Я вже багато років сортую сміття вдома. Почали з того, що окремо збирали органічне сміття і все інше. Тепер розділяємо органічне сміття, папір, пластик, залізо, скло.
Живу в приватному будинку, тому із цим простіше. Органічне сміття перегниває і стає гумусом, який потім використовую для підживлення квітів. Усі інші відходи складаємо в окремому приміщенні. Сортування сміття – звична справа навіть для моїх дітей, які чітко розуміють, куди і що сортуємо. Є в будинку коробка для паперу, куди складаємо списані зошити, етикетки, пакування тощо. За два тижні ця коробка стає повною. Замість сміттєвих використовуємо пакети, яких ще чимало дають у магазинах і на базарах.
Загалом за тиждень наша сім’я з чотирьох осіб викидає приблизно один невеликий пакет сміття, і це переважно різні упаковки від продуктів та пластикові торбинки.
Сортування — це корисна звичка, яка зменшує забруднення (так я пояснюю дітям – авт.). Але якщо вдуматися, це зовсім не вигідно, і нинішня система зовсім не заохочує мешканців своє сміття сортувати.
Як відомо, кожне домогосподарство має розроблену норму кубів відходів. Вона незмінна для усіх мешканців. За цим показником нараховують оплату за вивезення сміття. Чи ти викинув більше, чи менше, ніж інші, оплата буде стандартною, як і для всіх.
Хоч ми й викидаємо відходів загалом значно менше, ніж це вказано в нормах, але за послугу я все одно сплачую майже 200 гривень. А от якби було якесь зниження тарифу за вивезення сміття для тих, хто його сортує, тоді споживачі була б зацікавленими. Згодна, так неможливо зробити в багатоповерхівках, коли мешканці несуть все сміття в один контейнер. Але в приватному секторі із цим простіше, механізми реально розробити.
Проте найбільша проблема полягає в тому, що відсортоване сміття немає куди подіти. Тому дуже часто воно просто опиняється на загальному сміттєзвалищі. Пунктів приймання вторсировини у місті мало, і про них майже ніхто не знає. Ця інформація мала би бути максимально розповсюджена і на сайтах, і в під’їздах будинків, але її немає. У медіа останню інформацію про це знайшла за 2022 рік, а на сайті міськради – за 2018 рік.Тому хочете сортувати сміття, робіть це самі.
Раніше неподалік мого будинку був пункт приймання вторсировини, отож не було проблем її здати. Та кілька місяців тому підприємство переїхало в Садгору, і тепер, щоб відвезти кілька кілограмів макулатури, треба їхати в інший кінець міста. Тож для нас сортування сміття – це лише моральне задоволення. Звісно, ми й далі його сортуватимемо, але для більшості це робота марудна.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
18-10-2024, 10:33
0
1 678