Одними з найважливіших проблем міста, які давно потребують невідкладного розв’язання, залишаються водопровід та каналізація. Сьогодні Чернівці каналізовані лише на 50%. Крім того, за даними підприємства "Чернівціводоканал", з існуючих 390 кілометрів водопроводів і 250 кілометрів каналізації 60% експлуатуються понад 40 років і потребують заміни, оскільки прокладали стальні труби, термін використання яких давно вже минув.
– За висновками спеціальної робочої групи, до 2015 року Чернівці цілковито можуть бути забезпечені водопровідними та каналізаційними мережами, – розповів начальник управління капітального будівництва міста Олександр РЯБОКОНЬ. – Для цього місто разом з усіма околицями поділять на 16 великих мікрорайонів, враховуючи і майбутню забудову, які включатимуть і житловий сектор, і промисловість, і об’єкти соцкультпобуту, буде розроблено детальний план, і тоді розпочнеться реконструкція, перекладання і будівництво мереж. Нещодавно технічна рада при департаменті містобудівного комплексу розглянула пропозиції і загалом погодилася з ними. Залишилося нерозв’язаним лише одне питання – черговість робіт. Адже кожен із цих 16 масивів потребує невідкладних робіт і може подати обгрунтування на свою користь. За приблизними підрахунками, враховуючи інфляцію та інші чинники, вартість всього обсягу робіт може становити до 300 мільйонів гривень при річному бюджеті Чернівців на 2005 рік 160 мільйонів.
Програму затвердить міська рада
Поки що існує лише загальна програма, а детальне проектування не розроблялося. Організаційні заходи та черговість робіт визначатимуться до кінця січня.
За словами Олександра Рябоконя, для початку фахівці дійшли висновку, що немає потреби будувати у місті ще один глибинний каналізаційний колектор. Нині існуючий, що починається на вул.Черняховського і тягнеться через всі Чернівці до очисних споруд, розміром 2,5 на 2,5 метра, може забезпечити потреби значно більшого міста. Зате через Прут найближчим часом доведеться будувати ще один каналізаційний перехід до очисних споруд у Магалі, бо нинішній має недостатню потужність.
У 2004 році "Чернівціводоканал" частково здійснював заміну мереж, але без розробки спеціальної програми. Роботи можуть затягнутися на десятки років. Цю програму має затвердити міська рада, подати її на розгляд сесії планується до кінця січня. Цілком реальним є замовлення проектної документації конкретних робіт вже у першому кварталі 2005 року.
Каналізацію прокладатимемо разом
Чималі за обсягом роботи вимагають і значного фінансування, які міський бюджет самотужки не подужає. Враховуючи досвід газифікації міста, планується залучати кошти чернівчан. Якби газопроводи прокладатися лише за кошти бюджету, нинішнього рівня довелося б чекати ще років 15. Отож і для каналізування будуть залучатися товариства мешканців, які візьмуть на себе частину фінансування, зате їхні вулиці будуть пріоритетними під час здійснення робіт. Є лише одна особливість: каналізаційні та водопровідні мережі вчетверо-уп’ятеро дорожчі за газові.
– Хоча затвердженого загального плану ще не існує, нині зареєстровано вже 9 таких товариств, які готові негайно вкладати кошти у прокладання мереж, – розповів Олександр Рябоконь. – З них у чотирьох уже навіть розпочалися роботи, а інші п’ять замовили виготовлення проектів.
Фахівців є достатньо
Роботи очікуються непрості. Не всюди у старому місті можна застосувати звичайні екскаватори, доведеться використовувати невелику спецтехніку, сучасні технології. Олександр Олександрович навів як приклад метод кротування, коли спецустановки бурять у горизонтальному напрямку і затягують труби навіть на кількасот метрів.
У Чернівцях є підприємства, які мають досвід подібних робіт. Коли було оголошено тендер на роботи в районі вулиць Нагірної-Гастелло, відгукнулися три наші фірми, а також три з інших міст – Луцька, Запоріжжя і Миколаєва. Причому останні усі проблеми з відрядженнями фахівців беруть на себе.
Найбільше роботи –
у Садгорі
Найскладнішою є ситуація в Садгорі. Там відсоток каналізування нині не більше 15. А територію цей район займає майже як два інші разом узяті. До програми, яку мають затвердити, входить і вся Садгора. Але там спочатку треба розв’язати іншу проблему. В Садгорі рівень грунтових вод практично вийшов на поверхню, тому спочатку треба виконати чималий обсяг робіт з водопониження і водовідведення.
Це стосується, зокрема, і Калинівського ринку, де працюють тисячі чернівчан, і проблема рівня грунтових вод є найбільш помітною. Однак це завдання дуже складне і вимагає як значного фінансування, так і більш загальних заходів, таких, як продовження дамби біля Прута.
13-01-2005, 18:15
0
2 131