У Чернівцях вже перейменували близько 60 вулиць, а планують ще понад 200. Тому "МБ" розпочинає рубрику про тих, на честь кого в місті називають вулиці та провулки.
Читайте також: Ректор ЧНУ, дисидент: на честь кого називають вулиці ЧернівцівВулиця Авксентія Яківчука (стара назва вулиця Матросова)
Авксентій Яківчук – фольклорист, народознавець. Народився у 1926 році в селі Горошова на Тернопільщині. Майбутній дослідник виріс у селянській родині. У 1962 році був уже методистом, провідним спеціалістом та завідувачем відділу фольклору та етнографії Чернівецького обласного центру народної творчості. Згодом працював науковим співробітником у літературно-меморіальному музеї Юрія Федьковича. Авксентій Яківчук наприкінці 80-х заснував фольклорно-етнографічне свято "Осінь весільна", яке досі проводиться в Чернівцях. Все своє життя він досліджував культуру та побут Буковини. Про це написав 400 статей у часописах та понад 100 в книжках. Найвідоміші з них: "Пісні Буковини", "З роси й води", "Фольклорними стежками Буковинської Наддністрянщини", "Мовою пензля і різця".
Вулиця Олекси Алмазова (стара назва вулиця Кутузова)
Олекса Алмазов – український військовий, генерал-хорунжий армії Української Народної Республіки. Олекса народився в Херсоні в родині чиновника. Батько прагнув більшого для сина, а однією з можливостей досягти чогось у царській Росії була армія. Тому Алмазов закінчив Олексіївське військове училище, де став одним із найкращих курсантів. Служив у Литві в Ковенській фортечній артилерії. У 1914 році не встиг закінчити курс електротехніки на Санкт-Петербурзькому гарматному заводі, бо почалася Перша світова війна. Під час війни дослужився до полковника та був нагороджений орденами. після проголошення Української Народної республіки Олекса Алмазов брав участь майже в усіх боях армії УНР за незалежність України. Останні бої провів на Тернопільщині, після чого перейшов річку Збруч та був інтернований на території тодішньої Польщі. Останні 12 років життя провів у Луцьку, який тоді входив до складу Польщі, де й похований.
Вулиця Братів Мамчіїв (стара назва вулиця Маміна-Сибіряка)
Олексій та Станіслав Мамчії – два полеглі брати-військовослужбовці з Чернівців. Станіслав Мамчій був навідником та воював у лавах 81-ї окремої аеромобільної бригади. У 2015 підписав контракт, але через рік 32-річного хлопця не стало. Станіслав потрапив у саме пекло під Авдіївкою, де загинув під час ворожого обстрілу у 2016 році. Його старший брат Олексій воював у рядах 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади та був водієм. На світанку 13 квітня 2021 року на позиції біля Торецька ворожий безпілотник скинув кілька мін. Олексій отримав важке осколкове поранення. Його встигли довезти до лікарні, де він і помер. До свого 41-річчя він не дожив два місяці. У героїв залишився ще молодший брат Євген, який також пройшов кілька ротацій та воював на Сході.
Станіслав Мамчій
Олексій Мамчій
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
26-03-2023, 17:40
0
1 928