У Чернівцях журналісти телеканалу ТВА з’ясовували, як у Чернівецькому тролейбусному управлінні миють тролейбуси, які щодня курсують містом.
Про це йдеться у сюжеті новин ТВА, пише molbuk.ua
Машини, які сходять із маршруту, спершу проходять техогляд, відтак їх відправляють на мийку. Тут використовують спеціальні хімічні засоби для очистки. Щоправда, наносити їх доводиться працівникам вручну із розпилювачів. Якщо бруд засох, то його спершу зчищають щітками.
У цьому цеху працюють у дві зміни - вдень та вночі. По двоє людей. До слова, отримують за цю роботу, яка, кажуть, особливо пекельна взимку, мінімальну зарплату - 3200 грн.
Через дірявий салон і підлогу тролейбусів пилюку, наче пилососом, затягує всередину за перші кілька зупинок. Тому на довго свіжості точно не вистачить.
Також у ЧТУ нарікають і на пасажирів. Каже, якщо хочемо європейського комфорту в транспорті, то і поводитись треба інакше.
"У Європі в рухомому складі - чи то в тролейбусі, чи то в автобусі - ніколи не побачиш квитка, ніколи не побачиш шкаралупи з банана, окурків чи соняшникового насіння", - розповів начальник дільниці техобслуговування Чернівецького тролейбусного управління Іван Зайчук.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.