Шлях абітурієнта Чернівецького національного університету починається із центрального входу п’ятого корпусу. Біля нього і в середині під арками велике скупчення людей. На першому поверсі праворуч – приймальна комісія. У коридорі спітнілі абітурієнти з батьками у довгій черзі стоять до кабінету №156. Там печаткою завіряють документи – копію атестата і додатка до атестата, копію медичної довідки (хлопцям). Обов’язково треба мати папку на зав’язках та чотири конверти, у папці – паспорт, ідентифікаційний код, чотири фото 3х4.
У кабінеті атмосфера досить напружена. Працівники комісії постійно повторюють: "Заходьте по черзі! Зачекайте! Вийдіть, не всі одразу!". Стояти під стіною доводиться довгенько. Абітурієнти дратуються, особливо тоді, коли приймальна комісія відправляє з недооформленими документами.
– Найчастіше трапляються помилки в атестатах, – каже Василь Холодницький, відповідальний секретар приймальної комісії. – Бувають неточності у прізвищах, навіть в одній букві. Тоді ми відправляємо абітурієнта до школи за довідкою директора про те, що він зобов’язується видати виправлений атестат. До першого серпня ми дозволяємо абітурієнтові донести його.
Із папкою завірених документів абітурієнти піднімаються до Шевченківської зали. Щоправда, біля підніжжя широких мармурових сходів стоїть "блок-пост". На цьому етапі маршруту батьки змушені покинути своїх чад – написати заяву на вступ до університету та отримати екзаменаційний лист абітурієнти повинні самостійно.
На другому поверсі процес здачі документів відбувається жвавіше. Вступники заходять до спеціально відведених аудиторій написати заяву на ім’я ректора про вступ. Члени приймальної комісії видають бланки заяв. На столах і на стінах – зразки заяв. Дехто заповнює бланки швидко, а декому потрібен час.
– Один абітурієнт писав заяву десять разів і десять разів робив одні й ті ж помилки. У слові "бакалавр" було три помилки, – розповідає Аліна, працівник приймальної комісії. – Зрештою я власноручно написала за нього заяву.
Дівчата-абітурієнтки скаржаться:
– У заяві важко зрозуміти, що саме треба писати у графі "Факультет", "Спеціальність" і "Спеціалізація". Не зрозуміло, як саме треба заповнювати графу "Призер (учасник) олімпіад".
Писати заяви прагнуть батьки
Членам приймальної комісії цікаво було дізнатися, що в університеті відкрилася нова спеціальність – "Співбесіда" (саме так було написано в заяві). У рядку "Де працюють батьки" було таке: "Тато працює в обласній проратурі" (тобто прокуратурі). Один вступник запитав, чи обов’язково слово "Україна" писати з великої літери, мовляв, його й маленька влаштує.
Член комісії Григорій Постевка зауважує, що батьки абітурієнтів наважуються на всілякі хитрощі, аби допомогти своїм дітям у написанні заяв.
У приймальній комісії працює й медик Наталя Козік. Вона перевіряє медичні довідки вступників, а також за необхідності може надати медичну допомогу.
– Буває, що медичні довідки підроблені. Я кажу про це хлопцеві, а він: "Не грузіть!" – розповідає пані Наталя.
Коли абітурієнти заповнять заяву, заходять безпосередньо до Шевченківської зали. На вході член комісії стежить за порядком руху. Спочатку вступники підходять до сканера. Працівники сканують їхні фото і вносять у банк даних комп’ютера. Інші дані абітурієнтів записуються окремими папками на комп’ютери.
– Деякі абітурієнти, коли вже їхні дані вносяться до комп’ютера, передумують вступати на обрану спеціальність, – каже член комісії Тетяна Кузяк. – Ми їх відправляємо. Тоді усю процедуру вступу вони проходять заново.
Найдешевша спеціальність – "Образотворче мистецтво"
Прийом документів здійснюватиметься до восьмого липня. Вступні випробування розпочнуться 10 липня і триватимуть до 21 липня. У коледжі при ЧНУ, а також на освітньо-кваліфікаційні ступені "Спеціаліст" і "Магістр" прийом документів закінчується 22 липня, а вступні іспити відбуватимуться з 23 по 27 липня.
Найменша оплата за навчання – за спеціальністю "Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво" – 1800 гривень за рік на стаціонарі. Найдорожче платять студенти, які навчаються за спеціальністю "Англійська мова та література" (6200 гривень на рік), "Правознавство" (6000 гривень), "Журналістика" (5000 гривень) і "Комп’ютерні системи та мережі" (5000 гривень). Іноземні громадяни платять 2000 доларів за будь-яку спеціальність.
Станом на 5 липня до університету подано 3465 заяв. Минулого року в аналогічний період заяв було 2941.
На держзамовлення на денну форму навчання станом на 5 липня подано 1671 заяву, на платну форму навчання – 903, на заочну – 801.
– Про конкурс на спеціальності і про кількість місць на держзамовлення поки що говорити рано, – повідомляє Василь Холодницький. – Університет ще не отримав замовлення з Міністерства освіти і науки.
Конкурс минулого року загалом по університету був двоє осіб на місце. На деякі спеціальності – "Туризм", "Менеджмент організацій", "Комп’ютерні системи та мережі", "Англійська мова" – 3-4 особи на місце.
– Вступники мають право на іспитах з профілюючих предметів використати результати незалежного зовнішнього тестування. Співбесіду проходять абітурієнти не лише за наявності золотої чи срібної медалей, а також за наявності похвальної грамоти за одинадцятий клас. Також з цього року ми приймаємо на другий і третій курс юридичного факультету абітурієнтів із дипломом "Молодшого спеціаліста" за спеціальністю "Право". На інших факультетах це правило прийому існує давно. У травні випускники кооперативного та політехнічного технікумів у комплексі складали вступні іспити до університету. Після завершення вступної кампанії буде відомо, кого з них зараховано до вузу.
Кількість заяв по факультетах (станом на 5.07):
- Біологічний – 321
- Географічний – 436
- Економічний – 459
- Інженерно-технічний – 147
- Іноземних мов – 281
- Історії, політології та міжнародних відносин – 269
- Коледж – 30
- Комп’ютерних наук – 168
- Педагогічний – 433
- Прикладної математики – 120
- Фізичний – 137
- Філологічний – 213
- Філософсько-теологічний – 65
- Хімічний – 71
- Юридичний – 319
6-07-2006, 19:01
0
2 757