Коли раптом заболить живiт, ми себе заспокоюємо: "Мабуть, щось не те з’їли". Однак лікарі запевняють, що живiт інколи може сигналізувати про недуги зовсім iнших органiв.
Причини – інфаркт або депресія
– Біль у животі може виникати при різноманітних захворюваннях. Органи черевної порожнини зазвичай не чутливі до багатьох патологічних стимулів, однак при натисканні на шкіру викликають сильний біль. Так, розрив, розріз чи розчавлення внутрішніх органів не спричиняють потужних больових відчуттів, – говорить Надія ПАЛІБРОДА, доцент кафедри внутрішньої медицини та ендокринології БДМУ. – Основні причини, при яких виникає сильний біль – розтягнення або скорочення стінки кишківника, жовчних протоків, швидке розтягнення капсули печінки, селезінки, нирок, а також подразнення очеревини, перитоніти тощо.
За словами лікаря, найчастіше біль у животі викликають:
захворювання органів черевної порожнини;
"відображений" біль при захворюваннях органів, які розміщені поза черевною порожниною (пневмонія, інфаркт міокарда, захворювання хребта, стравоходу, цукровий діабет тощо);
психогенний біль (наприклад, при депресії).
Найчастіше гострий біль у животі дорослих виникає внаслідок гострого апендициту, кишкової, ниркової та жовчної колік, у дітей – внаслідок гострого апендициту, кишкової, ниркової та жовчної колік, запалення лімфатичних вузлів кишечнику.
– Локалізація болю важлива для з’ясування його ймовірної причини, – пояснює Надія Паліброда. – Так, біль у надчерев’ї спостерігається при захворюваннях стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки, підшлункової залози, печінки та жовчного міхура. При захворюваннях печінки й жовчного міхура біль нерідко зміщена праворуч, а при захворюваннях селезінки – ліворуч. Біль у ділянці пупка виникає при ураженні тонкої кишки, а в нижніх відділах живота – при захворюваннях прямої товстої кишки.
Не приймайте знеболювальні при виразковій хворобі
За словами лікаря, найбільш поширені помилки, які допускають при болі в животі, – застосування спазмолітичних препаратів ("Но-шпи", "Спазмалгону", "Баралгіну" тощо). За гострого болю в животі ці препарати лише тимчасово полегшують стан, а це значно ускладнює діагностику та призводить до втрати дорогоцінного часу.
Крім того, часто пацієнти безконтрольно вживають знеболювальні препарати ("Аспірин", "Німесил", "Ібупрофен" тощо). Проте, як зауважує Надія Михайлівна, такі лікарські засоби протипоказані при виразковій хворобі.
– Пам’ятайте, що біль – це крик організму про допомогу, адже серед причин болю в животі є такі, які вимагають термінового хірургічного втручання, а зволікання може стати загрозою для життя пацієнта, – зауважує Надія Паліброда. – Тому не залишайтеся з болем наодинці і звертайтеся по професійну допомогу до медиків.
Леся ТОКАРЮК
Небезпечні симптоми, які потребують вирішення питання про невідкладне хірургічне втручання:
запаморочення, виражена слабкість, апатія;
зниження артеріального тиску, пришвидшене серцебиття;
кровотеча;
лихоманка;
повторне блювання;
наростаюче збільшення об’єму живота;
відсутність відходження газів, перистальтичних шумів ("німий живіт");
підсилення болю в животі;
напруження м’язів черевної стінки;
виділення з піхви;
знепритомлення під час дефекації.
25-03-2010, 12:22
0
15 005