10 квітня, вівторок
Преподобного Іларiона Нового, iгумена Пелiкiтського
Преподобного Стефана Чудотворця, сповідника, iгумена Триглiйського
Преподобномученика Євстратiя Печерського, в Ближнiх печерах
Преподобного Іларiона Нового, iгумена Пелiкiтського Преподобний Іларіон Новий, ігумен Пелікітскій, з юності присвятив себе служінню Богу і багато років провів в затворі. За непорочність і святість життя він спочатку удостоївся сану пресвітера, а потім був поставлений ігуменом Пелікітского монастиря (поблизу протоки Дарданелли). Преподобний Іларіон сподобився від Господа дару прозорливості і чудотворення. Благодатною силою молитви він зводив дощ під час посухи, подібно до пророка Єлисея поділяв води річки, відганяв від полів шкідливих тварин, наповнював рибою сіті рибалок при невдалому лові і робив багато інших чудес. Крім того, він прославився даром зцілення хворих і вигнання бісів. Преподобний постраждав в 754 році, коли у Великий четвер воєначальник Лаханодракон, переслідуючи иконопочитателей, несподівано напав на Пелікітскій монастир, зухвало увірвався до церкви під час Божественної літургії, перервав службу н кинув на землю Святі Дари. Сорок два інока були схоплені, закуті в ланцюги, відіслані в Ефеського область і вбиті. Які залишилися ченцям були нанесені тяжкі каліцтва, їх били, обпалювали бороди вогнем, особи мазали смолою, деяким сповідників відрізали носи. Під час цього гоніння помер мученицькою смертю за іконошанування преподобний Іларіон.
Преподобний Іларіон залишив духовні твори, в яких містяться глубоконравственние настанови про духовне подвижництво. З працями преподобного Іларіона був добре знайомий преподобний Йосип Волоцький (память 9 вересня н 18 жовтня), в Богословських творах якого також розкривається значення чернечого подвигу.
Преподобний Стефан Сповідник,
ігумен ТриглійськийПреподобний Стефан Сповідник, ігумен Триглійський, постраждав при імператорі-іконоборцю Левові Вірменині (813 - 820). З самої юності святий подвижник присвятив своє життя Богу і прийняв чернечий постриг, а потім став настоятелем монастиря Триглійського, поблизу Константинополя. Коли почалося гоніння на святі ікони, святий ігумен був викликаний на допит, де його примушували підписати зречення від іконопоклоніння. Преподобний Стефан рішуче відмовився зрадити Православ'я і сміливо звинуватив імператора в лукавстві. Святого піддали страшним мукам, після яких, в 815 році, заслали в ув'язнення. Виснажений, хворий і вистражданий святий сповідник Стефан незабаром помер у в'язниці.
Преподобномученик Євстратій ПечерськийПреподобномученик Євстратій Печерський народився в XI столітті в Києві в багатій родині. Згодом він прийняв чернечий постриг у Києво-Печерському монастирі, роздавши свій маєток убогим. Преподобний Євстратій смиренно проходив послух в обителі, суворо виконуючи молитовне правило і проводячи дні в постництві і стриманості.
Коли в 1096 році на Київ напали половці і розорили Печерський монастир, винищивши багатьох ченців, преподобний Євстратій був узятий в полон і разом з тридцятьма монастирськими робітниками і двадцятьма киянами проданий в рабство одному юдеєві, що сидів у місті Корсуні. Богопротивний єврей став примушувати бранців відректися від Христа, погрожуючи тим, що противляться заморити голодом в кайданах. Але мужній інок Євстратій молитовно зміцнював і повчав своїх братів-християн духовними повчаннями: "Браття! Хто з вас хрестився і увірував в Христа, нехай той не змінює обітниці, даної при Хрещенні. Христос відродив нас водою і Духом, спас нас від прокляття Закону Своєю Кров'ю і зробив нас спадкоємцями Свого Царства. Якщо живемо - будемо жити для Господа; якщо помремо - помремо в Господі і тимчасовою смертю знайдемо вічне життя". Укріплені словами преподобного, бранці віддали перевагу краще померти від нестачі тимчасової їжі і пиття, але не відректися від Христа, Який є їжею і питтям вічного життя. Виснажені голодом і спрагою, усі п'ятдесят полонених через кілька днів померли. Тільки один преподобний Євстратій залишився живим, тому що з юних років звик до посту. Відчуваючи докори голодом, він вже протягом чотирнадцяти днів не доторкався до їжі і воді. Безбожний єврей, бачачи, що через чорноризця пропали його гроші, заплачені за полонених, вирішив помститися святому ченцю.
Наближалося Світле Христове Воскресіння, і єврей-рабовласник під час святкування юдейської пасхи, зібравши своїх друзів, розіп'яв на хресті преподобного Євстратія. Жорстокі мучителі, оточивши розп'ятого святого, паплюжили страстотерпця і пропонували скуштувати їхньої паски. На це преподобномученик відповідав: "Великої благодаті сподобив мене нині Господь. Він дарував мені ласку постраждати за Ім'я Його на хресті за образом Його страждань ...".
Почувши це, розгніваний єврей схопив спис і пронизав ним прибитого цвяхами до хреста преподобномученика Євстратія. Святе тіло страждальця, зняте з хреста, було вкинуте в море. Віруючі християни довго шукали святі мощі мученика, але не змогли їх знайти. Промислом Божим нетлінні мощі були знайдені в печері і виділяли безліч чудес. Згодом вони були перенесені до Ближніх печер Києво-Печерського монастиря.
Передбачення святого мученика Євстратія про те, що кров його буде помщена, виповнилося негайно після його смерті. У той же день прийшло веління грецького імператора вигнати з Корсуні всіх євреїв, позбавивши їх майна, а старійшин побити за муку християн. Єврей, які розпинали преподобномученика Євстратія, був повішений на дереві, отримавши справедливу відплату за беззаконня.
10-04-2018, 09:56
0
1 486