В останню хвилину 2018 року відомий комік Володимир Зеленський заявив, що йде у президенти.
Відео його заяви стало дещо неочікуваним, адже заради цього телеканал "1+1", власником якого є олігарх Ігор Коломойський, "посунув" традиційне новорічне привітання Президента України Петра Порошенка, йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".
Після своєї заяви Володимир Зеленський став одним із найбільш обговорюваних потенційних кандидатів у гаранти.
Як відреагували люди?
Дещо згодом, 8 січня, шоумен опублікував ще одне відеозвернення, в якому він закликав виборців допомогти йому скласти передвиборчу програму. Користувачі соцмереж почали пропонувати свої ідеї, а також ділитися основними, на їхню думку, проблемами в країні.
"Мені здається, старі політики живуть простим принципом: ні у кого нічого не запитуючи, багато обіцяти. Я зроблю по-іншому. Ми напишемо мою програму разом із тобою", – заявив комік у своєму зверненні.
Зеленський перелічив основні передвиборчі обіцянки кандидатів у президенти та закликав долучитись до створення його власної кампанії – написати топ-5 проблем в Україні.
Користувачі соцмереж просто у коментарях почали перелічувати проблеми. Найчастіше згадували корупцію, війну на сході України та низькі зарплати. Та багато кому така пропозиція від потенційного кандидата в президенти видалась не дуже серйозною.
"Піду туди, не знаю куди, принесу те, не знаю що. По дорозі посміємося. Ви прослухали коротку викладку програми кандидата у президенти В. Зеленського", – написав політолог Віктор Таран.
"Зеленський зробив першу серйозну помилку в кампанії, звернувшись до виборців із пропозицією сформувати йому програму. Електорат – це жінка, яка чекає ініціативи, а не хоче, щоб вона сама обходила принца. Електорату потрібно чітко і конкретно говорити, що ти будеш з ним робити. Тоді у відповідь почується радісне попискування і стануть видні жваво підняті хвостики. Якщо Зеленський не знає, як виглядає людина, яка хоче, щоб за ним доглядав електорат, нехай подзвонить Вакарчуку", – запропонував політолог Юрій Романенко.
Журналіст Євгеній Лешан аналізує ставлення Володимира Зеленського до невиконаних передвиборних обіцянок інших кадидатів у президенти: "Передвиборчі програми в Україні ніхто в принципі не виконує. Традиція така. Тому вищезгадане звернення Зеленського (хоча це міг бути будь-хто з кандидатів) – це лише привід зайвий раз зрадіти, що на програми в Україні забивають болта на другий день після виборів".
"Це хороший експеримент, але не в часи війни"
Кандидатура Зеленського є проблематичною щонайменше з трьох причин, вважає німецький політолог Андреас Умланд.
"По-перше, він не має політичного досвіду, – пише він у своїй публікації на сайті "Атлантичної ради". – Він раніше не працював на жодних урядових чи інших посадах у державному секторі. Його головні конкуренти – чинний Президент України Петро Порошенко і колишній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко – були народними депутатами, очолювали партії, а також обіймали посади в органах виконавчої влади. Вони також мають зв’язки на міжнародному рівні, тоді, як Зеленський, схоже, маловідомий за кордоном. У мирні часи та в умовах стабільності президентство Зеленського могло б бути експериментом, вартим уваги. Та оскільки геополітична ситуація України є надзвичайно складною, президентство Володимира Зеленського було б ризикованим розвитком подій. Його частково наївні заяви на тему міжнародних відносин України та оголошення про набір виключно неполітичної команди свідчать про те, що плутанина могла б виникнути вже на початку його перебування на посаді. Україна та її різноманітні зовнішні виклики можуть просто не мати часу на такий перехідний період.
По-друге, скептики стверджують, що президентство Зеленського може не відрізнятися від попереднього правління олігархів. Зеленський має рацію, коли наголошує на своїх "чистих руках" і невтручанні у тіньові схеми пострадянського кланового правління України. Він збагатився законними шляхами як популярна телевізійна зірка і продюсер успішних розважальних програм. Але є підозри про його зв’язки з Ігорем Коломойським, відомим олігархом і власником впливового телеканалу "1+1", на якому виходить більшість програм Зеленського. Сам Зеленський у популярному телевізійному серіалі "Слуга народу" блискуче зіграв непідкупного президента Василя Голобородька, який бореться з олігархами. Але мало хто вірить у те, що боротьба справжнього президента Зеленського з корупцією була б такою ж ефективною, як у вигаданого Голобородька.
По-третє, деякі аспекти політичної сатири комедійної творчості Зеленського та його основного телевізійного шоу "Вечірній квартал" набули дивного післясмаку після того, як Зеленський узяв участь у президентських перегонах. Його команда "Квартал 95" багато разів висміювала різних кандидатів у президенти, включаючи Порошенка і Тимошенко. Тепер ці скетчі, які все ще виходять в ефір, раптом стали частиною виборчої кампанії Зеленського".
"Ми громадяни чи телеглядачі?"
Євген Магда, політолог:
"Я проспав прихід Нового року. Але пізніше побачив це відео із Зеленським. Боюся, що в передвиборчий період ми будемо шукати подвійне дно у багатьох кандидатах, не тільки в Зеленському.
Те, що така процедура оголошення про свою участь у виборах викликала у суспільстві те, що ми називаємо "хайпом", – це мета команди Зеленського. Бо ж наївно думати, що він сам усе це робить. Суспільство відреагувало, як собака Павлова. Відповідно, тепер я чекаю процедури реєстрації його кандидатури у Центрвиборчкомі. Хочу побачити, хто буде його довіреними особами. Я хотів би оцінювати кандидата Зеленського після реєстрації, після того, як я побачу його передвиборчу програму.
Соціологи, різні соціологічні опитування здебільшого фіксували 8-10% громадян, готових голосувати за партію "Слуга народу". Дійсно, така партія існує. Я зараз не запитую, скільки в нас людей зазирає в реєстр Мін’юсту, щоб переконатись, чи існує така партія, чи ні. Але я хочу дізнатися бодай про один публічний акт партії "Слуга народу". Саме політичної партії "Слуга народу". Не "Студії "95 квартал", не серіалу "Слуга народу". А саме партії "Слуга народу". Були чи ні? Тобто за що люди готові голосувати? Я певен, що ця кампанія буде серед іншого для нас усіх тестом: ми телеглядачі чи громадяни?".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram