Чи багато "білих плям" залишилось на Буковині, і як у регіоні завершуватимуть децентралізаційні процеси, "МБ" поцікавився у директорки Центру розвитку місцевого самоврядування Тетяни Татарчук.
Про це йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".
– Якщо говорити по "білих плямах", то їх у нас три, – каже експертка. – Хоча у відсотковому плані – це лише 5% від території області. Це "білі плями", які знаходяться на території Глибоцького, півночі Кіцманського та Сокирянського районів.
Що це означає? Кабінет міністрів саме по цих територіях не схвалив пропозиції, які були схвалені облрадою у 2018 році, і відправив цей план на доопрацювання. З 2018 року сталися певні зміни. Цього року були створені чотири нові громади, які частково ці "білі плями" закрили. Зокрема, говоримо про Карапчівську громаду з центром у Йорданештах і Сучевенську у Глибоцькому районі. Киселівська громада фактично не утворена, хоча у 2018 році було бачення, що вони бажають утворити ОТГ. Наразі процес точно не завершено.
Щодо Сокирянського району – є питання щодо порушення методики формування об’єднаних територіальних громад. Там ніяких приєднань не відбулося, досі тривають дискусії, як "білі плями" мають "закритися". Ми оцінюємо цей процес як нормальний і здоровий і достатньо конкурентний. Результат цього процесу має врахувати балансовим чином питання добровільності, і питання економічної спроможності.
Нинішній перспективний план, який готується до подачі в уряд, більш економічно обґрунтований. Навіть сільські голови зауважили, що там більше економіки. І сподіваємося, що буде менше політики.
- Як щодо Чернівецької міської ОТГ?– У Чернівцях точаться достатньо жорсткі дискусії. Тому що існують альтернативні точки зору. Остання пропозиція, яка затверджена Кабміном, передбачає конфігурацію приєднання до Чернівців кількох сільських рад – Шубранець, Задубрівка, Горішні Шерівці Заставнівського району, Чорнівка і Топорівці Новоселицького району і Коровія Глибоцького району. Зараз розглядаються альтернативні варіанти, оскільки облрада своїм рішенням з голосу внесла зміни до перспективного плану в частині переформатування Колінковецької громади. У нас із плану випало повністю село Колінківці. Так бути не може. Треба доопрацьовувати той "Хотинсько-Новоселицький кущ", який знаходиться на півночі від Чернівців. Тож зараз тривають консультації з сільськими головами щодо можливого переформатування об’єднаних громад. Тому що не може окреме село залишитися поза межами перспективного плану.
– За яким форматом уряд діятиме у питанні об’єднання громад після лютого, коли завершиться процес добровільного об’єднання?– Передбачається, що добровільність завершиться адміністративним етапом, що означатиме проведення перших місцевих виборів на новій територіальній основі у 2020 році. А це означатиме, що громади будуть об’єднані вже відповідно до закону "Про адміністративно-територіальний устрій". Тобто, вся територія України має бути покрита 100-відсотково територіальними громадами. Саме тому є дуже важливим документ, про який зараз активно говорять – перспективний план, адже він має лягти в основу цього закону по кожній області. Пізніше мають відбутися всі реорганізаційні процедури, після чого проведуть уже чергові перші місцеві вибори до громад базового рівня в Україні.
Ми, звичайно ж, очікуємо змін до Конституції, але навіть якщо не вдасться провести ці зміни, то останній етап можна буде зробити і без змін до Конституції – для цього є кілька варіантів розвитку подій.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
6-12-2019, 12:10
0
2 273