Студент Іван Мудрак зі Сторожинця створив фотопроєкт "Бабин Бучок".
Хлопець подорожує віддаленими селами, шукає старі хати й криниці та фотографує їх. Робить це для того, щоб популяризувати народну культуру та буковинські традиції, йдеться в публікації "МБ".
Подорожують віддаленими закуткамиХлопець розповідає, що зараз завершує Вижницький коледж прикладного мистецтва та дизайну імені Василя Шкрібляка, навчається на відділі художнього ткацтва. У вільний час подорожує Буковиною.
– Це для мене відпочинок та захоплення. Нещодавно до цієї справи приєдналася моя подруга Іруца Слепенюк. Вона студентка відділу ювелірної справи. Проєкту "Бабин Бучок" уже майже рік. Після смерті моєї бабусі я вирішив побувати в її рідному селі Зруб-Комарівський та побачити місцевість, де вона жила. У районі Заріччя мого рідного Сторожинця збереглося багато старих хат, придорожніх хрестів. Також моя мистецька справа безпосередньо пов’язана з вивченням народних традицій, – розповідає хлопець.
Іван та Іруца проводять власні дослідження, подорожуючи віддаленими закутками Буковини. Мета проєту – віднаходити скарби сіл регіону, задокументувати та зберегти традиції.
– Нас цікавлять особливості оздоблення сакральної та автентичної архітектури, а також люди та їхнє життя. Буковина має багату культурну спадщину, яка незабаром зникне, тому ми хочемо популяризувати її, щоб зберегти. Ми блукаємо місцевістю, куди приїжджаємо, з метою відшукати скарби матеріальної культури, – каже Іван.
"Люди недбало ставляться до спадщини"Поїздки Іван здійснює раз на два тижні. Іноді бере в експедиції друзів.
– Буковина – недооцінений регіон України. У нас збереглися найдавніші зразки дерев’яної сакральної архітектури – церкви хатнього типу. Люди недбало ставляться до власної спадщини. Селяни часто видозмінюють архітектуру місцевого значення – і характер регіону поступово зникає,– розповідає мандрівник.
Хлопець пригадує, що востаннє обійшов п’ять сіл – ішов із Комарівців до Мигового.
– У Комарівцях побачив неймовірний фасад хати та стодоли. Далі зайшов у село Зруб-Комарівський, де народилася моя бабця. Деякі люди дивилися на мене підозріло, питали: "Якого дідька ти тут шукаєш?" На жаль, у цьому селі люди вже "покращили" місцеву церкву. Поширена проблема полягає в тому, що люди не вміють реставрувати спадщину. Їм легше знищити старе та набудувати золоті куполи, настелити блискучу бляху та встановити пластик. Це я й побачив у селі Велике. Я йшов туди, щоб сфотографувати старовинну церкву на околиці Банилова-Підгірного. Та цю культурну пам’ятку – дерев’яну церкву хатнього типу – повністю зруйнували, залишивши від неї лише кам’яні сходи. Прикро спостерігати таке, – каже хлопець.
Наступну свою подорож Іван Мудрак планує здійснити в село Топорівці, де є старовинна мурована церква – одна з найдавніших на Буковині.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
14-05-2023, 22:56
0
2 680