Як
говорить лікар-гастроентеролог, дієтолог Олег Швець, харчування має значний вплив на стан різноманітних біохімічних реакцій, фізіологічних функцій та адаптаційних реакцій у нашому організмі. Зокрема, дослідження показують, що деякі продукти та інгредієнти можуть знизити ймовірність утворення тромбів.
“Разом з тим, одразу зауважу, що їжа не може розглядатися як заміну препаратам, призначеним для контролю згортання крові та утворення тромбів. Утім низка продуктів, як демонструють результати досліджень, при регулярному вживанні асоційована із зменшенням ризиків утворення тромбів разом із поліпшенням загального здоров’я”, – говорить фахівець.
ОЛИВКОВА ОЛІЯДослідження людей з індексом маси тіла понад 30 кг/м2 продемонструало, що вживання оливкової олії хоча б раз на тиждень знижує активність тромбоцитів. Це клітини крові, які, утворюючи конгломерати, запускають утворенню тромбів.
Ефект був ще більшим, коли люди споживали оливкову олію понад чотири рази впродовж одного тижня (хоча точна кількість оливкової олії не було визначено).
Оливкова олія першого віджиму багата фенолами, що впливають на білки у крові, які відіграють важливу роль у її згортанні. Так, у людей з високим рівнем холестерину, які їли білий хліб з 40 мл оливкової олії першого віджиму, багату на феноли, в крові було менше факторів, що викликають тромби. Іноді на етикетці вказують вміст фенолів, але не завжди.
Найкраще брати оливкову олію першого віджиму (EVOO). Така олія також містить корисні для серця поліненасичені жирні кислоти. Науковці вважають, що саме через ці компоненти вона сприяє захисту серця, запобігає утворенню тромбів і допомагає регулювати артеріальний тиск, говорить лікар.
Оливкову олію можна використовувати замість вершкового масла чи соняшникової олії в салатах, до печеної картоплі чи хліба.
ІМБИРУ лабораторних дослідженнях імбир зменшує згортання крові, запобігаючи злипанню тромбоцитів. Але дослідження його впливу на ймовірність утворення тромбів у людей здебільшого неоднозначні: деякі підтверджують такий вплив, інші — спростовують його.
В одному дослідженні у жінок, які їли 5 грамів сирого імбиру щодня, помітили зниження рівня одного з білків крові, який зазвичай сприяє утворенню тромбів. Подібні результати спостерігалися й у здорових чоловіків, які їли 5 грамів імбиру двічі на день.
У більшості досліджень учасники вживали імбир щодня, а іноді два-три рази на день. Зазвичай розмір порції коливався від 3,6 до 5 грамів. Це приблизно 2½ чайної ложки меленого імбиру або 4-5 чайних ложок тертого чи свіжонарізаного кореня імбиру. Імбир сушили, варили, давали сирим або в капсулах.
Корінь імбиру вважається безпечним. Щоденне споживання до 4 грамів, швидше за все, не спричинить жодних побічних симптомів. Але вживання 6 або більше грамів щодня може провокувати дискомфорт у шлунку.
ЧАСНИКВживання одного зубчика часнику (приблизно 3 г) щодня протягом 16 тижнів призвело до зниження рівня тромбоксану на 80%. Це речовина, що виробляється тромбоцитами та бере активну участь у згортанні крові.
Лабораторні дослідження також виявили, що часник запобігає злипанню тромбоцитів і утворенню тромбів. Але немає жодного дослідження, яке безпосередньо розглядало б вплив часнику на ризик утворення тромбів. У будь-якому випадку, додавання зубчика часнику до домашніх страв є хорошим способом покращити їх смак і поживність.
КОРИЦЯЦя спеція містить кумарин, що в лабораторних дослідженнях показав здатність запобігати утворенню тромбів. Інші дослідження виявили, що інші сполуки в кориці запобігають злипанню тромбоцитів і утворенню тромбів. Втім, цього недостатньо, щоб оцінити вплив кориці на утворення тромбів у людей. І жодне з існуючих досліджень не дає рекомендованої дози для потенційного ефекту розрідження крові.
Кілька досліджень за участі людей показали, що споживання від 2 до 6 грамів кориці на день може захистити від серцевих захворювань, а також знизити рівень цукру в крові у людей з діабетом. Тож додавання чайної ложки кориці до кави чи пластівців має одразу декілька переваг для здоров’я серця та стану кровоносних судин.
КАЄНСЬКИЙ ПЕРЕЦЬЦей гострий перець містить капсаїцин, від якого й пече в роті. Ця речовина, за результатами лабораторних досліджень, має ефект розрідження крові. Так, капсаїцин запобігає склеюванню тромбоцитів і утворенню тромбів у лабораторних гризунів. Але дослідів, які б вивчали, чи насправді вживання каєнського перцю впливає на ймовірність утворення тромбів у людини, вкрай мало.
Хоча докази обмежені, деякі дослідження показали, що люди, які їдять гостру їжу (як гострий перець) шість-сім разів на тиждень, живуть довше порівняно з тими, які їсть гостру їжу рідше одного разу на тиждень. Тож перець має й інші переваги для здоров’я.
КУРКУМАЖовтий колір та протизапальну дію цій спеції надає куркумін. Дослідження, проведені в лабораторії, показали, що куркумін діє декількома способами, зменшуючи утворення тромбів. Але знову ж таки, необхідні дослідження, щоб зрозуміти вплив харчової куркуми на ризик утворення тромбів у людей.
Загалом, куркума має багато інших переваг для здоров’я. Її рекомендована кількість складає від 500 мг до 2 г куркуми щодня. Це приблизно від 2 до 10 чайних ложок. Куркуму легко додавати до будь-яких страв: супів, овочів, рису або яєць.
Повідомлення про здоров'я мають суто рекомендаційний характер. У випадку виникнення проблем — звертайтеся до лікаря. Не займайтесь самолікуванням.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
29-10-2024, 14:58
0
457