Невідома Буковина: Дві гори – найчистіша і найвища

Новини Чернівців / Невідома Буковина
10 760
0
Невідома Буковина: Дві гори – найчистіша і найвища

На вершинах цих гір не ростуть дерева, а сніг лежить від жовтня до травня. Одна з них найвища в області, на високогір’ях іншої ростуть екологічно найчистіші трави в Європі. Про дві буковинські гори, які мають висоту понад півтори тисячі метрів, розповідає дослідник-краєзнавець, голова товариства "Гуцульщина" Михайло Григоряк.

Гора Томнатик, або Памір, як її називають місцеві мешканці, розташована в Путильському районі. Висота гори – 1565 метрів. Тут відкриваються чудові краєвиди, видно вершини Румунських Карпат. На вершині цієї гори вже не ростуть дерева, але схили пологі. Влітку вівчарі випасають тут худобу.

– Більша частина гори Томнатик знаходиться в природній зоні субальпійських луків і покрита травами та чагарниками, які називаються полонинами, – каже Михайло Григоряк. – Вчені вважають, що трави цього високогір’я екологічно найчистіші в Європі. З давніх-давен місцеві жителі гуцули займаються в цій місцевості так званим відгінно-пасовищним господарством, а саме: влітку тут випасають великі отари овець, стада корів, табуни коней.

На незалісненій вершині гори розташована покинута радянська військова база "Памір".

– Ця радіолокаційна військова станція була створена в СРСР для точності визначення кута місця і висоти цілі в небі, – зауважує Михайло Григоряк. – У найбільшому з куполів донині збереглася радіолокаційна антена "П-14 Лєна". Також тут збереглися казарма військової частини і залишки різних інженерних споруд. Та найбільш вражаючими є білосніжні велетенські куполи колишніх радарів, які нагадують фантастичних розмірів м’ячі на вершині гори або ще більш схожі на космічну станцію прибульців.

– На північ від Томнатика розташована найвища гора Буковини – Яровиця, що має висоту 1586 метрів, – продовжує М. Григоряк.

Вершина цієї гори увінчана триметровим металевим хрестом, має овальну форму. Північні та південні схили гори дуже стрімкі.

– Гора вкрита ялиновими лісами, а вище лісів розташоване криволісся із сосни гірської та ялівцю сибірського, – каже дослідник. – Вершина й привершинна частина незаліснена – тут знаходяться полонини.

Взимку гора є лавинонебезпечною ділянкою і майже непрохідною для транспорту.

За словами М. Григоряка, ця місцина має унікальний клімат. Сніг на Яровиці лежить від жовтня до травня, взимку температура повітря не перевищує 8-10 градусів морозу, а місцевий рельєф дозволяє облаштувати гірськолижні траси від трьох до п’яти кілометрів.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
У Чернівцях завтра перекриють завантажену вулицю: будуть обрізати дерева
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
Витягати з того світу – це просто робота: Чернівецький центр екстреної медичної допомоги очолив рейтинг успішних реанімацій в Україні
ексклюзив
Чернівчан просять достойно провести загиблого солдата Василя Зельмановича
На Буковині модернізують залізничний пункт пропуску через українсько-румунський кордон
Місця вистачає не всім: у яких школах діти навчаються змішано через малі укриття
Нинішній епідсезон на Буковині був важким: від грипу померло четверо людей
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
ЧТУ хоче купити три нові тролейбуси за 50 мільйонів гривень

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм