RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » Через зміни клімату побільшало буревіїв

Через зміни клімату побільшало буревіїв

Два останні урагани у вересні, які пронеслися територією Буковини і Чернівцями, наробили чимало лиха.

За прогнозами кліматологів, глобальне потепління призведе до збільшення кількості природних стихійних явищ і катаклізмів.

Минулий рік був найтеплішим

– Причиною утворення вітрів є перепад атмосферного тиску, – пояснив директор навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ Андрій Ніколаєв. – Сильні вітри утворюються там, де контактують різні повітряні маси – теплі та холодні. Як приклад, – ураган, який пройшов сьомого вересня. Тоді була зафіксована швидкість вітру 20 метрів за секунду.

А середня швидкість вітру в нас становить приблизно три-вісім метрів за секунду. Раніше якщо було 12 метрів за секунду, то це вважалося небезпечним явищем. Зараз, як бачимо, вітри набагато сильніші. Але їхня швидкість зростає здебільшого в першій половині осені. У другій таких явищ не спостерігається. Сильні вітри можуть бути навіть влітку, коли спекотно, а потім температура різко знижується.

За словами А. Ніколаєва, зміни клімату на Буковині розпочалися з 1989 року і тривають досі. "Причому останній чотирирічний період був найбільш інтенсивним, – зауважив науковець. – Минулий 2016-ий рік був найтеплішим за всі роки метеорологічних спостережень. Глобальне потепління, яке спостерігається останніми роками, супроводжуватиметься збільшенням кількості аномальних катастрофічних явищ, зокрема буревіїв, ураганів, смерчів, посух. Не стане винятком і Буковина. За час моєї роботи в обсерваторії найсильніший буревій у Чернівцях стався десять років тому. Швидкість вітру сягала 18-20 метрів за секунду. Дерева виривало з корінням, зносило дахи будинків обривало електричні дроти".

Слід звикати до стихійних явищ

– Максимальна швидкість вітру, яка була зафіксована в Україні за час спостережень, становила 50 метрів за секунду, або ж 180 кілометрів за годину, – розповіла начальник відділу кліматології Центральної геофізичної обсерваторії Олена Доніч. – Це сталося 24 грудня 1947 року на метеостанції Ай-Петрі в Криму. Відтоді такого сильного вітру не було. Середні швидкості вітру на території України варіюють у діапазоні 2-4 метрів за секунду. Взимку вони можуть досягати 5-8 метрів за секунду. Україна входить до зони західних вітрів помірного поясу. Проте останніми роками збільшилася кількість ураганів. Вже стало звичним, коли влітку несамовита спека змінюється буревієм. Якщо подивитися на карту вітрів України, то найпотужніші дмуть у степовій зоні, де немає насаджень, а також на високогір’ї Карпат, де масово вирубують ліси.

– В Україні істотно побільшало буревіїв, коли сила вітру становить навіть 25 метрів за секунду, та смерчів,– говорить Вiра Балабух, завідувач вiддiлу синоптичної метеорологiї Українського науково-дослiдного гiдрометеорологiчного iнституту. – Такi явища почастішали через клiматичнi змiни, коли через перепади тиску в будь-який момент можуть утворитися смерчi. Вони виникають дуже швидко, а тому прогнозувати їх украй важко. Отож нам слід звикати до частіших стихійних явищ: ураганів, буревіїв та смерчів.

Міжнародна група експертів оприлюднила звіт про стан глобальної зміни клімату на планеті. У підготовці взяли участь науковці зі 195 країн. Вони дійшли висновку, що від погоди слід очікувати багато несподіванок та нових катаклізмів. У звіті зазначається, що з початку минулого століття середня температура земної поверхні зросла на 0,85 градуса. При цьому найтеплішими були останні десятиріччя. Земля ще так не нагрівалася протягом 1400 років. За прогнозами науковців, якщо не зменшити кількість викидів парникових газів, то до 2100 року температура підвищиться на понад два градуси й зростатиме далі.

За прогнозами вітчизняних метеорологів, через 30 років урагани та повені в Україні стануть нормою. У найближче півстоліття середньорічна температура в країні підвищиться на два-три градуси. І помірний клімат може перетворитися на вологий та спекотний середземноморський.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Надія Будна
21-10-2017, 16:23
Коментарів 0 Переглядів 1 892


Дівчина вчора, 23 листопада, пішла з дому та досі не повернулася
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.