RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«У мене десять братів і ми  всі равини», - чернівецький ребе

Чернівецький рабин Менахем Мендл Гліцнштейн розповів про те, як познайомився з дружиною і як починали нове життя у Чернівцях

Разом із дружиною Пніною вони виховують шестеро доньок і чекають на поповнення у родині.

У великій квартирі на вулиці Котляревського в Чернівцях завжди гамірно. Не лише тому, що у головного рабина Чернівецької області Менахема Мендла Гліцнштейна велика родина, а й через те, що на шабат сюди приходить багато гостей із дітьми. У вітальні всі розсідаються за двома великими столами.

Про це йдеться у четверговому номері "МБ".



Саме тут ми спілкуємося із ребе та Пніною, його дружиною. У вітальні багато книг на івриті. На стіні висять два великі портрети: відомого у світі Любавицького ребе Шнеєрсона та його дружини Хаї Мушки, на її честь чернівецький рабин назвав свою найстаршу доньку.
Ребе Менахем Мендл розповів, як невипадково потрапив у наше місто, як часто до нього за порадами приходять навіть християни і чому продукти для дому купує саме він. А ось які страви готують у родині, і чому перед знайомством пара робила аналіз ДНК – це розповіла дружина ребе.

«У мене десять братів і ми  всі равини», - чернівецький ребе


"Ми разом прийняли рішення їхати сюди"

– У 2003 році ми з Пніною приїхали до Чернівців, – розповів головний рабин Чернівецької області Менахем Мендл ГЛІЦНШТЕЙН. – Якраз був рік після весілля, дітей у нас ще не було. Я вчився в інституті на равина, але за традицією практика має бути тоді, коли вже є дружина. Равин не обов’язково має бути одружений, але є багато законів, пов’язаних із сімейним життям, і це потрібно знати не з теорії. Якраз перед тим головний равин Західної України шукав равина в Чернівці. Ми їхали сюди як посланці Любавицького ребе. Ми всі з однієї організації – хасидського руху "Хабад", а Любавицький ребе – наш духовний лідер. 95% равинів в Україні з "Хабаду". Мій дідусь родом із Полтави. Під час війни їх евакуювали у Казахстан, а потім він виїхав в Ізраїль.


Ребе каже, що те, що він потрапив до Чернівців, це був знак:

– Любавицький ребе вже неживий, всі ходять на його могилу у Нью-Йорку. Вважається, що коли там молишся, відбуваються великі дива. І ось равин Західної України просив на його могилі хорошого равина для Чернівців. Коли він повертався з могили повз єврейський інститут равинів, то зустрівся з моїм молодшшим братом, який саме там навчався. Розговорилися, і брат розповів, що я закінчив інститут, рік після весілля. А перед тим моя дружина пів року була волонтером у єврейській громаді в Латвії. Равин з Латвії був хорошим другом равина із Західної України. І каже йому: "Беріть їх у Чернівці".

Дружина Чернівецького рабина Пніна розповідає:

– Не було такого, що чоловік мені сказав "Ти повинна їхати". Ми разом вирішили. Звісно, хвилювалася, як це буде, адже чужа країна. Оскільки була у Ризі, то трішки знала російську. Ми навіть не роздумували, адже я знала свою місію. Нас так виховували. Я з традиційної єврейської сім’ї. Нас у сім’ї шестеро дітей: п’ять дівчат і один хлопець.

А ось у ребе Менахема Мендла у родині аж 13 дітей.

– Одинадцять братів і дві сестри, – каже він. – Мої брати – равини по всьому світу. На Алясці, в Детройті, Лондоні, Антверпені… Один у Будапешті, відкрив там нову синагогу. Сестра живе у Парижі, її чоловік равин, у них там цілий єврейський центр. Ще два брати вчаться на равина.

«У мене десять братів і ми  всі равини», - чернівецький ребе

«У мене десять братів і ми  всі равини», - чернівецький ребе


Вдома родина ребе розмовляє на івриті. Найстаршій доньці – 15 років, наймолодшій скоро буде два. Всі знають і російську мову.
– Дівчата також знають українську, – додає ребе. – Вони ходять у садочок та групу продовженого дня для школярів.

"На шабат у нас повна хата гостей"

На запитання, чи довго вони залишаться у Чернівцях, равин відповідає:

– Наше завдання - бути тут із євреями, доки є община. Попрацювати два-три роки – це несерйозно. За цей час ти лише вивчиш людей. Ми всі чекаємо, що має прийти Месія, тоді всі євреї вирушатимуть в Ізраїль. Це може бути в будь-який день чи хвилину. Якщо ми будемо поводитися добре, так, як хоче Всевишній, це може бути і сьогодні, і завтра.

Дружина ребе займається не лише вихованням дітей.

– Працюю у дитячому садочку та школі при синагозі. У нас є проєкт, у рамках якого дітки займаються після обіду. Думаю над цікавою програмою для дітей, готую щось цікаве про наші свята і звичаї. Є ще уроки Тори для жінок, який я веду.

Дружина ребе каже, вдома, особливо на кухні, їй допомагають старші доньки:

– Крім того, у мене є помічниця, нянечка. У моїх дівчат всі імена – єврейські: Хая Мушка, Хана, Естер-Діна, Стерна-Сара, Шейна, Іта-Кейла. Ці імена були колись у Чернівцях, так називалися бабусі наших людей із общини. Діти – це радість і благословення. Коли маленькі – багато праці, ти втомлюєшся. Та коли бачиш, як вони ростуть, сміються, це дає сили. На шабат у нас є традиція, ми разом сідаємо, і доньки розповідають татові, що вони робили впродовж тижня.


Пніна розповідає, що українські страви не готує, переважно єврейська кухня. На кухні проводить багато часу, адже на шабат в них завжди гості.

– У п’ятницю ввечері, суботу тут по 15-20 людей. Три столи ставимо докупи. Всі приходять з дітьми, і у нас тут дитячий садок виходить. Мені допомагають, але я і сама готую. І мої старші дівчата теж багато чого вміють. Я готую за рецептами моєї мами, деякі рецепти взяла у мами ребе.

«У мене десять братів і ми  всі равини», - чернівецький ребе


Про своє знайомство ребе і Пніна розповідають:

– Я з півночі Ізраїлю, ребе – з півдня. Та зустрілися ми посередині Ізраїлю – в Тель-Авіві. У нас, за традицією, хлопця та дівчину друзі знайомлять. Вони знають наші родини. Коли нас познайомили, наші батьки почали дізнаватися про нас більше. Всі вирішили, що ми підходимо одне одному. – згадує Пніна.

– Що дуже важливо, в Ізраїлі перед одруженням всі роблять аналіз ДНК. Щоби бути певними, що діти народяться здоровими. В нас із Пніною все було добре. Коли фундамент хороший, будинок стоїть добре. Це я про те, що до одруження і народження дітей треба підходити зважено. – розповідає равин.



День чернівецького ребе виглядає так:

– За єврейською традицією, треба тричі на день молитися, – розповідає равин Менахем Мендл. – Перша молитва на 8 ранку у синагозі. Потім приходить багато людей, просять благословення, хочуть поради. Також маю індивідуальні уроки з вивчення Тори. У Чернівцях є така традиція - йти до равина за благословенням. Багато християн приходять, вони потім кажуть, що у них все виходить. Якщо людина у це вірить, то так і стається.

«У мене десять братів і ми  всі равини», - чернівецький ребе


Пніна Гліцнштейн розповіла, що готує на шабат:

–Має бути хала – це єврейський хліб. Я сама готую. Їх має бути дві на столі. Риба обов’язково, я не фарширую, запікаю. На шабат нічого не можна готувати і плиту включати. Тому у п’ятницю до заходу сонця і запалювання свічок, ми готуємо всю їжу на два дні. Щоб їжа була тепла, готується каструля, де м’ясо, картопля, квасоля, можна ще щось додавати. Все це вариться, а потім стоїть на електричній плиті, яка тримає температуру. Мама ребе навчила мене медовик пекти.



Продукти закуповує ребе. Кошерне м’ясо закуповують у Києві, у спеціальному кошерному магазині.

– Важливо знати, хто різав тварину, – каже равин. – Для цього є спеціальна людина-різник – шойхет. У Чернівцях до 80-х років було п’ятеро таких спеціалістів. Люди з нашої общини ще це пам’ятають.

У розмові з ребе, звісно, не обійшлося без розмов про єврейську мудрість та анекдотів про равинів.

– Щаслива людина, – каже ребе. – це та, яка задовільняється тим, що має. В духовності треба прагнути більшого, в матеріальному житті – якраз навпаки. Що є – за це дякувати. Не потрібно переживати. Хвилювання не дають нічого, лише відбирають час. Якщо хочете допомогти людині, треба прийняти її біль, і людина відчує, що ви цей момент розділили з нею. Та найголовніше у житті –бачити ціль свого життя.

Наталія Фещук

Анекдот від ребе

Один равин у суботу перед молитвою давав урок – всього на 8 хвилин. Всі були задоволені, що недовго. А однієї суботи урок затягнувся аж на 40 хвилин.

– Ребе, що трапилося? – запитують люди.

– Розумієте, я готую урок по дорозі з дому до синагоги, а ця відстань якраз займає 8 хвилин. А сьогодні на нашій вулиці розпочали ремонт, і мені довелося обходити, і я йшов до синагоги 40 хвилин.


Медовик від дружини ребе

4 яйця, 2 скл. цукру, 1 скл. олії, 1 скл. меду, 1, 5 скл. води, 2 ч. л. какао, 1 ч. л. кориці, 5-4 скл. борошна, 1 пакетик розпушувача, 2 ч. л. столової соди.
Збиваємо яйця разом з цукром. Додаємо олію і поступово решту інгредієнтів. Розмішуємо все. Випікаємо за середньої температури 30-45
хвилин.

З досьє "МБ"

Менахем Мендл Гліцнштейн – головний равин Чернівецької області.
Народився у 1979 році у Єрусалимі у родині равина. Навчався на равина в Ізраїлі та Нью-Йорку. У Чернівцях працює з 2003 року.
Разом із дружиною, батько якої теж равин, виховують шестеро доньок.

«У мене десять братів і ми  всі равини», - чернівецький ребе

«У мене десять братів і ми  всі равини», - чернівецький ребе



Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Наталка Фещук
10-11-2019, 08:26
Коментарів 0 Переглядів 13 910

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.