Кілька місяців тому працівниця парку Ю. Федьковича почула у кущах жалібне скавуління. Вона підійшла ближче і побачила мішок. Жінка його розв’язала. У ньому були… п’ять крихітних цуценят. Працівниця понесла знахідку до адміністрації парку.
Рокер вигодував песиків із соски Директор Олена Глевська вирішила: треба песиків рятувати. Допомагали музиканти, які репетирують у фан-клубі. Кожен із них щодня приносив собакам щось поїсти. А 22-річний музикант Іван Бабич навіть годував тваринок молоком із пляшечки з соскою.
– Шкода собачок, адже вони ні в чому не винні, – каже хлопець. – Дуже люблю тварин. Забрав би собі песика, але в мене вдома уже є собаки та кішки.
Коли собачки підросли, біля фан-клубу їм змайстрували вольєр. Мами з дітками тепер приходять сюди, як до зоопарку. Багато чернівчан підгодовують собак.
– Може, залишимо собі одного-двох песиків, а решту треба роздати, – каже Олена Глевська. – Ми вже готові за власні кошти стерилізувати тварин, але ветеринар сказав, що перш ніж це зробити, самка має хоча б один раз народити.
Із ринків безпритульних тварин керівництво проганяє – щоб антисанітарію не розводили. Але продавці нишком підгодовують псів та котиків. У продавців є навіть свої "клієнти".
– Приходить тут до мене собака, – розповідає продавець печива на ринку "Центральний" Віра. – Отак сидітиме і дивитиметься, доки не кину йому печиво. Не хочеться, щоби бродячих тварин знищували. Але їх тут іноді так багато, що аж страшно.
Куди б не йшла продавець гарячих напоїв Марія, за нею завжди слідує Чорнушка. Пані Марія зупиниться, наливаючи комусь кави, а Чорнушка сяде або приляже неподалік. А потім підхопиться і далі йде за пані Марією.
– Чорнушка – це мій собака на базарі, – гордо заявляє пані Марія. – Прибилася до мене кілька років тому. Я її годую і нікому не дозволяю ображати. Взяла б її додому, але живу на верхньому поверсі. Не дам нікому присипити Чорнушку! Присипляти собак – це звірство. Краще би притулок створили, як у Європі. Моя донька сказала, що якби у нас був притулок, вона пішла б туди працювати волонтером.
"Звідки знаю, коли буде той притулок?!"Нещодавно в. о міського голови Віталій Михайлішин заявив, що у найкоротші терміни вирішить проблему безпритульних тварин у місті. Яким чином це планують зробити?
– На вулиці Південно-Кільцевій плануємо збудувати притулок для тварин, – розповідає директор КП "Чернівціспецкомунтранс" Василь ВОРОНЮК. – Міська рада вже виділила 20 тисяч гривень на розробку проекту. Якщо до кінця року проект затвердять, вже з наступного року розпочнеться будівництво. Тільки не запитуйте в мене, скільки на це знадобиться часу – звідки я можу знати? Усе залежить від того, чи будуть кошти. Наразі ми вивчаємо питання про створення центру стерилізації тварин. Шукаємо місце, кошти. Знадобляться приміщення, вольєри, харчування, зарплата ветеринарам.
А поки що агресивних та хворих собак доводиться присипляти, як і раніше.
Галина МАРКІВ
Думки
"Стерилізація не вбереже людей від гострих зубів" Сергій ПРИСИКАР, голова обласної федерації спорту з собаками:
– Якщо на людину ніколи не нападав бродячий собака, вона, звісно, буде проти того, щоб тварину присипити. Але якщо хтось із моєї сім’ї постраждав від собак, то я вже ставитимусь до цього зовсім по-іншому.
Інша справа – як саме проблему вирішити. Присипляти – негуманно. Стерилізація зменшить кількість бродячих собак, але не вбереже людей від їхнього нападу. Найкращий вихід – створити притулок, де тварини жили би постійно. А ті люди, які хочуть придбати песика, могли би брати його там. Кошти у місцевому бюджеті на це навряд чи є. Тому можна залучити меценатів. А щоб заохотити їх, можна звільнити від сплати податків.
Марта ПЕТРАЩУК, голова громадської організації "Захист тварин":
– Присипляння тварин – це жорстоко, а стерилізація – марне витрачання грошей. Потрібно створити притулок. Чимало людей нам телефонують і кажуть, що дадуть гроші на притулок, тільки б його вже почали будувати, щоби люди це бачили і могли контролювати. Також чимало небайдужих готові безкоштовно працювати у притулку. Гроші можна переказувати на наш благодійний рахунок. Кошти будуть на рахунку, доки не розпочнеться будівництво. Якщо ж влада так і не спроможеться на це, ми займемося спорудженням притулку самі.
Реквізити рахунку:
"Ощадбанк"
ІНН 37084070
МФО 356334
р/р 26009300117829
Контакти волонтерів громадської організації "Захист тварин":
е-mail: volonter_cv@ukr.net;
skype: marta_petrashchuk;
тел.: 097-309-23-95, 050-204-77-25.
Статистика:
476 постраждалих від укусів тварин звернулися з першого січня 2011 року до травмпункту обласної лікарні швидкої допомоги. Серед них 312 дорослих (128 призначили вакцинацію, тобто їх покусали бродячі тварини) та 164 дітей (вакцинацію призначили 64). Кількість постраждалих дітей зросла – протягом усього 2010 року їх було 191.
А як у них?Викинули тварину – рік в’язниці!
Німеччина. Викидання господарем домашньої тварини на вулицю кваліфікують як жорстоке поводження. За це карають штрафом 25 тисяч євро. Якщо у господаря немає можливості утримувати тварину вдома, її необхідно відвезти до притулку, яких у Німеччині близько 500. На утримання одного притулку для собак щороку витрачають близько одного мільйона євро. Усі собаки у притулку забезпечені харчуванням і якісною ветеринарною допомогою. Тим не менше, нестача фінансів відчувається.
Румунія. Із середини 1990-х років у місті Орадя на кошти британських благодійних організацій, а також бізнесменів проводили програму за принципом "відловлювання – стерилізація – повернення". У пункті стерилізації прооперували 6 тисяч 137 собак. Подібні програми діють і в інших містах. Але станом на 2009 рік вони не призвели до відчутного зниження кількості бродячих собак. Періодично собак відловлюють і травлять.
Росія. У Росії безпритульних тварин відловлюють. Нещодавно у Москві створили мережу муніципальних притулків, також є кілька приватних. Але їх не вистачає.
Італія. За даними на 2004 рік, у країні щороку люди викидають на вулицю 150 тисяч собак і 200 тисяч кішок. Тому ухвалили закон для перешкоджання зростанню кількості безпритульних тварин. Згідно із законом, кожного, хто викине на вулицю кішку або собаку, можуть притягнутий до кримінальної відповідальності терміном один рік і до штрафу 10 тисяч євро.
1-08-2011, 10:00
0
2 252