Часто люди купують кімнатні рослини, майже нічого про них не знаючи. А, між тим, деякі з них можуть зашкодити, якщо не знати, як із ними поводитися.
Чернівчанин Дмитро ПАЛАДЯН був у гостях у свого дядька, який часто подорожує різними країнами і привозить звідти екзотичні рослини. Дмитро розмовляв по телефону і знічев’я крутив у руках листочок якоїсь рослини. Раптом листочок зламався, і на руці чоловіка з’явився білий сік. Дмитро не звернув на це уваги, а за кілька хвилин торкнувся рукою обличчя.
– Через три години шкіра на обличчі почала пекти, – каже Дмитро. – Я ліг спати, вранці прокинувся, дивлюся – а обличчя майже повністю набрякло. Спочатку подумав, що отруївся їжею. Але висипи були лише на обличчі. У лікарні сказали, що це опік – алергічна реакція на щось. Почали з’ясовувати, від чого, і дійшли висновку, що це все-таки від тієї рослини. Вона називається молочай Міля, або молочай блискучий. Дядько привіз її з Таїланду сім років тому і навіть не знав, що вона отруйна.
Лікар-пульмонолог, алерголог обласної клінічної лікарні Лариса МИГАЙЛЮК радить дізнатися про властивості тієї чи іншої рослини, перш ніж купувати.
– Обов’язково дивіться, що купуєте, – каже лікар. – Є чимало отруйних кімнатних рослин, яких не можна торкатися голими руками. Причому чим яскравіша, гарніша квітка, тим більша ймовірність, що вона отруйна. Тому, якщо не знаєте, що це за рослина, краще торкайтеся її у рукавичках. І в жодному разі після цього не тріть очі. Усі екзотичні рослини досі повністю не вивчені, тому важко сказати, як вони можуть себе проявити. Особливо це стосується людей, які схильні до алергії. Рослини можуть викликати алергію як при безпосередньому контакті, так і під час цвітіння. Якщо не знаєте, що саме викликало алергію, винесіть рослини з кімнати і перевірте, чи щось змінилося.
Загалом алергія може бути на сильно пахучі рослини, такі як герань, розмарин, жасмин, лілія, а також на отруйні. Алергія від останніх виникає при безпосередньому контакті з ними (антуріум, дифенбахія).
За словами наукового співробітника ботанічного саду ЧНУ Параски АНДРІЙЧУК, отруйним є сік таких кімнатних рослин, як кротон (або кодіеум), дифенбахія, олеандр, примула, усі види молочаю, датура (або дурман), акаліфа щетинистоволосиста, або лисохвіст). З цими рослинами треба працювати у рукавичках або після контакту з ними мити руки, остерігатися, щоби листочки не торкалися обличчя, не допускати до них дітей.
– Батьківщина примули – Китай або Японія, – розповідає Параска Володимирівна. – Алергію вона викликає не у всіх, лише в тих, хто схильний до цього.
Щодо молочаю, то він нараховує приблизно півтори тисячі видів, характерна риса яких – наявність у всіх органах рослин отруйного молочного соку.
Олеандр – дуже отруйна рослина. Її не можна тримати у спальнях, бо аромат може викликати сильний головний біль і запаморочення.
У квіткових магазинах є деякі з перелічених рослин – дифенбахія, примула, кротон.
– Дифенбахію купують часто, бо вона гарна, – розповідає продавець Аліна. – Беруть і до офісів, і додому. Везу її з Голландії. Велика рослина коштує більше ста гривень. Я застерігаю покупців, що сік дифенбахії отруйний.
До іншого магазину я прийшла як звичайний покупець. І вислухала обурення продавця:
– Якби ці рослини шкодили, хіба би ми їх завозили? Хто би нас пропустив із ними в Україну? Та вони у мене у квартирі стоять, і нічого. Ну так, дифенбахія отруйна, якщо її чіпати руками. Але ж рослину не треба скубати. Мене ніхто ніколи не запитує, чи рослина отруйна, ви – перші за шість років. n
18-02-2010, 11:27
0
17 137