RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » блоги » блог Ярослава Волощука » Міськрада – наче закрите акціонерне товариство

Нинішня ситуація наочно доводить, що досі недемонтована система рад радянського періоду ввійшла у глибоке протиріччя із новою системою економічних та політичних відносин. У радянський час ради були задумані, як органи імітації народовладдя. Депутати обиралися на безальтернативній основі і представляли для статистики різні соціальні прошарки. Стільки-то інтелігенції, робітників, молоді, необхідний відсоток жінок – все наперед визначалось у райкомі партії. Там же готувалися всі рішення, а депутати лише збиралися не дуже часто на сесії, аби одностайно за них проголосувати. Нині ж ради нагадують закриті акціонерні товариства, де депутати представляють не інтереси громади, а піарять себе, свої партії та вирішують особисті справи. Хоча по суті міськрада має займатися стратегією розвитку міста, тобто ще за Афінською хартією 1934 року вирішувати чотири основні функції – дбати за робочі місця, забезпечувати умовами для будівництва житла, забезпечувати місто комунікаціями (транспорт, зв’язок, інженерні мережі) та створювати умови для повноцінного відпочинку та здорових умов життя.

Чому ж так не відбувається? Причин багато. Низька загальна політична культура населення, недосконале виборче законодавство, відсутність досвіду багатопартійного співіснування призводить до того, що партії не розробляють конкретних програм із вдосконалення надання широкого спектру послуг населенню, своїм громадянам на період своєї каденції, а займаються дешевим популізмом, політиканством, політичними інтригами, намаганням очолити бюджетні потоки, вибити преференції для свого бізнесу та лобіюванням тих бізнесових структур, які їх привели до влади.

Чи існують якісь виходи із такої ситуації? Звичайно ж існують. Нам потрібно швидше переходити до моделей самоврядування, які існують у цивілізованому світі. У нас воюють за призначення членів міськвиконкому, а у розвинутих державах взагалі не існує такого органу, чи неймовірної кількості заступників мера. Адже це чисто радянська система. Світ не знає житлово-комунальних департаментів, роздутих управлінь освіти, культури, охорони здоров’я. Коли зараз таке популярне слово децентралізація так часто використовують, то це повинно насамперед захопити і дерегуляцію та децентралізацію у сфері міського менеджменту. Що таке відносини влади та громади? Це повноцінне надання жителям міста необхідних їм послуг. Чим менше різних надбудов та зайвих структур – тим ці послуги надаються швидше, ефективніше та дешевше.

Давайте розглянемо два таких приклади. Хіба управління освіти надає послугу навчання дітей? Ні. То, можливо, замість сотні чиновників платити більшу зарплату кращим вчителям. Директори шкіл, об’єднання педагогів із предметів, батьківські комітети при школах, громадська шкільна рада із фахівців та відповідна постійна комісія при міській раді спроможні вирішувати всі поточні питання.

Хіба не є рудиментом те, що людина на власній приватній землі та в приватному будинку просить дозвіл на добудову санвузла. Чому міська рада бере на себе право обмежувати конституційні права громадян на покращення житлових умов? Хіба не достатньо замінити дозвільну систему на реєстраційну. Людина приносить виконану ліцензованою фірмою чи особою проектну документацію, і відповідна структура лише реєструє та контролює ці зміни на відповідність державним будівельним нормам та правилам. Таких прикладів можна наводити безліч.

Як же так зробити, аби від виборів до виборів якісний склад депутатів покращувався?

Нам треба забезпечити варіантність форм місцевого самоврядування. Кожна громада самостійно має право обирати собі організаційні форми місцевого управління. Адже міста різні за розмірами, кількістю населення, традиціями, тож не розумно все зводити до єдиного знаменника. Особисто я вважав би доцільним обирати не просто раду, а рейтинговим голосуванням членів постійних комісій. Наприклад, у місті є дев’ять комісій: з питань бюджету, освіти, охорони здоров’я тощо. Кожна комісія із п’яти осіб. Тож партії висувають не просто гарних хлопців, а фахівців у тій чи іншій галузі. Люди ж обирають тих, хто запропонує кращу програму з цього напрямку. Також у кожній комісії повинні бути два-три фахівці, які допомагатимуть депутатам готувати кваліфіковані рішення. Також досить цікавою може бути форма представницьких зборів. Ділимо місто на 40-45 мікрорайонів, де діють органи самоорганізації населення. Тож практично, обираючи голову цього об’єднання, виборці обирають свого представника у раді. Ця людина конкретно представляє свій мікрорайон та несе відповідальність за стан справ у ньому. Вона повинна також отримувати незначні кошти за виконання громадського навантаження.
Редактор: Igor
11-02-2016, 10:29
Коментарів 0 Переглядів 5 334


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
Блоги
блог Миколи Кобилюка
У світі поки що не придумали іншого способу подолати хворобу Covid-19, як вакцинуватися

Блог Юлії Пацаранюк
27 жовтня відзначають День української писемності та мови

Блог Юлії Леськової
Не дарма наш народ придумав: "Гни дерево, поки молоде, вчи дітей, поки малі"

блог Марини Корпан
Просять допомоги, попри лютий мороз

блог Валерії Чорней
Колись люди навіть билися шляхетно

блог Ігоря Буркута / новини
Україна переможе, адже ми знаємо, що захищаємо, тоді як російські війська – ні.

блог Катерини Ганц
Про нові "модні" тенденції нічних клубів

блог Ліни Нагірняк / Фото
Те, на чому спекулюють у нас, у Тернополі - успішно працює

блог Лесі Токарюк
До мене звернувся знайомий військовий хірург із Чернівців, який перебуває у зоні АТО

блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою

блог Оксани Драчковської
Треба підтримувати одне одного, а не дерти сім шкур з ближнього

блог Юлії Боднарюк
Не заважайте тим, хто малює безкоштовні картини

блог Ігоря Довганя
Свято, але не для всіх

блог Михайла Салітри
Блог Михайла Салітри

блог Олександра Мостіпаки
Про головні події Чернівців та Буковини за останній тиждень

блог Галини Олійник
У центрі міста майже ніде сховатися від сонця

блог Марини Карасьової
Таку систему боротьби з корупцією у медицині придумав… міністр

блог Людмили Осадчук
Почали з того, що окремо збирали органічне сміття і все інше.
блог Ірини Григоращук
Жити "за блатом" звикли ще з радянських часів
блог Віталія Олійника
Рідні вперше побачили у військовій формі
блог Анни Мячиної
Погляд збоку на засідання Чернівецької міської ради
блог Христі Венгринюк
Отак воно і було: відбув пристрій нічного бачення рік в АТО, переходить далі...
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.