Відомий український політик, депутат п’яти скликань Верховної Ради, науковець, фахівець в ядерній галузі Юрій Костенко презентував у Чернівцях книгу "Історія ядерного роззброєння України".
Як зазначив на представленні автор, це перша книга, присвячена історії ядерного роззброєння України, пише БукІнфо.
Унікальність та цінність книги полягає в тому, що в ній вперше на документальній основі (зокрема, й маловідомих українцям публікацій у західних ЗМІ) подано повну реконструкцію подій періоду ядерного роззброєння України. Історична лінія тягнеться від першої згадки про без’ядерний статус та дивних обставин, за яких вона з’явилася в Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року, - до останньої ядерної боєголовки, вивезеної з України 1 червня 1996 року.
"Якщо проаналізувати ввесь комплекс тих потенціальних ресурсів, які були в наших руках у вигляді третього в світі ядерного потенціалу, і те, як українське керівництво та високопосадовці, всі ці "герої" тут (в книзі – ред.) є з їхніми біографіями, то я б назвав процес ядерного роззброєння України процесом ядерного розорення України. І найбільшу відповідальність за те, що цей процес перетворився у суцільне розорення, несе те керівництво, яке підписувало рішення, котрими передавалася ядерна зброя України стовідсотково Росії", - зазначив Юрій Костенко.
Юрій Костенко наголосив, що з відмовою тодішніми керманичами держави від третього в світі ядерного потенціалу Україна позбулася астрономічної навіть за сьогоднішніми мірками суми грошей.
"Це унікальні матеріали. Їхнє виробництво у світі вважається одним з найбільш вартісних. А ми віддали Росії біля 100 тон урану і стільки ж плутонію. Вартість за різними оцінками й методиками всього того, що ми передали Росії, обчислюється сумою більше 100 мільярдів доларів. Натомість Україна від Росії отримала "мирний дивіденд". Два з половиною роки вона давала нашим атомним станціям ядерне паливо. За світовими цінами це було лишень 2,4 мільярди доларів. 100 віддали, а 2,4 отримали", - зауважив Юрій Костенко.
За словами політика, одним з переконань, яким керувалися державні діячі та й світові лідери при укладанні угод про без’ядерний статус України, була теза, що відтепер світ стане безпечнішим. Країна з могутнім потенціалом демонструє приклад до мирного способу існування іншим країнам. На жаль, світ безпечнішим так і не став. А навпаки.
"Вперше після завершення Другої Світової війни світ наблизився до третьої Світової війни. До того ж так близько, як ніколи раніше. Була ядерна криза в 62-му році, т.зв. Карибська криза, коли світ був на межі ядерного протистояння між США та СРСР. Але навіть в ті часи Радянський Союз ніколи не брязкав зброєю політично, як це зараз робить Росія. Як сказав екс-генсек НАТО Расмунсен, те, що дозволяє собі сьогодні робити Росія, погрожуючи Європі і загалом світу ядерною війною, навіть Радянський Союз не дозволяв собі таких політичних заяв в процесі Холодної війни", - додав Костенко.
Загалом у книзі "Історія ядерного роззброєння України" Юрій Костенко дає відповіді на чимало гострих та незручних для багатьох політиків запитань.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.