15 травня у Чернівцях відбудеться прем`єра першого повнометражного документального фільму про вишиті сорочки "Спадок нації"
Ідея фільму полягає в тому, що вишиванка – не тільки одяг, але й символ та оберіг, який передається з покоління в покоління як найцінніший спадок, це не тільки матеріальна, а й духовна спадщина українців, - каже Леся Воронюк, організатор Дня вишиванки.
Вперше автори демонструють значення вишитої сорочки через призму людських історій. Ось тільки три, які показують духовно-історичну пов’язаність життя українця і вишиванки:
У 1947 році під час Голодомору вишиванки з Буковини вимінювали на зерно на Івано-Франківщині, таким чином врятувались цілі родини; зв’язкова Романа Шухевича Ольга Ільків як політв’язень відбувала ув'язнення в Сибірі 12 років, єдиною розрадою стала вишита сорочка, яку ув’язнена вишивала із постільної білизни і досі зберігає як символ нескореності.
У 2014 році в час російсько-української війни члени луганського товариства "Просвіта", ризикуючи життям, вивозили через сепаратистські блок-пости найцінніше – свої вишиванки.
У кожному регіоні України вишита сорочка має інший орнамент, стиль вишивки, крій, та все ж вона для кожного є тим самим генетичним кодом. Пошуки єдиної, найціннішої сорочки поширилися на кожен етнокультурний регіон України, також відзнято матеріал в Канаді, Італії, ОАЕ, Німеччині, Росії.
Прем’єра фільму присвячується 10-річчю акції "Всесвітній день вишиванки" у кінотеатрі "Чернівці".
Учасники прем’єри:
Леся Воронюк, автор ідеї та сценарист фільму "Спадок нації", ініціатор та засновник акції "Всесвітній день вишиванки", голова Кіно-документ студії "Софія", Олександр Ткачук, режисер фільму "Спадок нації", співзасновник акції "Всесвітній день вишиванки", директор продакшн-студії "Mamay Media", автор проекту "Музика воїнів".
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.