"Мені 26 років. Нещодавно завагітніла. Однак страждаю від дуже сильного токсикозу. Хотіла би знати причини, які викликають цей неприємний стан". Світлана М., Глибоцький район.
Нудота – основна ознака вагітності. Виникає вона внаслідок того, що в організмі відбуваються сильні гормональні зміни. Токсикоз – наслідок порушення адаптації організму до вагітності.
Найчастіше ця проблема виникає не у всіх вагітних, а лише у тих, у кого ще до зачаття були проблеми зі здоров’ям. Зазвичай токсикоз з’являється у жінок із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, щитовидної залози й печінки. Неправильне харчування, стрес, паління й зловживання алкоголем до вагітності також впливають на його виникнення.
Від токсикозу складно позбутися раз і назавжди, але є кілька рецептів, які допоможуть вам перенести цей період набагато легше.
Не змушуйте себе їсти, коли не хочеться. Відмовтеся від шоколаду, соленого, смаженого та всіх продуктів, які важко перетравлюються.
Пийте багато рідини – це допоможе організму впоратися зі зневоднюванням, викликаним блюванням. Особливо корисні під час токсикозу морс із журавлини, чай з ромашки, зелений чай з лимоном, газована вода, свіжий яблучний сік, настій шипшини, вода з медом і лимонним соком.
Вживайте настої м’яти, валеріани, календули, деревію. Ці рослини добре впливають на шлунок, зупиняють спазми, а також заспокоюють нерви.
Візьміть за звичку випивати щоранку натще склянку води – це допоможе впоратися з недугою.
На сніданок корисно їсти яйця та молочні продукти (кефір, йогурт, сир, кисляк тощо). Якщо маєте таку можливість, снідайте у ліжку, лежачи. Не поспішайте підводитися після прийняття їжі.
Харчуйтеся потрохи, невеликими порціями, але часто (наприклад, кожні дві-три години). Їжа не повинна бути гарячою!
Вживайте багато овочів та фруктів.
Для припинення раптового нападу нудоти варто мати під рукою горішки, сухофрукти, лимон, апельсин, м’ятні цукерки або жувальні гумки, зерна кмину (оберіть те, що допомагає саме вам).
Дуже корисні тривалі прогулянки на свіжому повітрі, а також негарячі ванни з морською сіллю.
Провітрюйте кухню якнайчастіше, щоби позбутися запахів, які можуть викликати нудоту.
Відпочивайте, відпочивайте і ще раз відпочивайте!
У ваших стражданнях є й свої плюси! Лікарі вважають, що ранній токсикоз регулює гормональний баланс в організмі вагітної. Відкидаючи все непотрібне, організм споживає тільки найне-обхідніше для розвитку дитини.
Наберіться терпіння: токсикоз, як і вагітність, – явище тимчасове.
Коментар лікаря
– Токсикоз – це допустиме явище під час вагітності. Однак у будь-якому разі під час його виникнення необхідно звернутися до лікаря, щоби оцінити його ступінь вираження, – говорить Тетяна ЛАВРЕНЧУК, акушер-гінеколог жіночої консультації №2. – Насамперед для цього необхідно зробити клінічно-лабораторне обстеження (загальний аналіз крові та сечі). Легкий ступінь токсикозу лікують амбулаторно, вдома, приймаючи гомеопатичні препарати, збалансовано харчуючись та дотримуючись рекомендацій лікаря. Середній та важкий ступені токсикозу лікують стаціонарно у гінекологічному відділенні або відділенні антенатальної охорони плоду.
У середньому токсикоз триває до 12 тижнів вагітності, потім минає. Щоби зменшити його ознаки, необхідно дотримуватися лікувально-охоронного режиму: звертатися до лікаря, відпочивати, повноцінно харчуватися, уникати стресових ситуацій.
4-03-2010, 11:19
0
22 800