Курцям обмежили право курити, де заманеться, і з 1 липня їх примусово вчитимуть цінувати здоров’я тих, хто не курить. З громадянами, які ігноруватимуть антитютюновий закон, повинна боротися міліція. За неповагу до здоров’я оточуючих передбачено штрафи від 17 до 85 гривень. За повторне порушення штраф може зрости до 119 гривень. Це в теорії. А як все виглядає на практиці?
У половині бару
не курять
Згідно з ухваленим взимку Законом "Про попередження споживання тютюнових виробів і їхній шкідливий вплив на здоров’я населення" забороняється курити на робочих і в громадських місцях, окрім спеціально відведених. Відтепер порушниками стають ті, хто запалив цигарку, наприклад, у під’їзді будинку, на автобусній зупинці, на стадіоні.
Окрім того, всі бари, ресторани, нічні клуби до 1 липня повинні були подбати, щоби принаймні у половині приміщення не курили. Якщо ж приміщення не дозволяє відмежувати людей зі шкідливою звичкою, то на вході в такий заклад доведеться повісити табличку: "У нас не курять".
– З першого липня у залі на другому поверсі палити не можна, – каже адміністратор бару "Ізограф" Наталя Храпко. – Для тих, хто палить, у нас є приміщення на першому поверсі. У коридорі біля урн на стіні висить напис "Місце для куріння".
Біля входу до залу на другий поверх – табличка "Палити заборонено".
У барі "Хрещатик" зал для тих, хто палить, існує давно. Розташований він за стіною приміщення для некурців.
За словами директора бару Віталія Омельянюка, відвідувачі не скаржаться, що дим із сусіднього залу може потрапити туди, де вони сидять.
– У нас працює витяжка, тому жодних зауважень я не чув, – каже він.
У барі "Навколо світу" є лише один зал. Раніше у ньому дозволяли палити. А з першого липня клієнти змушені виходити на "перекур" у фойє, де поруч з меблями є скляний столик з попільничкою.
– Клієнтам такі нововведення не подобаються, – розповідає
бармен Наталя Чернова. – Вони хочуть сидіти за столом, їсти, пити і курити.
Директор бару "Тюльпан" про закон начебто чула, але невпевнено перепитала: "А що він уже почав діяти?" Очевидно, що власники не встигли підготуватися до нових правил. На кожному столі – попільничка, хоча господиня запевнила, що є окремий зал для курців.
Одні з найкращих умов для відвідувачів серед тих закладів, які ми обійшли, – у барі "Селлар". Зал для курців міститься у підвальному приміщенні, а біля столиків у головному приміщенні – таблички із забороною курити.
Впроваджувати закон буде важко
Впровадити антитютюновий закон так, щоби він реально запрацював, буде непросто, вважає в.о. начальника обласного управління у справах захисту прав споживачів Тетяна Губчак:
– Насамперед буде важко психологічно. Попереду – хвиля обурення курців. Людей необхідно переконувати, проводити профілактично-роз’яснювальні бесіди. Це справа не одного року. Але такий закон потрібен, це на користь нашому здоров’ю. Ті, хто не курять, не повинні страждати.
Запровадити закон у сфері громадського харчування простіше, ніж змусити дотримуватися його в громадських місцях, вважає Тетяна Іванівна.
– Заклади, які дбають про свою репутацію, не будуть іти проти вимог законодавства. Тут нескладно зафіксувати порушення, оштрафувати директора. Власників барів, ресторанів, нічних клубів давно попередили про закон. Дехто ще заздалегідь подбав про те, щоби курці не заважали некурцям або ж взагалі заборонив курити. А ось із курінням у громадських місцях боротися буде насправді важко. Як я знаю, ще повністю не відпрацьовано схему, немає чітких інструкцій, як все буде на практиці.
Штрафувати за недотримання законодавства у барах і ресторанах – таких повноважень управлінню в справах захисту прав споживачів не дали, каже Тетяна Губчак. Якщо до управління надходитимуть скарги від ображених тютюновим димом некурців, їх передаватимуть міліції. Фахівці управління вирушають з перевіркою до бару чи ресторану, коли там є й інші порушення законодавства.
Штраф сплачуватимуть
після рішення суду
З порушниками антитютюнового закону боротиметься на всіх "фронтах" міліція.
Тепер у дільничних інспекторів і патрульної служби додалося роботи. Саме вони виявлятимуть злісних курців. Спочатку зауваження стражів порядку, а тим
більше адміністративні протоколи, зрозуміло, викликатимуть хвилю обурення громадян з цигарками. Але нічого не вдієш – закон суворий. Сума штрафу для першого разу становить від 17 до 85 гривень. За куріння під вивіскою "Куріння заборонено" вдруге доведеться викласти з кишені від 85 до 119 гривень. Правоохоронець має право скласти тільки протокол, але не може взяти суму штрафу на місці. Платити курець-правопорушник буде після відповідного рішення суду.
– Ми практично готові боротися з курцями, – розповідає начальник відділу організації роботи дільничних інспекторів міліції УМВС України в Чернівецькій області Василь Нігда. – Звичайно, спочатку будемо робити зауваження тим, хто курить у недозволених місцях. Хтось може ще не знати про закон, хтось закурює у недозволеному місці за звичкою. Але стосовно тих, хто демонстративно порушуватиме закон, дільничні інспектори і патрульна служба складатимуть адміністративні протоколи. Наразі ще немає чітких інструкцій і роз’яснень щодо закону, як поводитися міліціонерові в тій чи іншій конкретній ситуації. Також громадські місця, в яких не можна курити, чітко повинні визначити органи місцевої влади і вивісити там таблички "Курити заборонено".
Закон дозволяє поскаржитися до міліції на сусіда, який демонстративно курить у під’їзді. І дільничний інспектор повинен на скаргу відреагувати. Наразі ніхто ще на курців не скаржився, кажуть правоохоронці.
Через закон курців не поменшає?
Антитютюновий закон покликаний не тільки захищати громадян, які стають пасивними курцями, мимоволі дихаючи димом у громадських місцях. Насамперед ці законодавчі заходи мали би сприяти зменшенню кількості людей зі шкідливою звичкою, тобто зробити українську націю здоровішою. Деякі експерти натомість дотримуються іншої думки.
– Такі заходи навряд чи зменшать поширеність куріння найближчим часом, – вважає експерт міжнародного центру перспективних досліджень Андрій Бега. – Обмеження куріння у громадських місцях необхідний, але недостатній захід. Відповідно до міжнародної конвенції щодо боротьби з тютюном, яку ратифікувала Україна, уряд повинен також заборонити всю зовнішню рекламу та рекламу в ЗМІ тютюнових виробів. А також підвищити податки на тютюнові вироби. Тільки повний комплекс заходів реально здатний зменшити поширеність куріння в країні.
Довідка
- В Україні курять 19 мільйонів людей.
- Серед курців – 40% жінок.
- Пробував курити кожен другий восьмикласник.
- Третина курців мають 20-річний стаж.
- 110-120 тисяч смертей на рік пов’язані в Україні з тютюнопалінням.
8-07-2006, 13:53
0
6 689