RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Нас поєднала любов до авантюр»: українсько-африканське весілля у Камбоджі

Зоряна Сирова працює вчителем у столиці Камбоджі.

Вона розповіла molbuk.ua про життя і побут місцевих людей, їх звички і традиції. Зоряна родом із міста Бурштин, закінчила Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.



Зоряна каже, що любов до подорожей та авантюр поєднала її з чоловіком Сарелом. Він – із Африки. Обоє вчителі англійської мови. Зараз Сарел вивчає українську мову, вже може читати, а Зоряна – мову його країни Південно-Африканської республіки – африкаанс.

Нещодавно Зоряна та Сарел одружилися і повінчалися в католицькому храмі столиці Камбоджі, місті Пномпень. Дівчина попросила додати в обряд вінчання український рушник.

Зараз молоде подружжя приїхало в Україну. Зоряна знайомить чоловіка з рідним Бурштином, Франківськом, Львовом та Чернівцями, де дівчина навчалася і закінчила університет.

«Нас поєднала любов до авантюр»: українсько-африканське весілля у Камбоджі


"Під моїм керівництвом 27 вчителів і дуже багато учнів"

– Я закінчила факультет іноземних мов Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича, і заочно філологічний, – розповідає "МБ" Зоряна. – Моя подруга, китаянка, з якою ми разом навчалися в нашому університеті, зателефонувала і каже, є робота вчителя англійської мови у Китаї. Я подумала: а чому би й ні, я всеодно роботи ще не мала. Коли я сказала батькам, що їду до Китаю, вони були шоковані. Я їм сказала що вже купила квитки, хоч насправді квитків ще не мала. На рік поїхала у Китай, працювала там за контрактом. Викладала у звичайній школі. Школа оплатила мені візу, оплачувала проживання. Я лише платила за комунальні послуги. У Китаї зарплатня у школі набагато вища за нашу, але й там це замало. Я вже мала повертатися в Україну. Думала, все, набула досвіду, час додому. І тут компанія, яка займалася нашим працевлаштуванням, організувала поїздку в гори для вчителів-іноземців.

«Нас поєднала любов до авантюр»: українсько-африканське весілля у Камбоджі


Там я познайомилися із майбутнім чоловіком. Він родом із Південно-Африканської республіки, з теплих країв. У горах було холодно, я бачила, що він замерз і запропонувала йому свій светр. Він ще пів року мав працювати у Китаї, тому і я продовжила контракт. Потім ми вирішили їхати подорожувати. Перед тим Сарел працював у Таїланді і був у Камбоджі. Якщо чесно, я навіть не знала, де це. Знала, що є В’єтнам, Таїланд. Подивилася на карту і кажу: "Поїхали". Забронювали готель на тиждень і приїхали у столицю Камбоджі Пномпень. Чому ми не поїхали у ПАР? Мій чоловік розповідав, що там жити небезпечно, багато крадіжок. Є райони тільки для чорношкірих, куди білим не можна. Можна впевнено сказати, що нас із Сарелом поєднали любов до авантюр і подорожей. В Камбоджі за кілька днів знайшли квартиру, почали шукати роботу. Винайняти квартиру коштує тут від 200 доларів.

Зараз Зоряна з чоловіком працюють у найкращій школі Пномненя – Камбоджійській міжнародній академії. Обоє викладають у початкових класах.

«Нас поєднала любов до авантюр»: українсько-африканське весілля у Камбоджі


– Ми з чоловіком під час роботи не бачимося, бо працюємо у різних корпусах, – продовжує Зоряна. – Діти у Камбоджі мають подвійну освіту: з 08.00 до 14.00 вивчають всю програму англійською мовою, із 14.00 до 17.00 – кхмерською, це єдина державна мова тут. Більшість населення Камбоджі – кхмери. Якщо є багато китайців, можуть навчатися у другій половині дня китайською, або ж французькою чи знову англійською. Французької навчають в багатьох школах і університетах. Це наслідок колоніальних часів. У Камбоджі діти починають вивчати англійську ще у садочку. На відміну від нашої початкової школи, тут щороку змінюються вчителі. У мене зараз 5 клас, я координатор математики в початковій школі. І викладаю математику англійською мовою. Початкова школа має 5 основних предметів. Це платна приватна школа, вона на дуже високому рівні. На останній дзвоник до нас приходив міністр освіти. Атмосфера в колективі дуже хороша, вчителі з різних країн. Під моїм керівництвом 27 вчителів і дуже багато учнів, бо початкових класів є кілька. До слова, торік у цій школі працював хлопець із Чернівців.

«Нас поєднала любов до авантюр»: українсько-африканське весілля у Камбоджі


Свекруха з Африки передала нитки для вінчального рушника

Дівчина розповідає, що зараз, коли привезла чоловіка в Україну, її дві бабусі казали: "О, тобі в Україні хлопці не вгодили, ти мусила знайти чоловіка аж на краю світу, і тепер ми не можемо з ним українською поговорити":

– Але головне – ставлення один до одного, мені з чоловіком комфортно, він надійний. Не важливо, чи твій чоловік з ПАР чи з України, головне, щоб він з повагою ставився до тебе. Він мені дуже несподівано освідчився. Ми обожнюємо настільні ігри, є така гра "Табу": ти не бачиш слова, а людина бачить і описує це слово так, щоби ти відгадав. Сарел мені підказує, описує зашифровану фразу. І тут каже: "Ти вийдеш за мене?" Я вгадала, хоч було зашифровано не це, він мене трішки обманув. Одразу витягнув обручку. Я – католичка, Сарел – протестант. Він зрозумів, що для мене моя віра важлива, і ми одружувалися у католицькій церкві. Я навчаю його української мови, він мене своєї – африкаанс, це офіційна мова в ПАР і Намібії. У мене успіхи кращі, бо африкаанс належить до групи германських мов, носії цієї мови розуміють нідерландську. Але чоловік українською все читає, правда, ще нічого не розуміє.

«Нас поєднала любов до авантюр»: українсько-африканське весілля у Камбоджі



Коли ми зараз приїхали в Україну, Сарел сказав, що в Україні є багато людей із середнім достатком. В Камбоджі – або дуже бідні, або дуже багаті. Бідні там можуть жити в халупках, де лише кілька дощок і гамак. Також чоловік каже, що в Україні дуже багато алкоголю, який продається всюди. Зараз Сарел також вже знає, що в Україні щедро накривають столи. Коли нас тут запрошують на каву чи чай, чоловік каже: "Я вже знаю ваші каву і чай".

Зоряна розповідає, що готує чоловікові й українські страви. Найбільше йому подобаються вареники.

– Але я не часто готую. Ми дуже багато працюємо, тому вільного часу майже немає. Крім того, я перфекціоністка, і все, що роблю, має бути якнайкраще. Але у Пномпені вигідніше піти кудись поїсти, ніж купувати продукти і щось готувати. Столиця Камбоджі – це як один великий ринок, всі щось продають. Починаючи від того, що мають ресторани і завершуючи тим, що люди просто виносять каструлю на вулицю. Тут дуже популярний рис із різними овочами, також смажене м’ясо – тоненькі шматочки свинини. Якщо є трохи часу, на вихідні зустрічаємося з друзями. Або ж їдемо на море, так тут кажуть на Тайську затоку. Також недалеко є Ангкор-Ват – місто-храм. Це візитівка Камбоджі – буддійський храмовий комплекс 12 століття, одна з найважливіших археологічних пам’яток світу.

Зоряна каже, що вже також відвідала батьківщину чоловіка.

– Це місто Блумфонтейн. Тут росте багато троянд, тому Блумфонтейн має народну назву "Місто троянд". Місто просто неперевершене. Я побачила тварин, яких раніше вживу ніколи не зустрічала. Гралася з левами, маленькими тиграми, у Кейптауні плавала з пінгвінами. Їдемо, а дорогою жираф йде. Його місто десь таке завелике, як Франківськ, але немає багатоповерхівок. А недалеко Кейптауна побувала на мисі Доброї надії – це найпівденніша точка Африки, тут зустрічаються два океани – Атлантичний та Індійський.

Зоряна Мибурґг – тепер у неї таке прізвище, розповідає, що велике весілля не робили.

«Нас поєднала любов до авантюр»: українсько-африканське весілля у Камбоджі


– Були лише наші батьки, і мій брат та сестра чоловіка. Ми замовили готель. Стіл накрили, була й українська музика. У столиці Камбоджі є кілька католицьких храмів, бо сюди приїздить багато іноземців. Нас вінчав священник з Америки. Там так прийнято, що потрібно роззуватися, якщо ти заходиш у храм.

«Нас поєднала любов до авантюр»: українсько-африканське весілля у Камбоджі


В нас на вінчання були рушник і хустка для молодої – це наші українські традиції, які ми попросили священника врахувати при обряді вінчання. Рушник я сама вишивала за українською схемою, а тканину і нитки мені свекруха з ПАР передавала. До храму ведуть гарні ворота, в них є кхмерські елементи архітектури.

«Нас поєднала любов до авантюр»: українсько-африканське весілля у Камбоджі


На вінчанні священник нам сказав: "Любов – це вибір і важка праця. Не все буде легко. Потрібно намагатися розуміти одне одного і пам’ятати, що ви обрали одине одного".

Зоряна з чоловіком планують ще кілька років працювати у Камбоджі, а потім поїхати у Європу.

– В мене зараз контракт у школі на 4 роки, – додає дівчина. – А ще я вступила в Саутгемптонський університет у Великій Британії. Він входить в сотню найкращих університетів світу. Буду навчатися онлайн. Школа оплачує половину навчання, я 2 роки навчаюся, а ще 2 роки маю відпрацювати. Але мені той диплом буде корисним закордоном.

«Нас поєднала любов до авантюр»: українсько-африканське весілля у Камбоджі


Довідка

Камбоджа розташована в Південно-Східній Азії на півострові Індокитай. Межує із В’єтнамом, Лаосом та Таїландом. 90% населення Камбоджі – кхмери.
Столиця Камбоджі – місто Пномпень. Його населення – більше півтора мільйона. У 1920-х Пномпень називали "перлиною Азії". У французький період місто процвітало, однак із приходом до влади "червоних кхмерів", що заперечували існування міст, Пномпень став безлюдним, будинки зруйнувалися. У 1979 році після повалення режиму столиця стала відроджуватися. На сьогодні Пномпень – найбільше місто країни й одне із найбільш популярних серед туристів.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Наталка Фещук
13-08-2019, 21:14
Коментарів 0 Переглядів 4 697

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.