6 квітня, п'ятниця
Страсна п'ятниця
Преподобного Захарії, ченця
Святителя Артемія (Артемона), єпископа Солунського (Селевкійського)
Преподобного Захарії, посника Печерського, в Дальніх печерах
Преподобного Якова, сповідникаСтрасна п'ятницяСтрасна п’ятниця є найсуворішим і сумним днем Великого посту, в який не можна приймати їжу, крім хліба і води, до скоєння церковного обряду винесення плащаниці, який відбувається о третій годині дня. Вважається, що саме в цей час Ісус Христос віддав Богові душу на хресті. Плащаниця – це відріз тканини, на якому написаний або вишитий образ Сина Божого в повний зріст, символічний похоронний саван.
Зважаючи на важливість цього дня в релігійному сенсі існує цілий ряд інших обмежень.
Крім суворого обмеження в їжі, вірянин повинен максимально відмовитися від інших мирських турбот.
Забороняється виконувати сільськогосподарські роботи, адже у жодному разі не можна забивати залізні предмети в землю – мабуть, за аналогією з прибиванням цвяхами до хреста.
По дому також працювати не можна. Тому дуже важливо закінчити прибирання й прання в Чистий четвер. Готувати теж небажано. Не можна торкатися гострих металевих предметів в оселі: не займайтеся шиттям і вишивкою, нічого не ріжте – хліб можна тільки ламати.
До речі, про хліб. Часто запитують, чи можна пекти паски в Страсну п’ятницю, адже начебто це і робота по дому, і святкові приготування, які було бажано закінчити в четвер. Відповідь не настільки однозначна, адже в різних парафіях священик може тлумачити духовні тексти по-своєму і рекомендувати різне. Але в багатьох регіонах України все ж вважається, що це якраз важливий виняток. Ба більше, існує повір’я, що спечений у Страсну п’ятницю хліб особливо корисний і не буде псуватися дуже довго. Перед такою роботою необхідно промовити молитву "Отче наш" і спитати Господа про благословення.
Не можна відвідувати розважальні заходи. Страсна п’ятниця – день скорботи.
Страсна п’ятниця – що можна робитиЗрозуміло, можна і варто відвідувати богослужіння і молитися. Після п’ятничної служби заберіть з собою дванадцять свічок, з якими ви стояли в храмі. Запаліть їх у будинку, намагаючись охопити всі куточки, і не гасіть, поки не догорять самі. Це очистить атмосферу в домі і приверне блага. Також, коли будете проходити оселею зі свічками, зверніть увагу на потріскування – воно вкаже на зіпсовані речі. Обведіть свічкою навколо такого предмета кілька разів проти годинникової стрілки і перехрестіть. Інші обряди і замовляння виконувати не можна!
Преподобний Захарія чернецьПреподобний Захарія чернець за своє особливе піклування про жебраків і подорожніх був прозваний "відкритим". У друкованій Мінеї його пам'ять позначена як "преподобного отця нашого Захарії" - звідси помилковий поділ в месяцеслові Захарії і преподобного Захарії ченця.
Преподобного Захарії, посника Печерського, в Дальніх печерах У Печерському монастирі існує розповідь про Захарія, ченця Печерського. Під час ігуменства блаженного Никона два чоловіки з Києва Сергій та Іоанн, побачивши біля чудотворної ікони Пресвятої Богородиці ясне світло, домовилися бути друзями. Перед смертю Іоанн доручив свого неповнолітнього сина Захарію Сергію, дав йому тисячу гривен сріблом і сто гривен золотом для того, щоб він віддав Захарію, як той виросте. Досягнувши 15-літнього віку, Захарій попросив у Сергія свою спадщину. Сергій відповів йому, що його батько все своє багатство роздав бідним і йому нічого не залишив. Захарія просив дати половину або навіть третю частину залишеного йому батьком спадку. Але Сергій відмовив йому. Тоді юнак примусив його поклястися перед чудотворною іконою Пресвятої Богородиці. Сергій погодився і почав неправдиво клястися, що він не брав грошей. Божа Матір не допустила його до ікони, щоб він її поцілував.
Тоді Сергій почав кричати і просити: "Преподобні отці, Антонію і Феодосію, не губіть мене, моліться до Пресвятої Діви Марії, щоб помилувала мене". Він сказав, де знаходиться срібло і золото. Посланці принесли закритий ящик. Коли його відкрили, то знайшли там дві тисячі срібних гривен і двісті гривен золотом. Гроші подвоїлися. Захарія віддав усі гроші тодішньому ігумену Іоанну для потреб монастиря, а сам постригся в ченці. Він узяв собі за правило до смерті не їсти нічого вареного й печеного, а лише зерно та овочі після заходу сонця. Мав дар виганяти з людей злих духів. Преподобний у видіннях часто бачив Ангелів з якими і сподобився жити на Небі. Упокоївся в монастирі. Його нетлінні мощі знаходяться в Дальніх печерах . В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: "Радуйся, Захарію, бо для бісів ти страшним був, а для ангелів співбесідником явився, з ними перед престолом Тройці стоїш".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
6-04-2018, 09:31
0
2 252