Уродженка Чернівців Інна Гапонко уже п'ятий рік живе в мусульманській країні Катар у далекому Сході. Все починалося з роботи лікаря за контрактом, яка одного дня назавжди змінила спосіб життя нашої землячки.
Я переїхала з України в 2012 році через незадоволення системою охорони здоров’я і маленькою зарплатою лікарів. Через агентство знайшла роботу в місті Доха і приїхала по контракту.
АДАПТАЦІЯ
Спочатку було важко, перший місяць прокидалася о 5 ранку через те, що в мечеті, яка знаходиться поряд, починали молитву, і не могла зрозуміти, де я і що зі мною. Потім потрохи адаптувалася. Соціальне життя у Катарі відрізняється від інших країн кардинально. Це - мусульманська країна, і ти маєш пристосовуватися.
ПАТРІОТИЗМ НА ВІДСТАНІ
Мені здається, що на відстані любов до країни починає проявлятися більше. Коли помічаєш по дорозі наліпку з українським прапором на чиїйсь машині, це може довести тебе до сліз. Найважче було пояснювати всім, що я з України і що це не те саме, що Росія. Коли я приїхала у Катар, працівник міністерства, де мені оформляли документи, сказав, що всього зареєстровано в місті близько 50 українців, і навіть немає нашого посольства. Катар дуже мультинаціональний. Це було так дивно, що коли я зустрічала людей з будь-якої пострадянської країни, раділа, як дитина. Трохи згодом мені прийшла ідея створити у Фейсбуці групу "Українці в Катарі", щоб якось познайомитись з іншими українцями і організувати зустріч. Я навіть не очікувала, що ця група згодом набере майже 650 чоловік! Ми зустрічаємося, святкуємо День незалежності, підтримуємо українських спортсменів, коли вони приїжджають на змагання в Катар. Зібрали і відіслали гроші на протез дівчині в Маріуполі , у якої через атаку сепаратистів загинула мама, а їй відірвало ніжку, допомагаємо декільком дитячим будинкам із зони АТ. Намагаємося допомагати своїй країні, як можемо, навіть із далекої східної країни. Ми усі патріоти, а так далеко це відчувається ще більше!
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ
Українці є серед працівників майже всіх професій- лікарі, менеджери, працівники готельного бізнесу, реклами, музиканти і багато-багато інших. Нас тут цінують, як спеціалістів і порядних працівників. Зарплата, звичайно, залежить від місця роботи і посади, але вона більша, ніж вдома. На жаль, достатньо часто ми зіштовхуємося з проблемою, що нам важко підтвердити наші дипломи, тому нам потрібно складати екзамени. Але останнім часом все більше приїжджає молодих людей . Стало дуже престижно мати гарних українських дівчат і хлопців у 5-ти зіркових готелях і ресторанах. Середня зарплатня варіюється від 2000 USD, але, звичайно, висококваліфікований спеціаліст отримує більше, іноді до 5000 USD.
УКРАЇНСЬКА ТВОРЧІСТЬ ЗА КОРДОНОМ
На жаль, поки що ніхто з українських виконавців не доїхав до Катару, але якби це сталося, це було б неймовірно! Найбільше я вдячна Катару за те, що тут зустріла свого майбутнього чоловіка. Ми щасливо одружені вже декілька років, і до цих пір вдячні долі за нашу зустріч, адже наскільки малі були шанси дівчині з України і чоловіку з Південної Африки зустрітися у далекій східній країні.
СТИЛЬ ЖИТТЯ
Через специфіку клімату майже весь рік дуже жарко, ніхто не ходить пішки, загального транспорту майже немає, єдине місце, де можна побачити скупчення людей, це - магазини або в парку відпочинку. Кухня катарська майже нічим не відрізняється від інших арабських. Зазвичай, це рис, курка, овочі. Дуже важливе місце займає фінік. Навіть під час Рамадану після заходу сонця по місту стоять спеціальні візки, з яких всіх охочих пригощають фініками та спеціальною арабською кавою. Катарці дуже поважають свою націю. Це- королівство, і король, шейх, дбає про своїх людей. Але вони поважають інші нації і з задоволенням вивчають інші культури. Особливо в мистецьких колах дуже цінуються наші художники та музиканти.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.