Фото: Freepik
Контрастний душ – це спосіб загартування, що полягає у чергуванні гарячої та холодної води протягом кількох хвилин. Прихильники народної медицини стверджують, що ця процедура сприяє покращенню кровообігу, однак наукових досліджень, які підтверджують цей ефект, недостатньо.
Темам загартування та контрастного душу не приділялося достатньо уваги. Основні дослідження проводилися на тваринах. Крім того, є дані, що стосуються невеликих груп спортсменів, що також обмежує можливість узагальнення для широкої аудиторії,
пише 24 Канал з посиланням на Cleveland Clinic.
Дослідження контрастного душуДосліджень, у яких брали участь звичайні люди, а не тільки спортсмени, проводилося мало. В одному з таких, в Амстердамі у 2015 році, 3018 учасників протягом місяця чергували холодну та гарячу воду.
Результати показали, що ті, хто приймав контрастний душ, на 29% рідше брали лікарняні, але тривалість захворювань при цьому не змінилася. Це могло бути пов’язано з ефектом очікування: перед дослідженням учасникам показували матеріали про користь загартування, а про можливі негативні аспекти їм не повідомляли.
Звичка до загартування частіше є наслідком гарного здоров’я, а не його причиною. Контрастний душ можна легко включити в повсякденне життя, тому люди, які ведуть здоровий спосіб життя, частіше вдаються до таких методів.
Люди, які використовують контрастний душ, можливо рідше хворіють з інших причин – наприклад, вони уважніше ставляться до свого здоров’я, займаються фізичною активністю, стежать за харчуванням і сном. Це може пояснювати кращий стан їх здоров’я в порівнянні з тими, хто не дотримується здорових звичок.
Протипоказання для контрасного душуХолодна вода змушує серце працювати інтенсивніше: судини звужуються, а серце перекачує більше крові до мозку та інших органів, щоб підтримувати їхню температуру. Тому обливання холодною водою створює навантаження на серцево-судинну систему і може бути небезпечним для людей із серцевими захворюваннями.
Контрастний душ належать до гідротерапії – напрямку народної медицини, що охоплює методи, такі як обливання, обтирання та укутування, які використовуються для зовнішнього лікування з використанням води. У гідротерапії є свої протипоказання, її не слід застосовувати людям:
З онкологічними захворюваннями;
із підвищеним артеріальним тиском;
під час вагітності та грудного вигодовування;
зі шкірними захворюваннями;
під час застуд, грипу та інших респіраторних вірусних інфекцій.
Як правильно приймати контрастний душНаукові дані про те, як правильно приймати контрастний душ, відсутні, і ніхто не може гарантувати безпеку чи ефективність цієї процедури. Проте в інтернеті можна знайти багато статей, що описують наступний алгоритм:
1. Спочатку потрібно добре розігрітися, перебуваючи під теплою водою протягом 5 хвилин або більше.
2. Потім перемкніть на прохолодну воду на 40 – 60 секунд. Вода повинна бути холодною, але не крижаною.
3. Після цього включіть гарячу воду на 40 – 60 секунд. Температура не повинна бути надто високою, щоб уникнути опіків.
4. Повторіть всі кроки двічі – тричі.
Деякі джерела рекомендують закінчувати контрастний душ холодною водою, але цьому теж немає наукового обґрунтування.
Основні правила схожі з рекомендаціями для будь-яких тренувань: поступовість і систематичність. Спочатку температурні перепади мають бути невеликими: тепла – холодна, а потім можна поступово збільшувати контраст. Але навіть якщо ви звикнете до гарячої води, її температура не має бути занадто високою, щоб уникнути опіків і травм.
Цей матеріал призначений для загальноосвітніх цілей і його не слід використовувати для постановки медичних діагнозів чи самолікування.Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
20-11-2024, 00:30
0
575