Різдвяний стіл неможливий без куті, яку на Святвечір споживають всі православні християни. Коли сідали за Святу вечерю, бажали всім міцного здоров’я, і робили це недарма.
Кутя корисніша
зі смачними "додатками"
Основна складова куті – пшениця. Окрім того, що пшениця має солодкуватий смак, вона ще й багата на вітаміни, білки, вуглеводи та інші цінні речовини. Клейковина, яка міститься у пшеничних зернах, зміцнює м’язи тіла і навіть сприяє статевій потенції.
Якщо додаєте до куті меду, то завдяки цьому покращиться робота серцевого м’яза, адже мед містить велику кількість глюкози, яка легко засвоюється. Він корисний також для шлунка, покращує апетит. Але не варто підігрівати його і додавати до дуже гарячої страви, щоби не зруйнувати корисні властивості.
Не завадять куті грецькі горіхи, які добре впливають на мозок, серце і печінку. Особливо корисні горіхи, якщо їх споживати разом з родзинками та інжиром. А вживання горіхів і меду активізує діяльність мозку і позитивно впливає на нервову систему.
– Сівши за святковий стіл, намагайтеся не їсти багато куті натщесерце. Це може погано вплинути і на хворий, і на здоровий організм, – каже гастроентеролог Ельвіра МОРОЗ. – Адже пшениця – це все ж таки "важка" їжа, яка погано перетравлюється. Також менше цієї страви повинні споживати люди, які хворіють на шлунково-кишкові захворювання, зокрема хронічний панкреатит, щоби це не призвело до здуття та дискомфорту. Варто утриматися від вживання куті і тим, хто потерпає від виразки шлунка, особливо якщо вона загострилася. А ось такі смачні "додатки" до куті, як мед, горіхи, родзинки, дуже корисні і для шлунково-кишкового тракту, і для кишківника, і для серцево-судинної системи.
Пийте більше узвару
Окрім куті, на Святу вечерю вживають бобові. За порадою гастроентеролога, ними теж не варто зловживати, особливо людям із захворюваннями підшлункової залози, адже шлункові їх важко перетравлювати, відбувається посилене газоутворення. Але загалом бобові корисні. У них міститься багато білків. Крім того, бобові культури захищають нервові клітини і попереджують нервові розлади. Страви з них корисні для серцево-судинної системи та насичують організм вітамінами.
Не забудьте про рибу на святковому столі. Тим паче, що її лікарі радять усім.
– Риба дуже корисна усім, – каже Ельвіра Миколаївна. – У ній міститься багато йоду, особливо в морській рибі, марганцю та інших речовин, які потрібні для нормального обміну речовин. Бажано, щоби на столі була нежирна риба.
Корисним вважають лікарі й узвар. Їсти сушені яблука і пити узвар треба тим, хто потерпає від закрепів.
– В узварі багато калію, – продовжує гастроентеролог. – Його ми радимо якомога частіше пити при дисбактеріозах та кишково-шлункових розладах. А крім того, узвар сприяє зміцненню імунітету.
6-01-2005, 22:27
0
3 795