Підвищений холестерин призводить до гіпертонії, а також підвищує ризик інсульту та інфаркту.
Оксана Лівінська, лікарка-терапевт, кардіолог, лікарка УЗД, розповідає більше про холестерин.
Холестерин належить до органічних жироподібних сполук – ліпідів. Їх у невеликій кількості виробляє печінка. Однак найбільша кількість ліпідів потрапляє в організм разом із їжею. Вони містяться в жирних продуктах тваринного походження. Ліпіди виконують безліч корисних функцій. Однак надлишок ліпідів перетворює їх на найлютіших ворогів організму.
У великій кількості ліпіди злипаються і скупчуються в артеріях. Такі скупчення заважають нормальній циркуляції крові. Вони поступово перетворюються на бляшки. Коли вони розпадаються, з’являється тромб. Він смертельно небезпечний. Тромби призводять до інфарктів, інсультів та тромбоемболії (гострого закупорювання кровоносної судини).
Боротьба з холестерином необхідна, якщо його накопичилося занадто багато. Вона зводиться до того, щоб зменшити вміст поганих ліпопротеїнів і підвищити рівень хороших.
Як знизити холестеринСпосіб 1. Правильне харчуванняПотрібно відмовитися від продуктів, що містять трансжири: маргарин, страви з замінниками молока, жирні соуси, зокрема майонез, фастфуд, напівфабрикати, смажене, кондитерські вироби, випічка та шоколад. Крім того, треба обмежити споживання цукру, субпродуктів, яєць, жирного м’яса і молочних продуктів. Обмежте або усуньте з раціону каву, міцний чай, какао і солодкі газовані напої. Вершкове масло варто замінити рослинним. До страв можна додавати оливкову, соняшникову і кукурудзяну олію. У невеликій кількості можна споживати нежирні молочні продукти і сири. Також можна їсти пісне м’ясо. Краще зовсім не вживати смажене. Їжу можна варити, тушкувати, запікати, готувати на парі й на грилі.
Продукти, що знижують холестерин: каші, хліб грубого помелу, макаронні вироби, фрукти, овочі, горіхи. На день потрібно з’їдати не менше 500 г фруктів і овочів. Додайте до свого меню боби, квасолю, горох, вівсянку, чорнослив, яблука, волоські і лісові горіхи, кеш’ю, арахіс. Крім того, боротися з бляшками в судинах допомагає чорний перець, кориця, коріандр, імбир і куркума.
Щодо м’яса, то краще віддати перевагу курятині, індичці і телятині. Випивайте на день 2 л рідини: води, свіжих соків, морсів і трав’яних чаїв.
Спосіб 2. Фізична активністьБудь-яке фізичне навантаження активізує обмін речовин і усуває застої жовчі. Особливо рекомендують спортивну ходьбу і біг. Ці види спорту активізують роботу кровоносної системи і очищають її від надлишку жирових сполук. Виділяйте 2,5 години на тиждень для тренувань. Це підвищить рівень хороших ліпідів і позитивно позначиться на організмі.
Спосіб 3. Зниження ваги
Малорухливий спосіб життя і неправильне харчування призводять до зайвої ваги, що є однією з головних причин підвищеного холестерину. Достатньо скинути 4,5 кг, щоб рівень жироподібних сполук знизився на 8 %. Якщо дієта і спорт не допомагають, треба проконсультуватися з лікарем.
Спосіб 4. Відмова від шкідливих звичокТютюновий дим, нікотин і канцерогени, що містяться у цигарках, уповільнюють обмін речовин, що призводить до утворення бляшок в артеріях. Покиньте палити – і вміст хороших ліпідів зросте на 5 %. Існує думка, що 200 г сухого вина на день нормалізує вміст ліпопротеїнів. Підтвердження цього факту немає. Ба більше така щоденна доза алкоголю сильно шкодить здоров’ю. Алкоголь, як і цигарки, уповільнює обмін речовин.
Спосіб 5. Ліки від холестерину
Якщо правильне харчування, фізична активність і відмова від шкідливих звичок не принесли результати, лікар призначить лікування. Не варто займатися самолікуванням і купувати розрекламовані препарати! Це саме стосується добавок для нормалізації ліпопротеїнів. Вони містять клітковину. Її вплив можна порівняти з правильним харчуванням. Краще правильно харчуватися, ніж витрачати гроші на всілякі добавки. Лікарі призначають медикаменти, які належать до групи статинів. Вони не тільки нормалізують вміст ліпідів, а й полегшують захворювання, викликані підвищеним холестерином у крові.
Спосіб 6. Уникайте стресів і радійте життюСтрес – джерело поганих ліпідів. Навчіться розслаблятися, щоб нормалізувати їхній вміст. Наприклад, подивіться смішний фільм. Сміх є джерелом хороших жироподібних сполук.
Хто в групі ризику
Перевіряти кров на вміст ліпідів треба хоча б раз на п’ять років. Існують групи ризику. До таких належать жінки 55-65 років, чоловіки 45-65 років, хворі на гіпертонію, діабет, курці, люди з надмірною вагою і ті, які ведуть малорухливий спосіб життя.
15-12-2024, 19:45
0
1 181