Для багатьох кухня слугує не лише для поглинання їжі – тут часто працюють, спілкуються з друзями, а деякі жінки взагалі "живуть" тут. Крім того, вчені запевняють, що усі випари – кіпоть, жири, мучний пил, хімічні речовини для прибирання – містять канцерогенні речовини, отже небезпечні для здоров’я. Усі ці речовини, а також запахи їжі, вуглекислий газ тощо має вбирати у себе кухонна витяжка. За правилами, її необхідно встановлювати разом із встановленням газового чи електричного котла. Але навіть якщо у вас вдома немає цих потужних обігрівачів, радимо подбати про власну безпеку і встановити витяжку над плитою.
Кухонну витяжку називають по-різному: вентилятор, витяжна шафа, очисник повітря тощо. А насправді виконує він одну роботу – витягує повітря з приміщення разом зі всіма шкідливими речовинами. Різняться кухонні витяжки начинням – різноманітніми фільтрами. Продавець одного із магазинів побутової техніки розповіла, що акрилові фільтри одноразові. Їх треба міняти, тільки-но вони забрудняться (коштують 30 гривень). Залежно від кількості приготовленої їжі, це робити доведеться раз на три-чотири місяці. Такі витяжки пласкої форми коштують від 260 гривень. Крім того, є витяжки з різними типами фільтрів: окремо для всмоктування жирів, кіптю, запахів тощо. Такі витяжки коштують дорожче – 600, 800, понад 1000 гривень, а решітка з жировим фільтром легко знімається і добре миється засобами для миття посуду.
Попереднє покоління витяжок має лише світло і кнопку ввімкнення вентилятора, працює шумно. Майже усі витяжки, які продаються нині, крім освітлення, мають декілька швидкостей всмоктування повітря, їх контролюватиме господар – чим більше надиміли, тим більшу цифру вмикаєте. Також різняться витяжки за формою і розміром – від пласких, невеличких до великих з ковпаком. До ціни входить також і рукав, який сховає вентиляційну трубу. Але її та інше суміжне обладнання слід купувати окремо.
Найлегше і найпростіше перевірити роботу кухонної витяжки сірником. Запаліть сірник, піднесіть до ввімкнутої витяжки. Якщо полум’я затягується, нахиляється до витяжки чи навіть гасне, то вона працює справно і справді всмоктує повітря. Якщо вентилятор потужний, його роботу можете перевірити і рукою – піднесіть долоню до отвору і відчуєте тягу.
Крім того, робота витяжки залежить ще від того, наскільки правильно ви нею користуєтеся. Бажано вмикати витяжку разом із плиткою, а вимикати за кілька хвилин після того, як приготували страву. Також фахівці радять: якщо у вас підгоріла їжа і кухня наповнилася чадом, не поспішайте відразу зачиняти двері до кухні. Ввімкнена на максимальну потужність витяжка частину запаху зможе втягнути, але якщо не буде доступу повітря ззовні, вона не зможе сама очистити кухню від неприємного запаху. Тому не забудьте ще відчинити кватирку.
13-01-2005, 18:11
0
6 373