Україна зробила важливий крок до створення Єдиної помісної православної церкви Верховна Рада 18 квітня ухвалила постанову про звернення президента до Вселенського Патріарха Варфоломія щодо надання Томосу про автокефалію Православної церкви в Україні.
Днем раніше президент Петро Порошенко написав Вселенському патріарху Варфоломію І офіційне звернення щодо створення в Україні єдиної і незалежної Православної церкви.
Ця подія викликала неабиякий резонанс у суспільстві і спровокувала низку заяв політичних, релігійних і громадських діячів.
"В Українській Православній Церкві Київського Патріархату однодушно підтримують всі зусилля, спрямовані на визнання автокефалії Православної церкви в Україні Його Всесвятістю Вселенським Патріархом Варфоломієм і Константинопольською Матір’ю-Церквою, а також на подолання існуючого церковного розділення, утвердження єдиної Помісної Православної Церкви. Зокрема Київський Патріархат високо цінує підтримку і активне сприяння з боку Президента України Петра Порошенка, плодом яких є підсумки переговорів у Вселенській Патріархії, що відбулися 9 квітня цього року, і подальші кроки.
Днями весь єпископат Київського Патріархату підписав звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія з проханням надати Томос про автокефалію Православної церкви в Україні.
Аналогічне прохання також підписав єпископат Української автокефальної православної церкви. Ми висловлюємо сподівання, що і серед єпископату УПЦ Московського Патріархату є відповідальні ієрархи, які справді турбуються про майбутнє православ’я в Україні та підтримають зусилля щодо канонічного визнання Вселенським Патріархом української церковної незалежності", – йдеться зокрема в офіційній заяві Української православної церкви (КП).
Ініціативу Порошенка позитивно оцінили і в Українській автокефальній православній церкві.
"Від імені єпископату Предстоятель УАПЦ вручив лист главі держави з проханням звернутися до Його Всесвятості Варфоломія, Вселенського Патріарха, про надання Українському Православ’ю автокефалії. Також єпископат УАПЦ звернувся з листом до Вселенського Патріарха Варфоломія, у якому просить Його Всесвятість надати Томос про автокефалію Православної Церкви в Україні".
Щоправда, в УПЦ МП відразу ж відмежувалися від президентського звернення. Заступник голови відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ МП протоієрей Миколай Данилевич назвав ініціативу "шумом".
"Чому? Тому що будують на тому фундаменті, на якому в принципі будувати неможливо. Починати треба з УПЦ, а не з її сепаратних частин. Піджак до ґудзика не пришивають, а навпаки, ґудзик до піджака. Наша Українська православна церква з самого початку церковного розділення виступає за подолання розділення і за єдину церкву. Ми не проти, ми за. Але на канонічних засадах…" – написав у соцмережі протоієрей Данилевич.
Приблизно таку ж думку висловив і голова відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон.
Нардепи "Опозиційного блоку" як адепти РПЦ в Україні одразу ж зробили заяву та засудили ініціативу Порошенка, назвавши її втручанням держави у внутрішні справи церкви.
ДумкаОтець Микола СЕМЕЛЮК, настоятель храму преподобної Параскеви Сербської у Чернівцях:"Колись ще перший президент України Леонід Кравчук сказав, що у незалежній державі повинна бути незалежна церква. 27 років Україна проходить випробування на свою незалежність, стільки ж років український народ бореться за помісність, автокефалію своєї православної церкви.
На сьогодні ми бачимо волю президента і Верховної Ради, щоб нарешті багаторічні мрії українців здійснилися. Ми ж боремося не лише останні 27 років за власну церкву. Упродовж останніх 300 років нас постійно хтось поневолював, захоплював. А зараз ми бачимо, як Росія хоче вкрасти не тільки нашу історію, але й нашу державу.
Варто зауважити, що це – значущий момент у новітній історії України, тому що це ще один доказ того, що Україна відривається від російського впливу. Ми віримо в те, що Вселенський Патріарх Варфоломій дослухається голосу українського народу, до волі мільйонів українців. Як зауважив президент, це не означатиме, що буде переслідуватися якесь інше віросповідання чи інше підпорядкування.
До речі, митрополит Чернівецький і Буковинський Данило УПЦ КП є першим, хто боровся за автокефалію Української церкви ще в 1989 році. А в 1990 році, прийнявши єпископський сан і прийшовши у Чернівці, в умовах Радянського Союзу не побоявся вийти зі словом правди до українського народу. І тепер нам не соромно, що ми тоді проголосили відхід від Московського патріархату.
Дуже важливо, що президент захотів, щоби Вселенському Патріарху дали підписи кожен архієрей особисто, і кожна єпархія поставила свою печатку. Всі архиєреї Київського патріархату і всі архиєреї автокефальної церкви підписали. І тепер можна буде українському суспільству запитати у кожного московського архиєрея, чому він до сьогодні служить Москві, коли в Україні є Українська Помісна Православна Церква".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
21-04-2018, 12:12
0
2 706