"Маю алергію на цвіт. Навесні, щойно починають квітнути дерева, у мене з’являються нежить, сльозотеча, головний біль. Буває, що температура тіла підвищується до 37-37,5°С, – говорить 29-річний сторожинчанин Олександр МИХАВКІВ. – Після препаратів, які призначив мені лікар-алерголог, стає легше. Однак щороку така ситуація повторюється".
На шкірі можуть з’явитися висипи
– Навесні з’являється дуже багато чинників, які можуть спричиняти загострення алергійних захворювань. Поліноз – це алергійне захворювання слизових оболонок очей, носа, дихальних шляхів, спричинене пилком рослин, – пояснює Наталія КАСПРУК, доцент курсу клінічної імунології та алергології БДМУ. – Зазвичай така алергія з’являється у людей, які мають "обтяжену" спадковість (алергія у батьків чи родичів). Найчастіше поліноз виявляється через свербіж і почервоніння повік, відчуття піску в очах, надмірну чутливістю до світла, сльозотечу, рідше – астматичний бронхіт і бронхіальну астму.
За словами Наталії Михайлівни, один із постійних симптомів полінозу – часте чхання, що супроводжується ускладненим носовим диханням і рясними водянистими або водянисто-слизовими виділеннями з носа. На шкірі можуть з’явитися висипи, схожі на кропив’янку чи дерматит. Крім того, у важких випадках можуть виникнути мозкові явища типу епілепсії, а також ураження печінки, серця, легень, статевих органів (особливо у дівчат), сечовивідних шляхів.
– Щоби запобігти полінозу, необхідно вчасно виявити й усунути алерген, який спричинює алергійні вияви, – радить Наталія Каспрук.
Щоб уникнути алергії
Під час цвітіння дерев і квітів намагайтеся не перебувати в садах, полях, лісах тощо. Крім того, необхідно знати, коли саме починають цвісти дерева чи квіти, на які у вас алергія.
Якщо поблизу вашого будинку росте дуже багато рослин, на які у вас алергія, доцільно на певний час змінити місце проживання.
Якщо виїхати немає можливості, не варто відчиняти вікна. Крім того, декілька разів на день необхідно здійснювати вологе прибирання. Прийшовши з вулиці, обов’язково прийміть душ і перевдягніться. Також на період цвітіння захищайте очі спеціальними окулярами.
Важливо, щоби дитина, яка страждає від полінозу, навіть якщо вона його "переросла", правильно обрала професію. Потрібно, щоби це були професії, які не сприятимуть розвитку алергійних захворювань.
Проконсультуйтеся з лікарем
– Якщо повністю ізолювати хворого від контакту з пилком рослин неможливо, треба приймати медичні препарати. Однак перед цим обов’язково необхідно проконсультуватися з лікарем, – зауважує Наталія Каспрук. – Є сучасні антигістамінні засоби, наприклад, "Лорано", "Цетиризин", "Телфаст" тощо.
– Якщо виявили алерген, який спричинює зміни в організмі, поза сезоном цвітіння дерев та квітів лікар призначає специфічну імунотерапію, – говорить Наталія Михайлівна. – Бажано, щоби загальний курс такого лікування тривав три-п’ять років. Основний курс специфічної імунотерапії проводить винятково лікар-алерголог, підтримувальний може здійснювати підготовлений з цих питань лікар (ЛОР, сімейний лікар, терапевт, педіатр).
Леся Токарюк
29-04-2010, 12:04
0
6 532