Протягом трьох літніх місяців очікуються всі види природних стихій: спека, гроза, град, буря, шторм.
Червень на Буковині почався дощами, але така погода є звичною для регіону, запевнила начальник обласного гідрометеоцентру Тетяна Негадайлова.
Рекордної посухи не очікується – Дощі у червні для нас норма, але ми про це вже забули за останні сухі чотири роки, – зауважила пані Тетяна. – Нинішні дощі є дуже сприятливими для регіону: поповняться підземні води, підніметься рівень води в криницях. На річках Буковини спостерігається невеликий паводок без негативних наслідків, що теж корисно для промивання русел. Загалом у червні в області очікується комфортна погода з короткочасними опадами і денною температурою повітря +20-25 градусів. Це трохи вище за норму, але нижче, ніж торік.
Справжнє літо, за словами завідувача відділу кліматичних досліджень та довготривалих прогнозів погоди Українського метеорологічного науково-дослідного інституту Вазіри МАРТАЗІНОВОЇ, почнеться після 10 червня. Хоча температура повітря не прогріватиметься більше ніж на 28 градусів. Через кожні три-чотири дні очікуються дощі. А в середині місяця – із сильними грозами і штормовими явищами. Після 20 червня знову повернеться спека – до плюс 30 градусів.
– Літо 2016 року буде мінливим, із нестабільною погодою, – прогнозує В. Мартазінова. – Хоча рекордно затяжної посухи або рекордно затяжних дощів не очікується. Спекотні періоди будуть нетривалі. Найгарячіше буде в липні. В окремі дні температура повітря в затінку прогріватиметься до 34 градусів, а на сонці – навіть до 40. Уночі ж знижуватиметься до 20-22 градусів. Дощі очікуються лише на початку, в середині й наприкінці місяця, відповідно по два-три дні. З 10 по 20 липня прогнозуємо суху декаду – без опадів. Найбільше рясних дощів очікується в серпні, зокрема з 13 по 16. А на початку місяця можливий град і навіть буря. Зате кінець серпня потішить сухою і теплою погодою.
При кульовій блискавці не рухатися Останніми роками в Україні через спекотну погоду влітку спостерігаються сильні грози з блискавками і навіть смерчами.
– Під час грози може утворитися кульова блискавка, яка є вкрай небезпечною, – запевнив директор науково-аналітичного центру, кліматолог Василь ТРОЦЮК. – Вона вибухає, щойно торкнеться чогось. Тому під час негоди необхідно зачинити всі двері та вікна. Якщо кульова блискавка проникла до вашого помешкання, то треба або лягти на підлогу, або завмерти і не рухатися. І обов’язково відкладіть від себе мобільний телефон, бо завдяки заряду він притягує її. Смерч зароджується на висоті приблизно 3-10 кілометрів, а тоді опускається вниз. Він має вертикальну вісь обертання, повітря рухається проти годинникової стрілки зі швидкістю понад 50 кілометрів за годину. Його ширина в середньому становить від 50 до 100 метрів, а пройти він може до кілометра-півтори. Тривалість цього явища – від п’яти хвилин до півгодини.
– Ще півстоліття тому смерчі фіксували на території України лише раз на 10 років, – розповів старший науковий співробітник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Борис ЛЄСКОВ. – Але через зміни клімату ці явища почастішали, а їхні прояви стали інтенсивнішими. Останнім часом таке стається щороку. У 2000 році потужний смерч на Вінниччині "випив" воду зі ставка разом із жабами та рибою й "виплюнув" їх на відстані півтора кілометра. Його жертвами ставали тварини, люди. Врятуватися від смерчу можна. Головне – не стояти на його шляху. За можливості заховатися в підвалі, де він не дістане.
Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
10-06-2016, 10:28
0
6 260