Новий Виборчий кодекс фактично повністю змінює систему місцевих виборів.
Як обиратимуть нові ради за новими правилами, з’ясовував журналіст molbuk.ua
Чернівці – без "мажоритарки"У містах із населенням до 90 тисяч жителів вибори до місцевих рад відбуватимуться за мажоритарною системою відносної більшості. Це означає, що в райцентрах, селах, селищах та ОТГ області на виборах перемагатимуть кандидати, які наберуть найбільшу кількість голосів виборців. Водночас кодекс передбачає, що в таких населених пунктах в одному окрузі буде можливість обрати від двох до чотирьох депутатів.
У таких містах, як Чернівці, де проживає понад 90 тис мешканців, вибори проводитимуться за пропорційною системою з відкритими списками.
Як голосуватимуть за депутатів
Спочатку виборець обиратиме партію, а потім кандидата у депутати з цієї партії. Депутатські мандати отримають місцеві організації цих партій, які подолали 5%-й виборчий бар’єр.
Як обиратимуть мера Вибори міського голови Чернівців проводитимуть за мажоритарною системою абсолютної більшості. Це означає, що висуватися на посаду мера зможуть і представники політичних партій, так і самовисуванці. Перемогу на виборах здобуде той кандидат у міські голови, за якого проголосували більше 50% виборців, які прийшли на вибори.
Самовисуванців не будеНа виборах депутатів Чернівецької міськради не буде передбачене самовисування. Список кандидатів у бюлетені партія повинна затвердити на зборах, крім того, у ньому повинен бути дотриманий гендерний баланс – щонайменше 40% представників однієї статі.
Хто не зможе обиратися депутатом або міським головою Згідно з новим Виборчим кодексом, депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Скільки в місті буде виборчих округів Згідно із Виборчим кодексом, орієнтовна кількість багатомандатних округів визначається як ціла частка від ділення кількісного складу міськради на 10. Тож, якщо в міськраді буде 42 депутати, то виборчих округів у місті може бути чотири. Водночас закон передбачає, що при утворенні багатомандатних округів дозволяється відхилення від орієнтовної кількості (+/- 2). Це означає, що Чернівці можуть поділити на два або на шість багатомандатних округів.
Скільки ставитимемо позначок у бюлетені Нові виборчі правила передбачають, що таких позначок у бюлетені для обрання депутатів Чернівецької міськради буде дві. Так, виборець спочатку має вибрати політичну партію, а потім – депутата з цієї партії.
Як виглядатиме бюлетень для голосування До бюлетеня буде включено перелік політичних партій, які висунули кандидатів; номери політичних партій; порожні квадрати для голосування навпроти партій. Під назвами партій будуть розміщені прізвища та номери кандидатів, яких висунула партія. А внизу бюлетеня буде розміщено напис "Від організації партії, за яку я проголосував (проголосувала), підтримую кандидата у депутати". Навпроти цього напису буде порожній прямокутник для голосування за номер кандидата з партійного списку.
Яку заставу сплатять кандидати в мери Кандидати на посаду Чернівецького міського голови під час реєстрації своїх кандидатур на місцевих виборах сплатять майже у 40 разів вищу суму застави порівняно з місцевою кампанією 2015 року. Так, згідно з розрахунками на основі формули із Виборчого кодексу України, розмір застави для кандидата у міські голови облцентру чи великого міста від 90 тисяч виборців буде становити щонайменше 170 тисяч гривень. Отже, на виборах міського голови Чернівців кандидатам на цю посаду доведеться сплатити заставу в розмірі 340 тисяч гривень.
Який розмір застави для реєстрації списку депутатів Грошова застава для реєстрації партійних списків у великих містах і в обласних центрах також збільшиться. У Чернівцях за реєстрацію такого списку на виборах доведеться сплатити 340 тисяч гривень.
Ці гроші повернуться партії лише за умови, якщо її кандидат у мери у першому турі виграє вибори або ж потрапить до другого туру. В іншому випадку застава переказується до держбюджету.
"Буде плутанина з бюлетенями"Тарас Прокоп, радник з питань децентралізації Чернівецького центру розвитку місцевого самоврядування:"Добре, що запроваджують прогресивний механізм відкритих списків, який суттєво відрізняється від того, який був у 2015 році. Але, разом з тим, буде дуже складно проводити перші вибори за цією системою, тому що, як на мене, трохи неправильно затвердили зразок бюлетенів. У них буде можливість обирати конкретного кандидата в самому низу списку. Отож людина буде голосувати за партію, під назвою якої буде зазначено список кандидатів. І тільки з цього переліку виборець зможе вибрати конкретну кандидатуру тільки від тієї політсили, за яку проголосував він.
Найімовірніше, що без належної інформаційної роботи більшість виборців будуть голосувати просто за партію, і не будуть окремо обирати депутата. Таким чином це буде моделювати, по суті, пропорційну систему".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
26-01-2020, 15:10
0
2 231