«Брат ще в дитинстві зробив скрипочку з кукурудзиння і диригував нами, дітьми»

---
2 448
0
Десятки років мелодія пісні "Марічка" нашого земляка Степана Сабадаша – це позивні обласного радіо. А віднедавна лунає вона щодня о 12.00 з чернівецької ратуші.
Автора цієї та інших відомих в Україні і далеко за її межами пісень Степана Сабадаша нещодавно не стало. Але на Буковині живе його сестра, 77-річна Євгенія, яка й поділилася спогадами про знаменитого брата.
– Рід наш походить із-за Дністра. Колись наш прадід поселився на Буковині у селі Іванівці (тепер Ванчинець) Новоселицького району. Мама Уляна Олексіївна була дуже співучою. А мамин брат, вуйко Штефан Кость, грав на трубі, і ми часто слухали його мелодії, – пригадує Євгенія. – У сім’ї нас було дев’ятеро дітей. Степан був другою дитиною у родині після сестри Анастасії. А ще Іван, Варвара, Георгій, Євгенія, Василь, Ілля, Андрій.
Ще коли Степанові було вісім років, він робив примітивні скрипочки з кукурудзиння, садив нас, менших, біля себе, щось на зразок сімейного ансамблю, пригадував мелодії вуйка Штефана і ніби навчав нас грати. Ми йому підігравали у такт, і він тим дуже тішився. Я й досі пам’ятаю такт польки. Коли Степанові було 11 років, він на городі зрізав горіха і почав робити скрипку. Щоправда, за горіха тоді йому добряче дісталося від батька, Олексія Івановича. Батько хотів зробити зі Степана доброго газду. Степан був погоничем коней у полі, а батько ходив за плугом. Одного разу Степанко кинув віжки і сказав: "Тату, ця робота для мене заважка".
У 13 років він навчився грати на трубі, а через півроку його прийняли до професійного оркестру. 1940 року Степан вступив до Чернівецького музучилища. У 1941-44 роках він навчався у румунській приватній консерваторії. Його запрошували на роботу до Бухареста на радіо, але Степан відмовився.
– Мені він був як другий батько, – пригадує пані Євгенія. – Забрав мене до Чернівців. Я навчалася у жіночому комерційному ліцеї, а заодно й варила братові їсти, прала та прибирала у помешканні. У музику він був закоханий. Коли жив у Чернівцях, то посеред ночі схоплювався і сідав за рояль.
– Мені наснилася одна мелодія, я хочу написати ноти, а до ранку можу забути, – виправдовувався він. І майже цілу ніч сидів за роялем.
З 1967 року брат переїхав жити до Києва. Дружина його – Рада Петрівна – за фахом філолог, працювала директором школи. У січні 2005 року її не стало.
Я часто бувала у брата в Києві. Коли святкували 50-річчя його "Марічки", він приїхав у село, напився води з рідної криниці. Востаннє я була в Києві у березні 2006 року. Степан вже переніс декілька операцій, значно втратив слух, але писав, намагався творити нові мелодії.
– Часто згадую шворінь, забитий у сволоку нашій рідній хаті у Ванчинці, до якого підвішували люльку-колиску. І досі чую мелодійний спів мами, яка нас колисала, – завершує свою розповідь пані Євгенія. – А ще мені часто ввижається брат Степан із невеличкою скрипочкою із кукурудзиння, який диригує нами, босоногими малюками.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують