Пернаті вже відлітають у теплі краї. Вони гуртуються в зграї, стали менш активними, більше їдять для накопичення жиру, щоб витримати довгу дорогу.
"Ці механізми – коли і куди летіти, якими шляхами – відпрацьовані мільйонами років ще до нашої ери, – розповів завідувач відділу природи Чернівецького краєзнавчого музею Ігор Скільський, який майже 35 років вивчає птахів Карпатського регіону. – Першими відлітають стрижі – десь на початку серпня. Хоча цього року їх вже не було видно в Чернівцях десь із середини липня. За ними вирушають міські, сільські та річкові ластівки, білі й чорні лелеки. На території Буковини налічується до 800 пар білих лелек. Зграї білих лелек було помічено над Чернівцями ще в середині серпня. Вони збираються в долині річки Прут, де проходить міграційний шлях. Перед відльотом лелеки проводять своєрідну "чистку", вибираючи лише здорових особин. Хворого, ослабленого або пораненого птаха проганяють від зграї. Інколи можуть навіть забити дзьобами до смерті. Роблять це для того, аби ці птахи не затримували їх у дорозі. Лелеки долають дуже велику відстань до Африки. За добу можуть пролітати 300-500 кілометрів. Їхня міграція триває до двох місяців. У дорозі багато птахів гине. Африканці полюють на білих лелек. В одного птаха було знайдено в шиї шматок відламаної стріли з лука.
На Кельменеччині знайшли сільську ластівку. Виявилося, що вона була закільцьована у Південно-Африканській Республіці.
"А крижня, якого закільцювали на нашій території, спіймали в Португалії, водяну курочку – в Швейцарії, – продовжує орнітолог. – Отож можна зробити висновок, що наші птахи зимують на всій території Африки, у країнах Середземномор’я, на Піренейському півострові. Мігруючи в теплі краї, деякі види птахів облітають половину Земної кулі! Летять здебільшого зграями, бо так легше здобувати їжу. Хоча перепілки мігрують поодинці. Значну відстань вони долають пішки, як і деркачі, оскільки погано літають, зате швидко бігають".
Після 10 вересня відлітають зозулі, які вже давно перестали кувати. Летять у теплі краї очеретянки, журавлі, плиски, солов’ї, горихвістки, зяблики. Дикі гуси та качки покинуть нас у жовтні-листопаді.
"Хоча багато качок зимують у нас, – запевнив пан Ігор. – Відлетять і місцеві лебеді-шипуни. Натомість до нас прилетять зимувати лебеді прибалтійської популяції. Для прикладу можу назвати Чортoрию. На Буковині знаходили кільця лебедів з Литви та Польщі. Це дуже характерне явище, коли птахи одного виду міняються місцями. Взяти хоча би чорних граків, яких зараз дуже багато в Чернівцях. Місцеві зимують в інших місцях, а до нас прилітають з півночі. Це також стосується великої синиці та крижня. Не відлітають глухарі, що харчуються насінням шишок, і снігурі, які поїдають насіння та ягоди. Постійно зимують у нас горобці, круки, сірі ворони, синиці. Я бачив у лютому комахоїдного вівчарика-ковалика, який невідомо як вижив. З півночі до нас прилітають зимувати омелюхи, підсоколики малі, зимняки.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
28-09-2017, 09:54
0
5 227