У Краєзнавчому музеї Чернівців відбувся майстер-клас з перукарської майстерності. 85-літня мешканка села Михальча Сторожинецького району Ганна Дорош та її донька Олена показували, як робили весільні зачіски у першій половині ХХ століття.
З-поміж студенток училища № 3, які навчаються на перукарів, обрали молоду, дружку та матку. Одягнули їх у вишиті сорочки, які принесла з дому пані Ганна, підперезали поясами.
"Ось фотографії з мого весілля, – показує жінка. – Збереглася ще моя вишита весільна сорочка. Це я зі своїм чоловіком Іваном, а це – з дружкою. Ось там видно матку в білому рушнику та вінку. Я мала сім вишитих сорочок. Цій з виноградом, що на мені, понад 50 років. Мені не дуже подобаються нинішні стрижки. Колись дівчата мали довге густе волосся і зачіски робили самі, бо перукарень не було, особливо у селах. Шампунів не було, то мили голову звичайним милом або сироваткою. Чогось особливого не придумували, а заплітали волосся у коси, вплітали стрічки, викладали короною. А молодій дозволяли розпустити волосся по плечах".
Дівчині, яку обрали за молоду, одягають на голову вінок із маків і калини, накидають на плечі велику білу хустку-павунку. Пані Ганна поправляє волосся: "Треба загорнути його за вуха, як це робили колись. А після заміжжя жінка мала вже завивати на голову хусткою".
"Матку" завивають чорною хусткою, потім – білим рушником, а зверху одягають вінок. "По краях з-під білого має бути видно чорне, – пояснює жінка. – Бо в житті трапляється і світле, і темне".
Пані Олена, яка працює перукарем у Чернівцях, показує, як колись робили зачіску весільній дружці.
"Заплітали чотири косички – дві зверху і дві знизу. Вплітали у них стрічки і зав’язували внизу, – розповідає. – У волосся втикали якусь квітку. Мене ще мама так заплітала. Для молодої плели вінок із барвінку. Рвали його через дірку в калачі. На вінку не мало бути жодного вузлика, бо інакше подружнє життя буде так зав’язуватися. Для нареченого шили серце, підшивали монети, аби водилися гроші".
Пані Ганна показу весільну хусточку-ширіньку. "Її прив’язував до палиці дружба, коли йшов просити на весілля, – пояснює жінка. – А потім цією хусточкою покривали молоду, коли знімали з неї вінок".
– На майстер-клас прийшли майбутні перукарі. Цей захід дуже цікавий для них. Бо зачіски наших бабусь знову стають модними, тільки у вдосконаленому вигляді, – запевнила викладач училища № 3 Ілона Мельник. – Зараз модне плетіння косичок з використанням сучасних елементів.
13-06-2017, 15:05
0
4 850