Тролейбуси в Чернівцях із жовтня минулого року працюють без кондукторів. Пасажири мають змогу оплатити проїзд у різний спосіб: через валідатор, приклавши до нього банківську карту; за допомогою мобільного телефона, відсканувавши QR-код і скориставшись додатком Easy Pay чи транспортною карткою. Зрештою, ще деякий час можна передавати кошти водієві і від нього отримувати квиток, який засвідчуватиме, що ви не "заєць".
Перевіряти ж оплати зобов’язали контролерів, які виходять на маршрути й просять пасажирів пред’являти або квитки, отримані взамін на 10 гривень від водія, або транзакції на смартфонах тих громадян, які здійснювали оплату безготівково. Якщо пасажир проїхав бодай одну зупинку без оплати і це зафіксував контролер, на любителя "халяви" очікує штраф – 200 гривень.
Але, як виявляється, люди досі не можуть звикнути до такого нововведення. Чи не хочуть…Або ж їм подобається такий адреналін, коли їдеш не заплативши й видивляєшся у всі двері: зайде чи не зайде контролер? А він ще й без уніформи, то ж і розпізнати його важко!
Громадським транспортом я користуюся чи не щодня. Тому часто маю змогу спостерігати цікаві ситуації в тролейбусі. Одразу зауважу: більшість пасажирів, які заходять до тролейбуса на зупинці, ще перед посадкою в нього вже умовно ділиться на тих, хто сплачує готівкою і безготівково. Одні, відповідно, шикуються до передніх дверей, аби заплатити водієві. Інші заходять так, аби одразу до валідатора. Молодь же береться сканувати QR-коди. Але є й такі, які всіляко намагаються "розчинитися" у салоні. Ще й інших спонукають випробувати долю – проїхати "зайцем".
"Не дуже там прикладай картку. Хто буде знати, чи ти оплатив? Перевірить? Нє, тут контролери не їздять, на цьому маршруті ще ні разу не бачив", – чую діалог молодиків. Кажу більш свідомому: "Не вірте! Ходить контролер. Сама бачила, як штрафував за безквитковий проїзд". Той зиркнув скоса і таки приклав банківську картку до валідатора успішно, бо в салоні пролунало "Дякуємо за оплату!"
До речі, якось стала свідком ще одного діалогу в чернівецькому тролейбусі. Розмовляли дві дівчини. "Мені так подобається оце "Дякуємо за оплату". Раніше кондукторка лиш з докором дивилися, чи, бува, ніхто від неї ховатися не надумав. А зараз гарно, по-європейськи! Аж відчуваю, як долучаюся до покращення і транспорту, яким їжджу, і загалом ситуації в місті, яке дуже люблю!" – усміхаючись, промовляє висока білявка.
Але були й інші ситуації: люди відмовлялися від того, що не оплатили, сварилися, скаржилися на банк чи інтернет…Контролери терпляче вислуховували, але наполягали на оплаті штрафу.
Сподіваюся, люди все-таки зрозуміють: саме від самосвідомості й відповідальності залежить якість нашого життя, чистота в місті, його комфорт і зовнішній вигляд. На владу, звісно, можна нарікати, і на комунальників, і на транспортників, але й про свої обов’язки забувати не слід.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
2-02-2023, 10:32
0
2 124