Часто доводиться чути історії про людей, які після купання на Водохрестя не хворіють весь рік. А якщо купатися щодня і не лише взимку?
За словами мешканця Сторожинця Віктора КУЧИНА, моржа з 12-річним стажем, завдяки купанню його організм наповнюється здоров’ям, енергією та бадьорістю.
Головне – не "переборщити" – Купаюся у річці, як правило, щодня з 1998 року, незважаючи на погоду та пору року. Мій день розпочинається ще вдосвіта з пробіжки до річки. Приємно перемагати себе, завдяки цьому почуваюся дуже добре, – розповідає 50-річний Віктор. – Нині хворію значно рідше, ніж раніше. Крім того, мені дошкуляв радикуліт. Пригадую, одного разу так мене "схопив", що місяць пролежав, жодні препарати не допомагали. А відколи купаюся, почуваюся значно краще.
На переконання "моржа", загартовування – дуже корисне, головне – не "переборщити".
– Ніколи не сиджу у воді довго, адже переохолодження небезпечне для організму, – каже Віктор Кучин. – Початківцям раджу розпочинати загартовування ще влітку.
За словами терапевта Євгена ГОРОБЧЕНКА, є безліч прикладів, коли люди вилікувалися від серйозних захворювань за допомогою холодної води. Загартовування підвищує опірність організму. Однак перед початком "сеансів моржування" варто обов’язково проконсультуватися з лікарем.
– Найкраще розпочинати загартовуватися вдома за кімнатної температури, – радить лікар. – Спочатку обтирайте тіло мокрим рушником одразу ж після ранкової гімнастики (температуру води поступово знижувати від 30 до 18 градусів). Процедуру розпочинайте з рук. Потім обтирайте плечі, шию, тулуб. Після водних процедур варто розтертися рушником до почервоніння шкіри і приємного відчуття тепла.
Після того, як організм звикне до низьких температур під час обтирань, переходьте до обливання або душу (зниження температури води на кожен градус розтягуйте на 2-3 дні). Тривалість прохолодного душу – від 20-30 секунд до 2-3 хвилин. Якщо вважаєте, що вже досить добре загартовані, можете переходити до так званого "моржування".
За словами лікаря, купання взимку в ополонці – вершина загартованості. Але "моржувати" варто лише цілком здоровим людям. Якщо ви рішуче налаштовані купатися в ополонці, готуватися до цього потрібно не менше року.
Не занурюйтеся більше, ніж на 40 секунд – Найкраще починати загартовуватися влітку, але можна й восени, – розповідає Євген Горобченко. – Купання в ополонці варто розпочинати з невеликої розминки (гімнастичних вправ і легкого бігу). У жодному разі не занурюйтеся в ополонку не розігрівшись чи під дією алкоголю – наслідки можуть бути непередбачувані.
Не варто занурюватися більше, ніж на 30-40 секунд. При цьому найкраще не просто сидіти у воді, а активно рухатися. Спробуйте трохи поплавати. Після виходу з води робіть енергійні рухи, тіло витріть рушником насухо і, за можливості, зробіть самомасаж.
За спостереженнями лікарів, у "моржів" помітно покращується робота легень, серця, удосконалюється система терморегуляції, яка позитивно діє на капіляри та судини. Під час купання у відкритій водоймі відбувається комплексний позитивний вплив на організм.
Якщо вважаєте загартовування чимось недосяжним або вам не дозволяє цим займатися ваш діагноз – намагайтеся частіше ходити босоніж. Знімайте взуття за будь-якої можливості: на пляжі, дачі, під час прогулянок у лісі тощо, щоби організм поступово звикав до навантаження. Навіть кілька секунд на снігу босоніж додадуть вам бадьорості.
Леся Токарюк
10-02-2011, 11:21
0
5 309