Пальмова олія під час виробництва продуктів, зокрема тих, які належать до дитячого харчування, в Україні тепер заборонена законом - відповідний документ підписав президент України Володимир Зеленський. Чому пальмову олію вважають шкідливою для здоров'я, у яких продуктах її відтепер не повинно бути і як, власне, це позначиться на їхній вартості, інформує
УНІАН.
Закон N5148 обмежує використання гідрогенізованих рослинних жирів та олій (зокрема, пальмової) при виробництві деяких продуктів, а саме:
у традиційних молочних продуктах;
у дитячому харчуванні;
у кондитерських виробах - шоколад, морозиво тощо.
Граничний вміст трансжирних кислот у харчових продуктах має бути не більше, ніж 2 грами на 100 грамів загальної кількості всіх жирів у продукті, а на маркуванні повинно бути чітко вказано, який саме трансжир у ньому міститься.
Чим шкідлива пальмова оліяЗ чого роблять пальмову олію? Як розповіла лікарка-дієтологиня та лікарка загальної практики - сімейної медицини клініки дієтології "Самойленко" Надія Тарас, пальмова олія - це їстівна олія, яку отримують із плодів олійної пальми.
"Вона дуже багата на каротиноїди, антиоксиданти, є хорошим джерелом вітаміну Е, який має протипухлинну дію. Крім того, в цій олії міститься багато вітаміну А, який запобігає сліпоті та зміцнює імунну систему", - каже експерт.
Найчастіше пальмову олію використовують у кулінарії - вона входить до складу маргарину, спредів, солодощів, які можна довго зберігати, печива, хлібо-булочних виробів, фастфуду. Також на її основі роблять мило, шампуні, мийні засоби, біопаливо і корм для тварин.
- Водночас пальмова олія на 50% складається з насичених жирів, які вважають "поганими". Якщо вживати надмірну кількість таких жирів, виникає ризик серцево-судинних захворювань, оскільки вони підвищують рівень холестерину ліпопротеїдів низької щільності і знижують рівень холестерину ліпопротеїдів високої щільності (так званий "хороший" холестерин), - каже лікарка.
За її словами, пальмова олія небезпечна тим, що 2/3 цього продукту, виробленого у світі, стають частиною саме продуктів харчування. Передусім ця олія та її фракції, а також маргарин, створений на її основі, входять до складу дешевих солодощів, низькоякісних сирів. Неякісні солодощі, своєю чергою, шкідливі не лише через пальмову олію, а й тому, що мають високий глікемічний індекс - через постійне споживання таких продуктів може порушитися вуглеводний обмін, є ризик виникнення цукрового діабету, серцево-судинних захворювань, про які вже говорили, особливо, якщо до цього у людини є генетична схильність.
Окрім цього, як розповіла членкиня Української Гастроентерологічної Асоціації, гастроентерологиня івано-франківської клініки Dialik Clinic Алла Курилець, є організація FISFL, яка визначає рівень забруднення продуктів. За її відомостями, в пальмовій олії міститься 3955 мікрограмів гліцеролу на кілограм, а це досить некорисний продукт. Для порівняння: у соняшниковій олії гліцеролу лише 15 мкг/кг - саме тому варто споживати нашу олію.
- Регулярне споживання продуктів, які містять пальмову олію, може призвести до стеатотичної хвороби печінки - це захворювання виникає, коли в клітинах печінки, гепатоцитах, накопичується надлишок жиру. Унаслідок цього порушується холестериновий обмін. Пальмова олія містить багато насичених (некорисних жирів), які можуть накопичуватися в клітинах печінки, що призводить до фіброзу, а потім і до цирозу. Крім того, насичені жири мають негативний вплив на серцево-судинну систему, оскільки, як вже згадувалося, порушується обмін холестерину, що сприяє утворенню бляшок, які закупорюють судини, і виникає ризик інсульту, - каже експертка.
Цукерки та печиво без пальмової олії - чи зміниться вартість продуктівПопри це, виробнику вигідно використовувати саме пальмову олію.
- Трансжир - це речовина, яка здешевлює вартість продукту. Умовно - молочний жир коштує 300 гривень за кілограм, а трансжир - удвічі дешевший. Завдяки такій різниці в ціні можна отримати надприбуток. Оператор ринку може знижувати ціну і розповідати, що в нього класний продукт, але якщо ми бачимо, що кондитерські вироби дешеві, то ми маємо розуміти, що "дешева рибка - погана юшка", - розповів заступник начальника Управління безпечності харчових продуктів і ветеринарної медицини та начальник відділу державного контролю ГУ Держпродспоживслужби в Києві Юрій Миркєєв.
За словами чиновника, заборона пальмової олії не вплине на вартість натуральних продуктів, але ті продукти, в яких використовувалися трансжирні кислоти, або зовсім зникнуть, або виробники будуть змушені перейти в правове поле і використовувати незаборонені інгредієнти. "Ціна зросте не тому, що оператори ринку хочуть отримати надприбуток, а тому, що вони будуть змушені використовувати безпечну сировину. Завдяки цьому ми отримуватимемо безпечний харчовий продукт, але відповідно і ціна підніметься на цей сегмент продуктів", - каже Юрій Миркєєв.
Водночас процес виробництва після заборони використання пальмової олії не зміниться - обладнання те саме, але використовуватиметься інша сировина: "Наприклад, якщо говорити про картопляні чипси, то різниця полягатиме лише у тому, в якій олії вони будуть смажитися. Виробник буде змушений частіше змінювати олію. Шляхом цього виросте собівартість продукту".
Новий закон, за його словами, набуде чинності через рік після опублікування (
документ має бути опубліковано не пізніше ніж наступного дня після отримання його Верховною Радою за підписом Президента - ред). Це означає, що продукти, які були на прилавках до цього і відповідали попереднім нормам, там і залишаться - тобто, їх можна буде реалізовувати до настання кінцевої дати споживання або закінчення терміну придатності.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
6-11-2024, 22:57
0
737