У Чернівцях комунальники разом із підприємцями взялися збільшувати кількість паркувальних місць для автомобілістів з обмеженими можливостями. Закон посилив відповідальність за паркування, зупинку або стоянку транспортних засобів на місцях, призначених для осіб з інвалідністю.
Штрафи для автовласників, які залишають свої автівки на такому місці, значно зросли. Як повідомляє прес-служба управління патрульної поліції міста, за таке правопорушення є штраф у розмірі від 60 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1020 – 1700 гривень).
Чернівці – перше місто з синіми паркомісцямиЧернівці стали першими в Україні, де паркомісця виділили окремим кольором. За словами одного з ініціаторів проекту,
начальника інспекції з благоустрою Сергія ОБШАНСЬКОГО, в Польщі така опція існує вже давно. І не лише там, але й у всіх країнах Євросоюзу.
– Цей проект ми запустили у вересні. Минулого тижня нарахували 86 облаштованих місць. Але, згідно із законом, паркомісць для людей з інвалідністю на платних стоянках повинно бути не менше 10 відсотків. Поки що, не всі парковки дотримуються цього. Наприклад, на вулиці Франка є 52 місця, але лише два виділені синім кольором. Хоча мало би бути п’ять, – каже С. Обшанський.
За словами керівника інспекції з благоустрою, більшість закладів та установ погодилися на своїх стоянках облаштувати такі місця. Щоправда, інспекція не має засобів впливу на підприємців, які не захотіли би виділити в себе такі паркомісця.
Проте жоден із підприємців поки що не відмовив. Усі погоджуються з тим, що такі місця потрібно облаштовувати. Крім того, підприємці облаштовують місця за власні кошти.
Натомість міська рада облаштувала безкоштовні парковки, розташовані в центрі. Це зупинки навпроти драмтеатру, на Театральній площі, під ратушею, а також на вулиці Пилипа Орлика, поблизу парку "Жовтневий".
– Станом на початок жовтня у місті налічувалося близько 15 тисяч людей з інвалідністю. До цієї кількості ми не вносимо гостей міста, туристів, серед яких також є люди з інвалідністю. Тож, думаю, що питання доцільності облаштування таких місць не повинно стояти, – каже С. Обшанський.
Щоправда, це спричинило проблему, адже далеко не всі люди хочуть ліпити на лобове або заднє скло позначку про те, що за кермом – водій з інвалідністю. Як наслідок, людина займає своє паркомісце, а інші водії про це не знають. Тому починають обурюватися та навіть поліцію викликати.
У такому разі наліпку все ж варто почепити, бодай у салоні авто, на видному місці. Наприклад, на торпедо. Ця елементарна процедура вбереже ваш автомобіль від блокування коліс та розмов із полісменами.
Водночас Сергій Обшанський каже, що чимало водіїв не до кінця розуміють, що людину з інвалідністю часто неможливо візуально ідентифікувати. У неї може не бути нирки, або ж вона може мати інвалідність через участь у бойових діях, в АТО чи Афганістані. Та більшість водіїв не бажають з’ясовувати нюансів і звинувачують своїх колег з інвалідністю у тому, що вони купили посвідчення.
Місця безкоштовні, і дехто зловживає цимДиректор приватного підприємства "Буковинатранссервіс" Володимир ДЕРКАЧ, розповідає, що місця для таких водіїв на парковках були облаштовані й раніше. Єдине, що інспекція з благоустрою попросила виокремити їх синім кольором.
Водії погано дотримуються цих правил. Проте оператори паркування не мають права притягувати автовласника до відповідальності. Тому викликають поліцію. Адже такі місця є безкоштовними для водіїв з інвалідністю.
– Витрати на облаштування є, але здебільшого часові, а не фінансові. Річ у тому, що встановлений відповідний дорожній знак та нанесену розмітку потрібно узгоджувати з департаментом ЖКГ та правоохоронцями. Але, згідно з законом, такі місця повинні бути облаштовані, і в них є потреба, – резюмує В.Деркач.
За словами голови громадської організації "Чернівецьке товариство інвалідів "Мрія" Любові СВІРІДЕНКО, такі місця часто люблять займати водії, які ненадовго залишають машину. Вони пояснюють водіям або ж обуреним перехожим, що ненадовго – "лише сина зі школи або доньку з танцювального майданчика забрати".
Проте варто розуміти, що такі місця створені не просто так. Людині з інвалідністю, аби покинути автівку, потрібно пересісти ще у візок. Все це вимагає простору та спеціально облаштованого місця. І водіїв з інвалідністю є чимало. Так, в області є майже 2,5 тисячі водіїв-спинальників, які мають автівки з ручним керуванням. Паркувальне місце для них повинно вирізнятися за габаритами та сягати 3,5 метра в ширину. Однак далеко не всі виділені паркомісця відповідають таким нормам.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
4-11-2017, 20:06
0
3 168