Вжалила бджола?

Здоров'я
8 186
0
Нещодавно на Хотинщині від укусу джмеля помер 49-річний чоловік. Комаха вкусила його в передпліччя. Надати допомогу не встигли, дорогою до амбулаторії він помер.

– При вжаленні бджолами (осами, шершнями, джмелями) може виникнути місцева або загальна реакція, – пояснює Наталія КАСПРУК, доцент курсу клінічної імунології та алергології БДМУ. – Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз кусала бджола або оса: сильний біль, сверблячка і жар, почервоніння, набряк. Часто набрякають повіки, губи. Тривалість місцевої реакції – 1-8 діб. Щодо загальних реакцій, бувають вони токсичні та алергічні.

Загальна токсична реакція

За словами Наталії Михайлівни, токсична реакція виникає, коли людину одночасно вжалять декілька десятків або сотень комах.

– Жінки і діти більш чутливі до отрути комах, ніж чоловіки, – говорить лікар. – Важкість загальної токсичної реакції залежить від кількості отрути, яка потрапила до організму. Доза отрути від укусу 500 і більше комах смертельна для людини. При загальній токсичній реакції, крім місцевого набряку, може з’явитися кропивниця (пухирці, які сверблять) по всьому тілі. Вона супроводжується високою температурою тіла, різким головним болем, блюванням, маренням, судомами.

Як діяти?

За словами пані Наталії, щоби загальмувати всмоктування, на місце набряку слід покласти грілку з холодною водою або рушник, змочений у холодній воді. Потерпілому потрібно багато пити. Можливе зниження артеріального тиску, тому потерпілому слід прийняти 20-25 крапель "Кордиаміну".

– Вживати алкоголь категорично заборонено, оскільки він сприяє збільшенню проникливості судин, що призводить до посилення набряку, – застерігає лікар. – Не можна використовувати для місцевого охолодження землю, глину, – це може спричинити інфікування.

Алергічна реакція

Як зауважує Наталія Каспрук, алергічна реакція на отруту комах виникає приблизно в 1-2% людей. Для її розвитку кількість отрути значення не має. Достатньо, щоби людину вжалила лише одна комаха.

– Алергічна реакція не виникає, якщо людину вперше вжалила комаха. Однак алергічна реакція, яка з’являється після кожного наступного укусу, буде дедалі важчою, – пояснює Наталія Михайлівна. – Ступінь важкості такої реакції може бути різним. Її наслідки – кропивниця, набряк обличчя, вушних раковин. Дуже небезпечний набряк язика і гортані, який може викликати задуху.
Крім цього може спостерігатися утруднений, хриплий видих, прискорене серцебиття, запаморочення, біль у животі, нудота, можлива короткочасна втрата свідомості.

Як діяти?

За порадою Наталії Каспрук, алергічну реакцію ліквідують будь-яким антигістамінним препаратом ("Алерон", "Фрібріс", "Лорано").

– Перша допомога при гострій алергічній реакції така сама, як і при загальній токсичній реакції: прикласти холодну грілку до місця вжалення, можна прийняти антигістамінний препарат, – каже лікар. – Якщо в людини хоч раз виникла алергічна реакція на отруту бджоли, оси, шершня або джмеля, необхідно обов’язково звернутися до алерголога. Такій людині в літній період потрібно завжди мати при собі виданий алергологом так званий паспорт хворого на алергічне захворювання. У ньому вказують прізвище, ім’я, по батькові, вік людини, домашню адресу, номер телефону, діагноз, номер телефону алергічного кабінету, де консультували хворого, і ті невідкладні міри, які потрібно надати в разі укусу перетинчастокрилими.

Необхідно, щоби людина носила з собою шприц-упаковку і набір медикаментів, перерахованих у паспорті.

Анафілактичний шок

– Найважча алергічна реакція – анафілактичний шок, який загрожує життю людини, – застерігає лікар. – Він розвивається відразу після вжалення. Людина втрачає свідомість (іноді на декілька годин), у неї порушується діяльність багатьох органів і систем, насамперед серцево-судинної і нервової.

– При укусі бджоли, оси, джмеля або шершня насамперед слід перешкодити надходженню отрути у тканини та її розповсюдженню, – радить Наталія Каспрук. – Із усіх перетинчастокрилих жало залишають тільки бджоли. Тому, виявивши жало, слід обережно видалити його разом з отруйним мішечком, підчепивши нігтем знизу догори.

Для послаблення місцевої токсичної реакції одразу ж після ужалення потрібно прикласти до місця укусу шматочок цукру, що сприяє витягненню отрути з рани і попереджує розвиток набряку. Якщо набряк болючий і не зникає, необхідно звернутися до лікаря або потерти укушене місце таблеткою "Валідолу", щоби набряк і біль зникли. Чим швидше це зробити, тим наслідки впливу бджолиної отрути будуть меншими.

Як діяти?

– Потерпілого потрібно накрити, обкласти грілками з теплою водою, дати антигістамінний засіб, 20-25 крапель "Кордиаміну" і терміново викликати "швидку" або доправити потерпілого в медичний заклад, – радить Наталія Михайлівна. – У важких випадках, коли у потерпілого зупиняється серце і припиняється дихання, необхідно до приїзду швидкої допомоги робити штучне дихання і закритий масаж серця.

– Часто люди, які потерпають від алергії на отруту бджіл, цікавляться, чи можна їм їсти мед, – додає лікар. – Мед і отрута бджіл не мають спільних антигенів. Спільні антигени з отрутою має прополіс, тому користуватися прополісом не раджу.
Леся Токарюк
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

01:00
Щоб покращити смак. Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:45
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм