Садагура продовжує відкривати нові таємниці. Блог Ярослава Волощука

Новини Чернівців
1 897
0
Садагура продовжує відкривати нові таємниці. Блог Ярослава Волощука

Двадцять років тому, в 1998 році, була вийшла друком із мізерним накладом у 100 примірників невеличка колективна монографія "Садагурська монетарня". Подібно до вибуху невеличкої бомби вона розірвала багаторічну кригу ігнорування та замовчування не вельми популярних у радянській історіографії тем становлення та розвитку поселень у дожовтневий період. У дослідженні обґрунтовувалось питання виникнення та діяльності монетного двору, що діяв під час російсько-турецької війни 1768-1774 років та власне і виникнення самого поселення Садагура.



І от вже у минулому, 2018 році, тобто рівно 20 років по тому, у Київському видавництві "Фенікс" вийшло нове значно поглиблене дослідження знаного та шанованого у краї історика-дослідника доктора історичних наук, нині провідного співробітника Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Сергія Володимировича Пивоварова – "Садогурський монетний двір під Чернівцями". В солідному та гарно оформленому виданні майже на 200 сторінок висвітлені нові, раніше невідомі сторінки, як функціонування монетного двору так і діяльності його організатора Петра-Миколая Гартенберга фон Садагурського, а також постання першої на Буковині мануфактури із використанням передових європейських технологій.

Значний обсяг в дослідженні складають наведені джерела та література ( 20 ст.), що вагомо сприятиме майбутнім науковцям та краєзнавцям в подальшій розробці даної теми. Зовсім не випадково ініціативна група із Рогізни, села на землях якого власне і постали монетний двір та Садагура буде намагатись широко відзначити 600-ліття із часу першої письмової згадки про неї.

Всього у книзі 12 розділів не перераховуючи усіх їх лише відзначу ті, що власне привідкривають нові таємниці із Садгори. Виникнення поселення "Садогура" (5), організація виробництва і карбування монет (6), медалі із Садогури (10), супутня продукція мануфактури: гармати та дзвони (11), подальша доля Садогури (12). Багато нового ілюстративного матеріалу, посилання на нові публікації із даної тематики в періодичних виданнях а сосбливл на інтернет-ресурсах значно розширює потенційну інформаційну базу майбутніх дослідників. Але, як стверджує народна мудрість краще один раз побачити ніж сто разів почути. Не випадково і сам автор відзначає, що його дослідження розраховане на істориків, краєзнавців, екскурсоводів, вчителів, колекціонерів, нумізматів, студентів та учнів а головне всіх небайдужих до історичного минулого нашого краю.

Ярослав Волощук, асистент кафедри архітектури та збереження історичної спадщини ЧНУ ім. Юрія Федьковича

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
У Чернівцях завтра перекриють завантажену вулицю: будуть обрізати дерева
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
Витягати з того світу – це просто робота: Чернівецький центр екстреної медичної допомоги очолив рейтинг успішних реанімацій в Україні
ексклюзив
Чернівчан просять достойно провести загиблого солдата Василя Зельмановича
На Буковині модернізують залізничний пункт пропуску через українсько-румунський кордон
Місця вистачає не всім: у яких школах діти навчаються змішано через малі укриття
Нинішній епідсезон на Буковині був важким: від грипу померло четверо людей
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
ЧТУ хоче купити три нові тролейбуси за 50 мільйонів гривень

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм