"Час від часу відчуваю біль у серці, – каже 24-річна чернівчанка Ольга. – Раніше, декілька років тому, робила кардіограму, ніби серйозних змін не виявили. Однак дискомфорт у ділянці серця все одно є".
– Кожна людина, яка відчуває біль у серці, зобов’язана зробити електрокардіографію. Причому наявність при цьому ЕКГ-препарату – обов’язкова, – наголошує Віктор ТАЩУК, професор, лікар-кардіолог. – Якщо зміни виявили або не виявили при ЕКГ, але біль не зникає, варто пройти стрес-тест – велоергометрію (електрокардіографія, яка реєструється при навантаженні). Інший варіант – бігова доріжка (тредміл-тест). До цих двох методів додається третій – холтерівський моніторинг ЕКГ, тобто впродовж доби реєструється електрокардіограма. Завдяки цьому лікар може побачити, що відбувається вночі. Адже людина може мати ішемічну атаку, яка не виявляється під час навантаження, а вночі реєструється. Ці три методи повністю вирішують проблему.
Тобто кожен, хто відчуває біль у ділянці серця, повинен звернутися до свого сімейного лікаря і зробити кардіограму. Не потрібно одразу бігти в обласний кардіодиспансер. Якщо сімейному лікареві "не подобається" кардіограма пацієнта, він має направити хворого на велоергометрію або тредміл-тест.
Якщо ЕКГ не виявила нічого, велоергометрія зафіксувала ішемічну атаку, питання вирішене – людина діагностована. Що робити далі – залежить від ситуації. Але людина має отримати, безумовно, нітрати пролонгованої дії, бета-адреноблокатори (вони усувають ішемію і стабілізують напругу), статини (сплощують і зміцнюють стінки бляшки, паралельно нормалізують холестерин), антиагригант (попереджає утворення тромбозу). Людина, отримуючи цю "четвірку", має прекрасну систему профілактики.
Окремо постає кардіохірургія – у тих випадках, коли без операції неможливо вирішити ситуацію. Але цей метод складний. Якщо здійснили хірургічне втручання, усунули проблему в певній судині, але пацієнт продовжує жити своїм звичним життям, через півроку може виникнути проблема в іншій судині.
Тобто концепція має бути така: відчули біль, виявили причину, здійснили лікування – контролюємо серце раз на рік обов’язково.
Якщо говорити про інфаркт, то він може бути маскою багатьох захворювань. Його симптоми можуть бути схожими до неврологічної патології. Може бути навіть таке, що хворий із виразкою шлунку і хворий з розвитком задньої стінки міокарда можуть мати абсолютно однакові симптоми. Був у мене пацієнт, у якого боліла лише нижня щелепа справа, навіть не зліва. І більше не було жодних симптомів, а зафіксували у нього інфаркт міокарда. Інфаркт може бути навіть безсимптомним і безбольовим.
Леся ТОКАРЮК
9-09-2010, 10:39
0
11 765