Перший український президент читав лекцію студентам у Чернівцях

Новини Чернівців / Життя
2 307
0
Перший український президент читав лекцію студентам у Чернівцях

29 вересня виповнюється 150 років від дня народження першого президента України Михайла Грушевського. З цієї нагоди у Муніципальній бібліотеці Чернівців відбулася зустріч з науковцями ЧНУ – доктором історичних наук, професором Олександром Добржанським і кандидатом історичних наук Ганною Скорейко (на фото). Вони розповіли про цікаві факти з життя видатного українського політика, його зв’язки з Чернівцями.

– На жаль, Михайло Грушевський приїжджав до Чернівців лише раз – 19 листопада 1894 року, – розповів Олександр Добржанський. – А взагалі вперше чернівчани дізналися про Грушевського 15 квітня 1894 року, коли газета "Буковина" надрукувала невеличке повідомлення про те, що вперше професором Львівського університету імператор призначив професора Грушевського, який є учнем Володимира Антоновича. "Наших сил прибуває на австрійській Україні", – радів часопис.
Коли про це дізнався Степан Смаль-Стоцький, то приїхав спеціально до Львова, де кілька разів зустрічався з ним і запросив його до Чернівців.


Михайло Грушевський гостював у Смаль-Стоцького, який проживав на теперішній вулиці Андрея Шептицького. В Українському Народному Домі він зустрівся з представниками місцевих українських патріотів. А потім була ще одна зустріч зі студентами університету, яким він прочитав лекцію про минуле України. Грушевський говорив, що треба мати свою схему історії України, а не піддаватися на ті схеми, які були запропоновані російськими істориками, бо вони хибні. Він запевняв, що Київська Русь – це держава українців у першу чергу, а не росіян. Сказав, що треба надалі розвивати єдність українських земель. Буковинці ще тоді зуміли угледіти в молодому Михайлові Грушевському видатного історика та політичного діяча.

Для Грушевського влаштували урочистий прийом у готелі "Вайс" на Центральній площі біля Ратуші. Виступали представники чернівецької та кіцманської громад. Співали патріотичні пісні – "Ще не вмерла Україна", "Не пора, не пора". Наступного дня його проводжали на вокзал. Грушевський обіцяв, що ще приїде до Чернівців, але так склалося, що не зміг цього зробити.
Але Грушевський постійно підтримував дуже тісні стосунки з багатьма представниками буковинської інтелігенції. Як один із редакторів "Науково-літературного вісника" він тісно співробітничав із письменниками Буковини, зокрема Ольгою Кобилянською та Осипом Маковеєм. Завдяки його клопотанням Буковинський сейм виділив 1000 крон на видання творів Юрія Федьковича.

Присутні на зустрічі висловили пропозицію: розмістити меморіальну дошку про зустріч із Михайлом Грушевським у Чернівцях на фасаді колишнього готелю "Вайс". Зараз у цій будівлі знаходиться Румунським народний дім.

Довідка

Михайло Грушевський (1866-1934) – український історик, науковець, літературознавець,публіцист, письменник, громадський та політичний діяч.

Народився 17 вересня 1866 року в м. Хелмі (тепер Польща). Навчався у Тифліській гімназії, Київському університеті. Протягом 1894-1914 років завідував кафедрою всесвітньої історії Львівського університету. Очолював наукове Товариство ім. Т. Шевченка у Львові.

З березня 1917-го по квітень 1918-го – голова Української Центральної Ради. Брав участь в розробці Конституції УНР, яка була прийнята 29 квітня 1918 року. 1923-го був обраний академіком ВУАН. Працював професором історії в Київському державному університеті. Був обраний академіком Всеукраїнської академії наук. Помер 25 листопада 1934 року. Похований на Байковому кладовищі у Києві.


Написав близько двох тисяч наукових праць з історії, соціології, літератури, етнографії. Автор фундаментального десятитомника "Історія України – Руси", яку писав 38 років.

Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

09:58
В Україні змінився розмір стажу, необхідного для виходу на пенсію
09:36
"Буковина" виграла два чергових контрольних матчі
09:28
У Чернівцях вшанували пам'ять загиблих за час збройної агресії РФ - фото
09:00
До Києва вранці прибули президентка Єврокомісії та глава Євроради
08:49
У річницю повномасштабного вторгнення Росія запустила по Україні 185 ударних дронів
08:37
На Буковині планують облаштувати оглядові майданчики із найкращими видами на Дністер
08:18
Три роки повномасштабного вторгнення: у Чернівцях запрошують до молитви
08:00
Сьогодні на Буковині попрощаються із двома захисниками
07:45
Перехід двох громад до ПЦУ та прогноз на весну. Головні новини Буковини минулої доби
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 24 лютого не буде світла
07:15
Який сьогодні, 24 лютого, день: кого вшановує церква, що не можна робити
07:00
Погода на Буковині 24 лютого
02:00
Вісім переваг нуту для здоров’я, і випадки, коли варто обмежити його споживання
01:45
Економія чи зайва робота: чи потрібно вимикати бойлер на ніч
01:30
Знадобиться всього два інгредієнти: рецепт корисних бананових млинців
01:15
Морська чи гімалайська: яка сіль найкраща
01:00
Весняна мода 2025: які кольори будуть в тренді серед українок
00:45
Продукт для ідеального сніданку: як правильно зберігати цілі та нарізані авокадо
00:30
Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:15
9 корисних звичок, завдяки яким дім завжди буде чистим та прибраним
23 лютого, 2025
23:58
Помітно покращує стан. Учені розповіли, яку дієту слід обрати за діабету
23:36
Весна феєрично ощасливить лише ці 4 знаки Зодіаку
23:05
Україна розробляє аналог Patriot — Зеленський
22:44
Курський напрямок за інтенсивністю ворожих атак майже наздогнав Покровський – Генштаб
22:23
Чи можна митися при температурі та коли хворієте
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм