У зв’язку з ескалацією в Азовському морі було введено воєнний стан у десяти областях: Вінницькій, Луганській, Донецькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Запорізькій, а також у внутрішніх водах Азово-Керченської екваторії.
Він триватиме 30 днів – із 26 листопада по 26 грудня.
Про це йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".
Мешканці областей, де запровадили воєнний стан, запевняють що там усе спокійно. Ніхто не робить стратегічних запасів продуктів, на вулицях не перевіряють документи, у звичному режимі працюють підприємства, дитсадки, школи та лікарні.
"Магазини завалені продуктами"
– В Одесі спокійно: ні паніки, ні заворушень немає. Жодних змін при введенні воєнного стану ми не відчули. Люди з розумінням поставилися до цієї ситуації – Одеса підтримала Україну, – запевнила одеситка Надія Городницька. – Мій зять працює в порту, то розповів, що в знак підтримки моряки підняли синьо-жовті прапори на всіх кораблях. Нічого не змінилося і в роботі машинобудівного заводу, де я працюю економістом. Діти ходять у дитсадки й до школи, відкриті всі поліклініки та лікарні. Комендантську годину не вводили, тому можна спокійно гуляти вечорами. Проводяться конкурси, фестивалі, концерти, місто готується до святкування Нового року.
– Із введенням воєнного стану наше життя зовсім не змінилося. На вулицях не побільшало ні військових, ні поліцейських, – розповіла мешканка Харкова, пенсіонерка Валентина. – Хоча спершу було трохи страшно. Всі кинулися шукати в Інтернеті відомості про воєнний стан. Введуть комендантську годину, перевірятимуть документи, можуть конфісковувати квартири, забирати авто… Як тут не злякатися? Та насправді нічого цього не сталося. Хтось поширював чутки, що треба запасатися продуктами, сіллю, сірниками. Наступного дня після введення воєнного стану я спеціально зайшла в супермаркет і побачила, що не стало менше ні м’ясних, ні молочних продуктів, полиці, як і раніше, завалені крупами, макаронами, солодощами, випічкою. Навіть ціни не підвищилися. Тому ніяких запасів не купувала. Також не бачила, щоби були черги в магазинах. Не чула, щоби хтось обурювався з приводу введення воєнного стану, нарікав на якісь незручності. Харків’яни стають все більше патріотично налаштованими, вони підтримують Україну.
"З’явилися шахраї, які вимагають майно"
– У нас усе так, як було до введення воєнного стану, – говорить Андрій Валерійович, мешканець Миколаєва. – Правда, людей попередили, що не можна фотографувати порти, військовослужбовців та військову техніку. Коли виїжджаєш за межі міста, є ймовірність, що можуть перевірити документи. Я їхав до сестри в село, то мене зупинили патрульні. Все було толерантно: попросили показати паспорт, вибачилися, побажали щасливої дороги. Маю невеликий бізнес, продовжую ним займатися. Хоча в нас з’явилися шахраї, які під виглядом поліцейських стукають у двері й вимагають передавати майно військовим. Людей попередили, щоби не пускали нікого в будинки та квартири, нічого не давали і негайно повідомляли поліцію.
– У нас ніхто не запасається продуктами і пальним, не біжить купувати валюту, – повідомила пані Світлана з Чернігова. – Син закінчив військову кафедру при університеті, то його викликали до військкомату для перевірки даних. Попередили, що можуть забрати на навчання, та поки що він вдома.
Не змінилося нічого і в прифронтовому селі Кримське на Луганщині.
- У нас усе добре. Заняття проводимо за розкладом. Звичайне шкільне життя, –розповіла директор Кримської школи Ірина Бугера. – Із введенням воєнного стану ми змін не відчули. У п’ятницю, 30 листопада, у гості завітали військові, які проходять тут службу. Провели для дітей цікавий урок мужності.Також пообіцяли привезти ялинки до новорічно-різдвяних свят. Школярі малювали малюнки для військових та писали їм листи, які будемо вручати на святі. Передаємо вітання та подяку чернівецьким волонтерам Володимиру Дорошу, Василю Назарку, Наталії Руснак. Якщо буде нагода, передайте нашим дітям ваших смачних яблук. Ще хочемо оформити настінне панно у вигляді українського прапора, та не можемо дістати синьо-жовту тканину. Будемо вдячні, якщо хтось допоможе придбати її.
Діти прифронтового Кримського Луганської області, куди часто навідуються наші волонтери, навчаються в умовах воєнного стану вже декілька років.
Надія Будна
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram