RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Якщо ви чули, що цукерки псують ваші зуби або що звичка пити один (або два чи три) газовані напої на день роз'їдає вашу зубну емаль, дізнайтеся, які інші ласощі, напої, страви та закуски можуть шкодити зубам.

Хоча технічно правда, що всі продукти харчування та напої можуть спричинити карієс — або пошкодити поверхню чи емаль зубів — не кожна їжа чи напій завдає рівної шкоди, і деякі люди більш сприйнятливі до карієсу, ніж інші. Про це пише NV.



Ось про що слід пам’ятати, піклуючись про здоров’я порожнини рота.

Чому одні продукти гірші за інші?

Оцінюючи, наскільки їжа, закуска, десерт чи напій шкідливі для здоров’я ваших зубів, слід враховувати дві основні речі: склад та якість. У ротовій порожнині живе понад 700 видів бактерій — деякі корисні, інші — шкідливі. Шкідливі бактерії розщеплюють цукри з їжі та напоїв і перетворюють їх на кислоти, які з часом можуть витягнути необхідні мінерали із зубів і призвести до карієсу.

Якщо ви не будете пильні щодо чищення, бактерії також можуть утворювати м’яку плівку або наліт на поверхні зубів, що може посилити кислотність і створити ідеальне середовище для розмноження ще більшої кількості бактерій. Якщо ваш зубний наліт достатньо розростається і твердне, він може перетворитися на зубний камінь, який також може дратувати ясна та викликати гінгівіт.

Які види їжі шкідливі?

Солодкі продукти, особливо ті, що містять сахарозу або столовий цукор, особливо шкідливі для зубів, оскільки на них живуть шкідливі бактерії. Ви часто можете знайти сахарозу в багатьох оброблених харчових продуктах і солодких напоях, таких як цукерки, тістечка, концентрати фруктових соків і газовані напої.

Крім того, будь-яка липка або жувальна їжа, як-от жувальні цукерки, сухофрукти, сиропи та цукерки, застряє в куточках ваших зубів і в проміжках між ними. Коли надлишок цукру затримується на ваших зубах, шкідливі бактерії можуть зберігати його у своїх клітинах, "як комора всередині них", і продовжувати виробляти кислоту протягом кількох годин після того, як ви поїли.

Солодкі газовані напої, соки, енергетичні напої та молочні коктейлі, також є серйозними порушниками. Вони миють ваші зуби липкими та солодкими розчинами, до того ж вони кислі. Наші зуби починають руйнуватися, коли рівень кислоти в ротовій порожнині падає нижче pH 5,5, і газовані напої, як правило, мають pH близько 3−4. Так само кава та алкогольні напої, які часто вживають із солодкими сиропами та міксерами.

Деякі свіжі фрукти, овочі або крохмалисті продукти, такі як цитрусові, картопля, рис або навіть банани, часто називають шкідливими для ваших зубів, оскільки вони можуть містити цукор або кислоти, які можуть зношувати зуби. Але вони також містять поживні речовини, які зміцнять загальне здоров’я, що, у свою чергу, може принести користь зубам. Навіть якщо це продукти, які містять цукор або застрягають у ваших зубах, цей компроміс може бути того вартий.

Якщо у вас є особливо глибокі борозенки на зубах або зуби, які щільно стикаються один з одним, жувальна та липка їжа може викликати у вас більше занепокоєння. У цьому випадку ви повинні бути уважнішими не лише до свого раціону, але й до своїх звичок чищення.

Поки ви чистите зуби двічі на день — один раз вранці та один раз перед сном — і використовуєте зубну нитку щодня, поживні переваги цих продуктів переважатимуть ризики пошкодження зубів. Хоча, коли справа доходить до фруктів, краще їсти їх, ніж пити, оскільки багато куплених у магазині або навіть домашніх фруктових коктейлів додають сахарозний цукор.

Що я можу зробити, щоб запобігти карієсу?

Хороша новина полягає в тому, що, окрім регулярного чищення щіткою та зубною ниткою, є кілька інших науково обґрунтованих стратегій, якими ви можете скористатися, щоб контролювати здоров’я своїх зубів.

Уникайте перекусів. Слина, яка допомагає змити залишки їжі, є однією з найбільш захисних сил для ваших зубів. Вона ремінералізує та зміцнює зубну емаль, а також містить бікарбонат, який допомагає нейтралізувати кислотність у роті. Але щоразу, коли ви їсте або п'єте, потрібно приблизно від 20 до 30 хвилин, щоб слина накопичилася до захисного рівня, тому часті перекушування або пиття можуть спричинити дисбаланс.

Якщо вам конче потрібен цей солодкий напій, спробуйте випити його під час їжі або за один присід, а не пити цілий день. Вживання води після того, як ви закінчили з будь-якою їжею або напоєм, який ви споживали, також може допомогти вивести будь-який цукор.

Обмежте споживання алкоголю. Людям, які сильно п’ють, також слід бути обережними, оскільки алкоголь може перешкоджати регулярному слиновиділенню, ускладнюючи очищення організму від залишків, що залишилися на зубах.

Пам’ятайте про певні стани або побічні ефекти ліків. Різні медичні стани, лікування та ліки, такі як туберкульоз, хіміотерапія, діаліз, антигістамінні препарати та ліки від артеріального тиску, можуть пригнічувати вироблення слини або змінювати її якість. Тому ті, хто постраждав, повинні бути пильними щодо дотримання належної гігієни зубів.

Замініть цукор. Заміна солодких напоїв і закусок на альтернативи без цукру — чудовий крок для ваших зубів. Аспартам або цукрові спирти не метаболізуються бактеріями, як звичайний цукор, тому вони не сприяють карієсу. Але майте на увазі, що кислоти в дієтичних газованих напоях все одно призведуть до демінералізації ваших зубів.

Жуйте жуйку без цукру з ксилітом. Подібним чином цукрові спирти, такі як ксиліт, які мають антимікробну дію, можуть уповільнити вироблення кислоти бактеріями ротової порожнини. Жувальна гумка без цукру з ксилітом, якщо її жувати тричі на день, збільшує виділення слини, а також має антимікробну дію. Отже, якщо вам хочеться чогось солодкого між прийомами їжі, жуйка з ксилітом без цукру — один із ваших найкращих варіантів.

Пийте певні види чаю. Є також докази того, що чорний і зелений чаї можуть допомогти запобігти карієсу, оскільки вони містять фтор і мають вищий рівень pH. Але не додавайте цукор, будь ласка.

Проходьте регулярні огляди. Карієс є найпоширенішим неінфекційним захворюванням у всьому світі. Для більшості людей регулярних оглядів у стоматолога кожні шість місяців достатньо, щоб виявити карієс, перш ніж він стане надто серйозним. Звернення до фахівця є важливим, тому що коли карієс сформувався достатньо, щоб ви могли його помітити, ви вже в стані карієсу.

Звички, які корисні для здоров’я зубів, як правило, корисні для вашого здоров’я в цілому. Споживання меншої кількості обробленої та солодкої їжі, регулярні огляди кожні шість місяців і уникання перекусів між прийомами їжі — особливо якщо це солодка або липка їжа чи напій — можуть принести дивіденди.

Повідомлення про здоров'я мають суто рекомендаційний характер. У випадку виникнення проблем — звертайтеся до лікаря. Не займайтесь самолікуванням!!!

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
11-01-2025, 09:15
Коментарів 0 Переглядів 447



Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми

Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.