Обрання керівника обласної організації ВО "Батьківщина" Івана Мунтяна головою облради стало для багатьох несподіванкою, а багато хто розкритикував результати цих виборів, звинувативши його у "договорняках" із окремими групами впливу.Через два тижні після виборів голови черговий скандал викликало відео, на якому голова облради Іван Мунтян заявляє учасникам АТО, що він "був на Майдані, в АТО, був поранений". Це було неоднозначно і навіть з обуренням сприйнято глядачами. Також соцмережами поширюються чутки про те, що начебто Мунтян має подвійне громадянство.
Правда усе це чи ні, журналісти "МБ" запитали у самого голови.
"Уряд саботує будівництво перинатального центру"– Якими вважаєте основні завдання облради на найближчий час?– Наше основне завдання на всю каденцію – змінювати ситуацію на краще в напрямку соціальної сфери життя людей. Новообрана облрада повинна зробити все для того, щоб усі ті програми та обіцянки перед людьми були виконані. Рада повинна виправдати довіру людей. Після подій на Майдані та в АТО люди очікують від нас реальної роботи.
– Чого очікуєте від нового бюджету? Чи будуть у ньому кошти не лише для підтримки життєдіяльності області, але й на розвиток?– На превеликий жаль, ми мусимо констатувати, що цей бюджет буде не бюджетом розвитку, а бюджетом проїдання. На розвиток там мінімальні кошти передбачені. Говорити про те, що уряд забезпечує краще життя людей, на жаль, не можна. Будемо думати, як в такій ситуації діяти. Плануємо провести громадські слухання по бюджету.
– На добудову чи ремонт яких об’єктів область проситиме кошти в уряду?– Є дуже багато об’єктів, які потрібно здати в експлуатацію. Тож будемо просити в уряду кошти на їхнє завершення. Пріоритетним для нас є завершення будівництва перинатального центру, для якого закупили чимало обладнання за величезні гроші. Мінімум йдеться про 11 мільйонів євро. Тож не завершити цей об’єкт буде злочином. Наскільки швидко у нас буде перинатальний центр, залежить від уряду. Навіть міністр охорони здоров’я сказав: "Я не розумію, що у вас відбувається! Навіть у Львові завершили такий об’єкт, в якого був менший відсоток готовності. Чому вам не дають кошти?" Я оцінюю це як свідомий саботаж уряду і небажання щось зробити для Чернівецької області.
"Депутати налаштовані на працю"
– Чи впевнені у довговічності ситуативної коаліції, яка склалася в облраді під час розподілу посад?– Раніше я заявляв, що ми матимемо мінімум 40 голосів. Так і сталося. І зараз я бачу, що депутати налаштовані на працю. Вони відчули настрої суспільства – люди втомилися від політики і хочуть реальних змін. Якщо ми почнемо займатися популізмом, то чого ми можемо очікувати з Києва? Ми говоримо про те, що реформи мають початися знизу – з села, району, області. Я бачу настрої депутатів, які не прийшли ділити посади. Ми прийшли для того, щоб допомагати людям.
– Чи не вважаєте, що таким розподілом посад депутати принизили партію президента, яка виграла вибори до облради і залишилася без представництва у керівному складі ради?– Я так не вважаю, бо ті депутати, які увійшли у формат більшості – це люди з політичних сил парламентської коаліції. Це демократичні сили, які прагнуть змін і реформ. Ми маємо радіти такому формату.
– Але ж "Солідарність" залишилась без посад…– З боку цієї партії надійшла пропозиція, щоб вони отримали три комісії взамін посади першого заступника. Вони вважають, що відповідні керівники фракцій і так перебувають нині на відповідальних посадах в ОДА, тож їм не слід розпорошуватися. Рішення комісій іноді важливіші, ніж інші. Комісія по будівництву, по бюджету, по майну – всі вони дуже важливі.
– Яким був перший варіант обрання керівництва облради? Чи брали ви участь у переговорах по виборах головою облради Фищука? Чому ситуацію переграли?– Мабуть, Фищук зустрічався з усіма лідерами політичних сил, також вів перемовини. Я був двічі у нього з питання обрання голови облради. Ми висловили свої думки щодо формату співпраці облради з ОДА. Тоді Фищук висловив своє бажання стати головою облради. Тривалий час йшлося про двох кандидатів від "Солідарності", які мали би висунутись одночасно. Але однозначності в їхньому рішенні не було…
(Розмова переривається: керуючий справами облради Микола Борець заходить до кабінету Мунтяна. "Вибачте, – каже він. – Викликати машину чи ні?" "Я ще не готовий. Не знаю по часу, як ми встигнемо. Але нехай машина буде". Борець пропонує, чи не краще, щоб на зустріч поїхала Інга Маковецька. "Нічого страшного, якщо ми затримаємось", – відповів Мунтян. Згодом з’ясувалося, що йшлося про поїздку голови облради в село Кострижівка на Заставнівщині з перевіркою капремонту гуртожитку для переселенців – проект за кошти ЄС реалізує облрада, – авт.).Я думаю, що в нас нічого не змінилося. Із самого початку була така позиція, яка й залишилася.
– Фищук заявив, що він би не пішов на вибори голови облради, якби в нього не було більшості голосів, а цю ситуацію він назвав зрадою…– Я так не вважаю. Вибори у нас завжди відбуваються демократичним шляхом. І будь-який депутат мав право балотуватися і пропонувати власну програму дій. З іншого боку, у форматі його домовленостей не було голосів "Батьківщини". Він, як варіант, своє бачення мав. Та ми не можемо говорити, що хтось комусь щось пообіцяв. Хто останній отримав підтримку серед людей, той переміг. Тут так і сталося. Я вважаю, що депутати прийняли таке рішення після того, як зрозуміли нашу можливість працювати.
– Чи змінилися у вас стосунки з Фищуком?– Ні, у нас нормальні, робочі стосунки. Ми зустрічаємось, радимось щодо багатьох питань. Інших варіантів, як порозумітися, у нас немає.
"Я не говорю, що поранили мене в зоні АТО"– Уявіть ситуацію: ви відсутні з якихось причин, і сесію веде Маковецька, яка взагалі не має досвіду, чи Мельничук, який був лише одне скликання депутатом?– Якби я не довіряв їм, то не пропонував би їх на ці посади. Ми не збираємось приймати якісь рішення без депутатів. Спікер, який буде головуючим на сесії, буде виносити будь-яке питання на розгляд сесії, яке йому запропонують депутати. Рада – це орган, який приймає рішення тільки колегіально.
– Чи правда, що за посаду для Маковецької і Мельничука з вами домовлялися бізнесмен Продан і лідер "Свободи" Тягнибок?– Ця інформація не відповідає дійсності. Особи, про яких ви говорите, є керівниками відповідальних політичних сил на Буковині. Вони здатні внести баланс у роботу облради.
Щодо Олега Тягнибока. Так, він був у Чернівцях, провів зустріч і тільки ввечері я мав можливість з ним зустрітися. Це був формат ознайомлення, а не домовленостей. Скажу більше – вже на першій сесії було зрозуміло, що я пропонуватиму кандидатури Маковецької і Мельничука на посади своїх заступників.
– Що ви мали на увазі, коли говорили, що перебували в зоні АТО, а також були поранені?– На превеликий жаль, за спиною тих людей, які були поранені, загинули в АТО, є люди, які використовують цю ситуацію і вирішують свої нечесні справи. Те, що я говорив, я сказав у вільній розмові з учасниками АТО. Я їм пояснював: "Вам немає за що переживати, бо я був у вашій шкірі. Ви можете вважати, що я ваша людина". Повторюсь, як я їм говорив. Я був учасником Майдану. Я знаю чи не кожну людину в обличчя, хто там був. Я був у зоні АТО. І я був поранений. Але ж я не говорю, що поранили мене в зоні АТО! Я маю на увазі, що на Майдані. У мене є фото. Але ж я ніколи не піарився на цьому.
– Як це сталося?– Був такий момент, коли на Майдані всі втомилися. Багато хто розходився… У нас залишилося мало людей, які тримали ці щити, оборону від "беркутівців". Ви ж розумієте, що змінити місцями фотографії у телефоні неможливо. Я вам зараз покажу… Наголошую – не для піару!
(Дістає телефон і показує фотографії, зроблені на Майдані. На одній зі світлин на переніссі Мунтяна можна побачити поранення. Він гортає фотографії та відео, коментує їх). Оце Пашинський матюкається біля "Беркута". А це – наш намет, в якому я жив разом з активістами. Я з ними спав, їв. Усе, що вони їли, я їв із ними. І ми разом із ними виходили на першу лінію.
– Чи правда, що у вас, окрім українського паспорта, є ще й румунський?– Його немає. І я не маю подвійного громадянства. У мене громадянство – українське. Жодного іншого у мене немає. Якщо хтось готовий довести цей факт, то я готовий відповісти і політично, і юридично.
Микола КОБИЛЮКПриєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
24-12-2015, 10:29
0
2 940