Weather

Бджоли та птахи прогнозують не дуже холодну зиму

Новини Чернівців / новини / погода чернівці
10 196
0
Бджоли та птахи прогнозують не дуже холодну зиму

Минулої неділі на Буковині випав перший сніг. Коли настане справжня зима і якою вона буде, molbuk.ua дізнавався в орнітолога, пасічника та 82-річної бабусі.

Фахівці Центральної геофізичної обсерваторії запевняють, що наприкінці жовтня ще очікується потепління. Справжня зима зі снігом та морозами розпочнеться у середині листопада. Зиму синоптики прогнозують довгу. Будуть періоди потепління, але холодних днів очікується більше. Ми ще вирішили поцікавитися, якою буде зима у звичайних людей, які розуміються на народних прикметах.
"Яка погода на Покрову, такою буде зима"

– Моя бабуся Фрозина вгадувала погоду краще за нинішніх синоптиків, – запевнила 82-річна вижниччанка Марія Михайлюк. – Вона вставала рано, виходила на двір, дивилася на небо, мацала траву і казала, буде дощ нині чи ні. Спостерігала, коли птахи відлітають у теплі краї, як поводяться на нашій пасіці бджоли у вуликах, коли з дерев облітає листя. І могла достовірно передбачити, якою буде зима. Та зараз усе змінилося: весна приходить раніше, зима – пізніше, літо – довше. Тому народні прикмети не завжди спрацьовують. Бабуся казала: "Яка погода на Покрову, такою буде зима". Якщо на Покрову не було снiгу, то не буде його аж до сiчня. А якщо цього дня сухо i тепло – зима буде пiзньою. Коли на Дмитра, восьмого листопада, без снігу, то зима прийде ще не скоро. А якщо цього дня випав снiг, то на Введення (4 грудня) буде снiгу по колiна. Коли 14 листопада на Кузьми-Дем’яна сильний вітер дме, то буде зима санна, з великим снігом. Птаство рано відлітає восени в теплі краї – зима настане рано.
Спостерігаючи за датою відльоту перелітних птахів, можна також визначити, коли прийде зима і якою вона буде. Є така народна прикмета: якщо до першого жовтня, на Ярини, лелеки не відлетіли в теплі краї, то до середини листопада холодів не буде. Цього року, як запевняють орнітологи, вони відлетіли до середини вересня, отож можна очікувати похолодання.

"Погода часом обманює пташиний "барометр"

– Для птахів потрібно, аби була достатня кількість корму в місцях їхнього перебування, – розповів завідувач відділу природи краєзнавчого музею, орнітолог Ігор Скільський. – Цього року осінь була дуже теплою, пернатим не бракувало їжі, отож їм не було сенсу зриватися рано з місця. Втім час міграції перелітних птахів визначають не лише харчі. Головним фактором також є зміна тривалості світлового дня. З приходом астрономічної осені (23 вересня) птахи відчувають перелітний неспокій. Бувало, що вони раптово знімалися з місць гніздування за кілька днів до негоди. Але погода часом обманює навіть вроджений пташиний "барометр", адже клімат став непередбачуваним. Цього року основна маса лелек відлетіла вчасно – до середини вересня. Велику зграю цих птахів я бачив над Чернівцями десь 22 серпня. Зараз можна зустріти лише поодиноких лелек, що не встигли відлетіти, але на них не потрібно робити акцент. У нашому дворі гніздиться чорна горихвістка. Більшість цих птахів уже відлетіли на південь, залишилося кілька самців. Але в неділю десь за шість-вісім годин до того, як мав випасти сніг, вони раптово зникли. Очевидно, відчули, що похолодає і їм вже не вистачатиме корму. Два дні тому бачив зграю шпаків – близько тисячі. Очевидно збиралися відлітати у теплі краї, відчуваючи похолодання.

– Я вже 25 років займаюся бджільництвом, маю в селі пасіку. До настання холодів бджоли починають замащувати прополісом щілинки між рамками та шпаринки у вулику. Чим більше закриті прополісом щілини між рамками, тим морознішою буде зима, – запевнив буковинський пасічник Володимир Дудка. – Вже наприкінці серпня мої бджоли почали закривати рамки, але не дуже щільно. Це означає, що зима цього року прийде не скоро і сильних морозів до 40 градусів не буде. Бо в холодні роки бджоли заліплювали щонайменші шпаринки та всі входи до вулика. Зараз я такого не спостерігаю.

Народні прикмети

*Якщо бузьки не вiдлетiли до Покрови (14 жовтня) – на теплу зиму.
*Якщо бджоли до Покрови зовсім залiпили лотки – на сувору зиму.
*Вишня на Покрову має зелене листя – буде сувора зима.
*Горiхiв багато, а грибiв мало – зима буде снiжною i суворою.
*Якщо на дубі багато жолудів, чекай холодної зими.

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують