"У моєї матері алергія на пилок певних рослин, зокрема амброзії. Вона уже зверталися до лікарів, але відчутного полегшення після лікування не відчула. Чи можна вилікувати це захворювання за допомогою фітотерапії у домашніх умовах?" Олена Гаспар, м. Чернівці.
Про особливості алергії на пилок рослин, зокрема амброзії, ми попросили розповісти Наталію КАСПРУК, доцента курсу клінічної імунології та алергології БДМУ.
– Літо – початок осені – період, коли дуже багато людей хворіють на поліноз (алергію на пилок рослин). Поліноз – дуже поширене захворювання, яке нині набуває пандемічних форм, – говорить Наталія Михайлівна. – Виявляється він класичними симптомами алергії: ринітом, кон’юнктивітом і бронхоспазмом, симптомами, які пов’язані з патологією інших органів і систем: можливе підвищенням температури тіла до 40 °С, артрит. Може розвинутися алергічний міокардит або навіть важка патологія легеневої тканини.
Зверніться до професійного лікаряДля полінозу характерний чіткий часовий початок і кінець алергічної реакції. Також можлива перехресна харчова алергія, коли алергенами виступають продукти: мед, насіння, халва, соняшникова й кукурудзяна олія, кавуни, дині, гірчиця й майонез. Наталія Михайлівна наголошує: ці продукти можуть викликати алергію будь-якої пори року. Може бути і перехресна алергія на лікарські препарати, які містять трави.
За словами Наталії Каспрук, фітотерапія для хворих на алергію зазвичай протипоказана. Це чітко регламентується в документах Всесвітньої організації охорони здоров’я.
– На жаль, у нас трапляються сумні випадки, коли хворі на поліноз вживали трави і це спричинило дуже серйозні наслідки, – застерігає пані Наталія. – Необхідно звертатися до професійного лікаря-алерголога, який, відповідно до пори року і стану пацієнта, призначить терапію з урахуванням інших захворювань, які можуть бути у хворого, крім алергії. Протиалергічні препарати, які можна придбати в аптеках, не такі вже й безпечні, якщо їх вживати бездумно. Деякі з них рекомендовано приймати не більше семи днів, інші можна використовувати тривалий час. Отож без кваліфікованої поради не обійтися.
За порадою лікаря, лікувати поліноз – сезонну алергію – розпочинають взимку, коли немає жодних симптомів. Саме у холодну пору можна виявити алерген, який викликає хворобу, а після того здійснюють специфічну імунотерапію.
Обов’язково дотримуйтеся дієти– Значення імунотерапії полягає в тому, що в організмі починають вироблятися специфічні антитіла, тобто ті речовини, які блокують розвиток алергії, – пояснює Наталія Каспрук. – Інший спосіб лікування – призначення симптоматичних препаратів. Але зробити це потрібно до початку загострення і в тій комбінації, яка підходить конкретному хворому.
За словами Наталії Михайлівни, зараз спостерігається третя пилкова хвиля: пилення полину, амброзії, лободи, кукурудзи (перша – навесні, друга – влітку, – авт.). Саме у цей період також підвищується активність мікроспор грибів. Тому в деяких хворих під час дощу стан різко погіршується.
– Людям, які потерпають від алергії, раджу дотримуватися вказівок лікаря, виконувати усі правила, встановлені для них, – наголошує Наталія Каспрук. – Обов’язково потрібно дотримуватися дієти. Влітку мають бути зачинені або завішені вологою марлею кватирки. У кондиціонерах потрібно встановлювати біофільтри. Під час активної фази алергії хворому не можна перебувати в сільській місцевості, адже там вища концентрація пилку.
– Щодо амброзії, то її потрібно викорчовувати. Тільки викорчовування дає результат, – каже Наталія Михайлівна. – Але варто пам’ятати про те, що навіть якщо ми викорчуємо амброзію в усьому місті, але залишимо один кущик, то мешканці всіх районів міста все ж хворітимуть на алергію, адже пилок дуже легкий і летючий. Він легко розповсюджується по всьому місту.
Леся ТОКАРЮК
9-09-2010, 11:13
0
7 698