У Чернівцях в Садгорі щороку встановлюють дві унікальні шопки, подібних яким немає ніде у місті.
Із центру Чернівців до римо-католицького костелу Святого Архангела Михаїла, що по вул. Івана Підкови, 10, можна доїхати маршруткою №13, яка зупиняється фактично біля храму. У час різдвяних свят люди приїжджають сюди подивитися на дві оригінальні шопки, подібні яким можна побачити хіба що десь за кордоном, пише molbuk.ua
На подвір’ї храму, одразу біля входу, стоїть велика шопка, де фігури зроблені з манекенів – у людський зріст. Ввечері і вночі шопка гарно освічується. Часто авто зупиняються і та люди виходять робити фото. Але справжня диво-шопка – у самому костелі. Подивитися на неї вартує того, аби відвідати Садгору.
Отець Кшиштоф Сапальські, настоятель садгірського костелу, цю шопку робить сам, витрачає на це два дні. Шопка займає цілий кут в костелі. І вона – це цілий механізм, варто лише ввімкнути і тут все оживає: потяги їдуть, пташка співає, млин працює, а колиска з Ісусиком гойдається та лунає колядка, біля шопки навіть дитячі іграшки починають танцювати.
"В цій шопці закладена проста ідея: поєднати сучасне та минуле, - каже отець Кшиштоф. – Тобто час, в якому народився Ісус і час, в якому зараз живемо ми. В цій панорамі ми бачимо традиційних героїв шопки: новонароджений Христос, його батьки, пастухи та царі, які йдуть йому вклонитися. А в іншій частині – вирує життя: їдуть авто і потяги, пливе корабель, стоїть храм, працює млин, по дорозі йдуть люди… Христос знову приходить у світ, у цей сучасний світ, який вже не такий, як більше дві тисячі років тому. За цей час люди багато чого видумали – потяги, авто, придумали різні механізми… І поклонитися новонародженому Христу у цій шопці йдуть і царі, і гуцул, і спортсмен, і молода дівчина…".
Священик розповідає, що у Польщі, замовляв фігурку Святого Франциска з Асижу, яка є у цій шопці. Адже саме Святий Франциск зробив першу шопку, аби таким чином чином наблизити людей до Бога і допомогти їм краще пережити Різдво. Отець Кшиштоф Сапальські – поляк який працює у Чернівцях з 2001 року і каже, що поки що не хоче звідси нікуди переїжджати. Садгірський костел був збудований більше 200 років тому, за часів Союзу у ньому був склад, храм був понищений…
Парафіяни розповідають, те, що зроблено зараз – заслуга саме отця Кшиштофа. Садгірський костел набув просто європейського вигляду: відреставрований, з опаленням, храм, 3-поверховий парафіяльний будинок, де в тому числі є і парафіяльний дитячий садок, яким займаються сестри-монахині, тут і школярі приходять на групу продовженого дня…Коли надходить Різдво, настоятель садгірського костелу всю душу вкладає у шопку, робить її сам.
"Дуже мені подобається це робити, - каже отець Кшиштоф. - Все роблю сам, парафіяни хіба інколи можуть допомогти. Вони вже знають, що шопка – це моє, тому не втручаються. Багато елементів в шопці – два млини, костел, привіз із Польщі. Коли ще перед Україною працював у рідній Польщі, я там також робив таку шопку – навіть ще більшу, там все рухалося, і там було так запрограмовано, що фігурки по черзі йшли вклонятися Христу. Думаю, з часом щось таке зробимо і у Садгорі. Бо наша шопка в такому вигляді як зараз – десь 5 років, кожного року щось додається. Фігури потрохи збиралися, люди доносили. Цього року додалися колії з потягами та машини. Такі рухомі шопки дуже популярні в Італії. Я коли був там, ходив навіть на спеціальний базар із шопками, але там фігурки дуже дорогі, одна може вартувати до 300 євро".
Цікаво, що у цій шопці у Садгірському костелі минуле і сучасне пов’язано не лише у часі. Основа шопки – фігури Марії, Йосипа, царів та пастухів, мають вже майже 100 років. Ці фігури колись давно були у шопці в костелі, і коли храм у 1950-х роках зачинили, люди зберігали фігури вдома. Священик каже, спеціально їх не реставрує.
Ще одна деталь, яка кидається у вічі у шопці – це багато ялинок. Але одразу не помітно, що вони не зрубані, а посаджені у горщиках.
"Цього року замовив у Давиденах у Сторожинецькому районі дошки для основи шопки та ялинки, - розповідає священик. – Ялинок тут зо 20, я висадив їх у горщики, щоб наступного року знову прикрасити шопку, а потім пересаджу їх десь біля костелу. На те, щоб зробити основу шопки йде один день. Ще один день йде на те, щоб розкласти фігурки".
Приїхати і подивитися на шопку у Садгорі можна протягом дня. Якщо костел зачинений, то поруч у парафіяльному будинку завжди хтось є: треба подзвонити у двері і вам відчинять костел. Можна написати священику на його сторінку у Фейсбуці: Krzysztof Sapalski.
Щонеділі у костелі Святого Архангела Михаїла у Садгорі є служба о 10.30. Ворота на подвір’я не зачиняються ні вдень, ні вночі. Влітку тут на подвір’ї стоїть гарна велика альтанка, де парафіяни можуть відпочивати. А взимку у ній розміщується шопка, її видно ще з вулиці. Колись вона була всередині у костелі. А вже багато років – на подвір’ї.
"Спочатку було три манекени, - каже отець, -а тепер у шопці – Свята родина, царі, пастухи і ціла українська сім’я в національному вбранні. Тобто, це Різдво в українській родині. Манекени ми купували на Калинівському ринку. А одяг люди приносили з дому. Ввечері шопка вся світиться, підсвічується колиска з Дитятком. Ми спеціально не зачиняємо ворота, хай люди заходять і дивляться, бо для кого ми тоді це робимо,я кщо будемо зачиняти". Отець Кшиштоф каже, що приходячи до шопки, люди хоч на хвилину зупиняться і подумають про те, чим для них є Різдво.
Наталія Фещук Фото автора
Довідка "МБ"
Костелу Святого Архангела Михаїла у 2020 році виповниться 205 років. Він був збудований у 1815 році. Землевласник Садаґури Теодор Мустаца надав безкоштовно земельну. Що цікаво, до справи будівництва храму долучилися і євреї.
Наприкінці 1950-х років храм у Садгорі зачинили, у ньому розташувався продуктовий склад, тут був пункт прийому склотари. Костел повернули громаді у 1991 році. У 2018 році садгірський костел було проголошено Санктуарієм Матері Божої Фатімської.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.