Верховна Рада у четвер затвердила Юрія Єханурова прем’єр-міністром України. За проголосувало 289 депутатів. Утримались – 1, проти – 0.
А напередодні голосування у четвер Президент України Віктор Ющенко весь ранок радився зі своїм опонентом на виборах, лідером Партії регіонів Віктором Януковичем, і підписав з ним політичний меморандум. Наразі невідомо, чи цілувалися підписанти нового політичного документа чи обмежилися лише дружніми обіймами. Але факт став фактом. Ющенко помирився з колишнім політичним супротивником, якого ще недавно називав бандитською владою. Хоча і Янукович у боргу не залишався, обзиваючи помаранчеву революцію державним переворотом, а Ющенка – американським агентом.
Меморандум передбачає гарантування вимог опозиції щодо відсутності політичних репресій, свободи слова та неперешкоджання набуття чинності політреформою з 1 січня 2006 року, а також недопущення реприватизації, амністію представників виборчих комісій, яких звинувачують у зловживанні на виборах, ухвалення законів про опозицію та про президента, підтримку закону про зміни до Конституції щодо місцевого самоврядування.
Це лише видима частина документа. Про що домовилися двоє колишніх опонентів, ми дізнаємося згодом, коли відбудуться призначення в новому уряді та зміни в керівництві облдержадміністрацій.
Угода "пухнастого Ющенка" і "злого зека Януковича" викликала обурення серед учасників помаранчевої революції, особливо на Заході України. В усіх на вустах запитання "За що боролися?", "Заради чого мерзли?". І більшість не хочуть сприймати того, що глава держави після політичної кризи змушений був вдатися до такого кроку.
А львівська облорганізація партії "Батьківщина" закликала
В. Ющенка взагалі подати у відставку. За словами голови облорганізації Івана Деньковича, "Батьківщина" засуджує цей крок, вважаючи, що президент "пішов на зрадництво українського народу й інтересів Майдану". Він також висловив здивування з приводу пункту меморандуму про непереслідування людей, винних у фальсифікації виборів і побиттях активістів виборчої кампанії Ющенка.
Ігор БАБ’ЮК, керівник управи обласної організації Української народної партії: "Безперечно, це зрада ідеалів Майдану. Це все йде у розріз із заявами про нову владу, про те, що у владі мають бути нові обличчя. Принаймні Ющенко повів себе дуже некоректно стосовно людей, з якими виходив на Майдан і яким обіцяв нову Україну після помаранчевої революції. У політиці треба бути послідовним і треба відповідати за слова, заяви й обіцянки, які було зроблено".
Володимир СТАРИК, голова Товариства "Український Народний Дім у Чернівцях": "Політика – це арифметика більшості або під час виборів, або у парламенті. І політик, який хоче формувати уряд, владу, повинен домовлятися. Якщо ж Ющенко як політик хотів робити уряд, маючи у парламенті 100-150 депутатів, то не треба було перед тим кричати, що ми будемо лише з ангелами. А де було взяти інших, окрім як у Януковича, він над цим не думав. Тому тут немає зради. Була зрада здорового глузду на Майдані, коли Ющенко говорив те, що хотіли почути, хоча, мабуть, знав, що реалізувати це неможливо".
Ігор БУРКУТ, політолог, кандидат історичних наук: "Досягнення компромісу між владою і Партією регіонів дозволило обом сторонам досягнути певних вигод для себе і одночасно зберегти лице. Регіонали у новій ситуації можуть підкреслювати, що вони не є деструктивною силою і здатні на компроміс з політичними опонентами, коли йдеться про інтереси суспільства і держави. Правляча верхівка так само може підкреслювати своє уміння поступатися заради інтересів України. На жаль, громадськість не знає справжніх умов, на яких досягнуто згоди. Швидше за все їх результатом є передача регіоналам декількох міністерських портфелів. Для подальшого розвитку політичного життя особливе значення може мати той факт, що після компромісу влади з Партією регіонів об’єднані есдеки заявили про своє небажання виступати на майбутніх виборах разом з партією Януковича".
Єхануров багатший за Тимошенко
Юрій Єхануров задекларував доходи в 2004 році у розмірі 154 535 гривень. Відповідно до декларації, його доходи становили:
55 980 гривень – зарплата,
74 428 гривень – дохід від відчуження цінних паперів і корпоративних прав,
15 312 гривень – дивіденди, відсотки, роялті,
5 366 гривень – матеріальна допомога,
3 449 гривень – доходи від наукової, викладацької, творчої діяльності, гонорари.
Дохід членів сім’ї у 2004 році становив 74 070 гривень, у тому числі:
38 623 гривні – зарплата,
28 491 гривня – дохід від відчуження цінних паперів і корпоративних прав,
6 956 – дивіденди, відсотки, роялті.
Єхануров має у власності квартиру загальною площею 76,6 кв. м, автомобіль "Toyota Rav 4" з об’ємом двигуна 1 998 куб. см, члени його сім’ї – земельну ділянку площею 1 тис. кв. м.
Декларацію заповнено Єхануровим 15 вересня цього року.
Доходи екс-прем’єра Тимошенко в 2004 році, відповідно до оприлюдненої нею декларації, становили 60,7 тис. гривень.